Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki
Idziemy do apteki po niezbędne leki i już stresujemy się, jaki będzie paragon. Czasami to, co widnieje pod słowem “suma” może odebrać nam zdrowie, a jeśli nie zdrowie, to na pewno dobry humor. Są jednak w Polsce grupy pacjentów, które mogą liczyć na darmowe lekarstwa. Jest jednak kilka warunków.
Komu przysługują bezpłatne leki, kto może wystawić na nie receptę i gdzie je kupić? Zostańcie z nami.
Komu przysługują darmowe leki?
Leki potrafią kosztować krocie. Czasami można iść do apteki po jeden lek i zapłacić za nie kilkaset złotych. Są jednak osoby w Polsce, którym przysługują darmowe leki na receptę . Chodzi o pacjentów powyżej 65 lat i dzieci do 18 roku życia.
Bezpłatne leki przysługują osobom, które spełniają 3 warunki:
1. Mają ukończone
65 lat lub mniej niż 18
.
2. Przepisany im lek znajduje się w wykazie D1 lub D2 leków refundowanych, wyrobów medycznych lub żywności specjalnej.
3. Zdiagnozowano u nich schorzenie uwzględnione we wskazaniach danego leku.
Co więcej, na darmowe leki od września 2020 roku mogą liczyć kobiety w ciąży , natomiast od listopada 2023 roku również kobiety w czasie połogu, jednak musi to być okres nie dłuższy niż 6 tygodni.
Czy obywatele Ukrainy mają darmowe leki?
Obywatelom Ukrainy , którzy przyjechali do Polski w następstwie wojny i tym, którym nadano numer PESEL , przysługuje takie samo prawo do bezpłatnych leków , jak Polkom i Polakom, co wynika z ustawy z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom tego kraju.
Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski bez związku z napaścią Rosji, prawo do darmowych leków przysługuje tylko ubezpieczonym osobom, a więc tym, które pracują i członkom ich rodzin. Odbywa się to zwykłych zasadach.
Co istotne, Karta Polaka nie uprawnia do dostępu do bezpłatnych leków. Dokument ten pozwala jedynie na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w stanach nagłych, zagrażających zdrowiu lub życiu.
Jakie leki są bezpłatne?
W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dzieci do 18. roku życia mogą korzystać bezpłatnie z 2 800 leków . Jeszcze więcej darmowych leków przewidziano dla seniorów – 3 800 refundowanych środków. Najmniej przysługuje kobietom w ciąży – 394 .
Na liście darmowych leków znajdują się m.in.:
- leki antyhistaminowe,
- leki hipoglikemizujące,
- leki hormonalne,
- leki przeciwwirusowe,
- leki na nadciśnienie ,
- leki przeciwgrzybicze,
- szczepionki.
Aktualny wykaz leków dostępnych za darmo znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Listę darmowych leków można znaleźć też na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji IKP w zakładce menu.
Kto może wystawić receptę na darmowe leki?
Receptę na darmowe leki może wystawić uprawiony lekarz lub pielęgniarka. Wystarczy, że pole "kod uprawnień dodatkowych" uzupełni literą "S" dla seniorów lub "DZ" dla dzieci, co informacją dla farmaceuty, że za leki umieszczone w wykazie, pacjent nie musi płacić.
Receptę na darmowe leki może wystawić:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
- lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS),
-
lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym.
Po spełnieniu dodatkowych warunków taką receptę może wystawić również pielęgniarka POZ z umową z NFZ i lekarz dowolnej specjalności, ale wyłącznie dla członków najbliższej rodziny, np. żony lub brata.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, NFZ
Zobacz też:
Recepta na które leki traci ważność po 7 dniach? Nie zwlekaj z wizytą w aptece
W Polsce powstaje nowe uzdrowisko. To raj dla chorych na nadciśnienie
Te leki mogą wywołać napad dny moczanowej. Lekarz ostrzega