Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > W Polsce powstaje nowe uzdrowisko. To raj dla chorych na nadciśnienie
Daria Siemion
Daria Siemion 11.03.2024 11:18

W Polsce powstaje nowe uzdrowisko. To raj dla chorych na nadciśnienie

Szczęśliwa emerytka na łódce
fot. Shutterstock/JulieK2

Chorujesz na nadciśnienie albo potrzebujesz leczenia bądź rehabilitacji z powodu zwyrodnień lub urazów? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W Polsce powstaje nowe uzdrowisko dla osób cierpiących na te schorzenia. Jego atutem będzie przepiękna lokalizacja nad rzeką Nidą. Gdzie będzie położone? Zostańcie z nami.

Pińczów to niewielka miejscowość zlokalizowana w woj. świętokrzyskim między Kielcami, Krakowem a Tarnowem. W jej otoczeniu znajduje się wiele lasów. To idealne miejsce, by poprawić samopoczucie i odzyskać zdrowie. 

Nowe uzdrowisko w woj. świętokrzyskim

Rada Ministrów 8 marca przekazała do konsultacji publicznych projekt nadający status obszaru ochrony uzdrowiskowej terenom położonym w gminie Pińczów w południowej części województwa świętokrzyskiego. 

Dokładniej chodzi o następujące części miasta Pińczów: Osiedle Zdrojowe, Osiedle Górki-Włochy i sołectwa: Pasturka, Bogucice Drugie i Grochowiska. Według danych z 2019 roku gminę zamieszkuje 20 tys. osób.

W uzasadnieniu wskazano, że na obszarze tym występują złoża naturalnych surowców leczniczych o udokumentowanym działaniu, a klimat sam w sobie sprzyja zdrowieniu. Przypomnijmy, że na terenie miejscowości znajdują się złoża borowiny

JKRUK_20090428_PIŃCZÓW_PANORAMA_KOŚCIÓŁ_RYNEK_NIDA_IMG_5909_H1000.jpg
Panorama Pińczowa Fot. Wikipedia / Jarosław Kruk
Nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium. Jak otrzymać skierowanie? „Nie tego się spodziewałam". Anna była w sanatorium w Ciechocinku

Choroby, które będzie można leczyć w sanatorium w Pińczowie

W Pińczowie stosowane będą różnego rodzaju zabiegi z borowiną. Będą to zarówno zabiegi fizykalne, jak i cieplne – rozgrzana borowina poprawia ukrwienie, sprzyja regeneracji tkanek, odżywia skórę.

Lecznictwo uzdrowiskowe w Pińczowie ma obejmować:

 • choroby skóry,
 • choroby układu nerwowego,
 • choroby kardiologiczne i nadciśnienie,
 • choroby ortopedyczne,
 • urazy ortopedyczne,
 • choroby reumatologiczne.

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje trzy rodzaje zabiegów z wykorzystaniem borowiny: okłady borowinowe ogólne, miejscowe i kąpiel borowinową. Zabiegi można wykonywać w uzdrowiskach.

Lecznicza moc borowiny

Borowina to naturalna substancja zawierająca wiele składników o działaniu prozdrowotnym, m.in. żelazo, fluor, cynk. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Nie zawiera sztucznych dodatków.

Właściwości lecznicze borowiny:

 • poprawia odporność,
 • przyspiesza regenerację tkanek,
 • zwalcza wolne rodniki,
 • poprawia kondycję skóry,
 • rozszerza naczynia krwionośne,
 • przeciwdziała zmarszczkom,
 • łagodzi stany zapalne mięśni, kości i stawów,
 • zwiększa jakość i ilość mazi stawowej,
 • wspomaga terapię chorób kobiecych.

Borowina to torf leczniczy, którego złoża powstały ponad 10 tys. lat temu. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne jest nazywana "czarnym złotem". Liczne jej złoża występują w Polsce, głównie na południu. 

Lecznictwo uzdrowiskowe w Pińczowie – jak skorzystać?

Z lecznictwa uzdrowiskowego w Pińczowie będą mogły skorzystać osoby, które uzyskały skierowanie od lekarza pracującego w ramach NFZ. Takie skierowanie następnie zostanie ocenione przez lekarza specjalistę. 

Takie skierowanie należy dostarczyć do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta – można je wysłać lub dostarczyć osobiście, zrobić to może również lekarz, który je wystawił. 

Następnie na stronie internetowej NFZ należy sprawdzać etap jego realizacji. To ważne, ponieważ informacja o wyjeździe może zaskoczyć – NFZ może poinformować o turnusie na zaledwie 14 dni przed jego rozpoczęciem. 

źródło: NFZ, Sejm RP

Zobacz też:

Sanatorium również dla tych osób. Nowa grupa uprawnionych do leczenia uzdrowiskowego

Osoby po 60-tce przepłacają. Wystarczy zrobić jedno, żeby dostać niższe ceny

Ten problem jest często skutkiem nadciśnienia. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę

Wścieklizna w Polsce wciąż jest zagrożeniem. Jak rozpoznać "wściekłe" zwierzę?
wściekły kot
Wiosna puka do naszych drzwi. Słoneczna pogoda zachęca nas, aby częściej wychodzić z domu i spędzać czas na łonie natury. Podczas spaceru może się zdarzyć, że napotkamy dzikie lub obce zwierzę. Warto wiedzieć, jakie zachowania powinny wzbudzić naszą czujność. Co wskazuje, że zwierzę może mieć wściekliznę? Jak zachowuje się “wściekły” kot, pies czy dzikie zwierzę? Okazuje się, że objawy u poszczególnych gatunków mogą się nieco różnić. Wścieklizna w Polsce jest pod stałą kontrolą, jednak wciąż jesteśmy krajem wysokiego ryzyka, m.in. z powodu niedopełniania obowiązku szczepień przez właścicieli zwierząt domowych. W 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 31 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego, a w 2023 roku stwierdzono wściekliznę u padłego lisa w miejscowości Polana w województwie podkarpackim. W Polsce regularnie przeprowadza się akcję doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, ponieważ są one głównym rezerwuarem tej choroby. 
Czytaj dalej
Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy
wiek biologiczny
Testy, które określają wiek biologiczny, stają się bardzo popularne, mimo że budzą kontrowersje. W końcu pesel nie jest obiektywnym wyznacznikiem naszego zdrowia, natomiast liczba lat, które skończyliśmy, nie do końca odzwierciedla to, jak się czujemy. Co się zatem składa na wiek biologiczny naszego organizmu, co na niego wpływa i jak możemy go obliczyć?
Czytaj dalej