Nieregularne miesiączki mogą być oznaką chorób serca. Ważne ustalenia lekarzy
Nieregularne miesiączkowanie to problem, który zna wiele kobiet. Może być spowodowane rozmaitymi czynnikami, m.in. stresem, ale nie tylko. Nieregularny okres może być też objawem chorób sercowo-naczyniowych.
Naukowcy postanowili zająć się stanem zdrowia kobiet borykających się z zaburzeniami miesiączkowania, ale też ze zbyt długim lub krótkim cyklem miesięcznym. Lekarze ustalili, że ten problem może przekładać się na zwiększone ryzyko chorób serca, głównie arytmii serca.
Powiązania między nieregularnymi miesiączkami, a chorobami serca
Ryzyko chorób serca oszacowane zostało na aż 19 proc. wyższe w porównaniu z tymi kobietami, które mają miesiączki regularnie i mają prawidłową długość cyklu. Największe było ryzyko arytmii , czyli nieregularnego bicia serca. Było podwyższone nawet o 40 proc.
Badanie lekarzy trwało 12 lat i oparte zostało o dane zgromadzone w brytyjskim BioBanku, gdzie obserwowano 58 tys. kobiet. W momencie, gdy rozpoczęto badania, żadna z nich nie miała chorób serca. Na przestrzeni lat te schorzenia rozwinęły się u 3,4 proc. kobiet z zaburzonymi cyklami miesięcznymi. Dla porównania - u kobiet, które miały regularne miesiączki, problem dotyczył tylko 2,5 proc. z nich.
Statystyki nie napawają optymizmem
Wśród 1623 zachorowań związanych z sercem i układem krążenia, w trakcie badań odnotowano: u 827 badanych chorobę niedokrwienną serca. Z kolei 393 osoby miały migotanie przedsionków lub arytmię – czyli u 1,7 proc.kobiet z zaburzeniami miesiączkowania.
Dla porównania ten sam problem miało 1,3 proc. kobiet z regularnymi cyklami u 199 osób miał miejsce zawał serca. 271 osób miało udar, z kolei u 174 osób wystąpiła niewydolność serca.
Zobacz też:
Po tym poznasz, że pijesz za dużo kawy. Organizm sam daje sygnały
Skąd ta zależność?
Skąd w ogóle ta zależność? Lekarze podejrzewają, że związek między nieregularnym okresem a chorobami serca może wynikać z m.in. wyższego poziomu cholesterolu, nadciśnienia, zespołu policystycznych jajników, ale też zaburzeń hormonalnych.
Te problemy mogą wpływać na nieregularne miesiączkowanie, ale też na pracę serca. Może to oznaczać, że nieregularny okres jest widocznym objawem zaburzeń, prowadzących do chorób serca i układu krążenia. Hormon odpowiedzialny w znacznym stopniu za ten problem to estrogen, który sprzyja ochronie serca, przez zapewnienie uelastycznienia naczyń krwionośnych, wpływ na obniżenie ciśnienia krwi oraz prawidłowe przepływy krwi.
Dr Huijie Zhang, profesor z Southern Medical University w Chinach - główny autor badania zdradził, że jego odkrycia są krokiem w kierunku zapobiegania migotaniu przedsionków i zawałom serca wśród kobiet. Lekarz zwrócił też uwagę na konieczność monitorowania cykli miesięcznych nie tylko przez ginekologów, ale też przez lekarzy innych specjalizacji.
Czytaj też:
Masz bolesne miesiączki? Tego nie jedz w trakcie okresu
Ból jajnika, który nie oznacza owulacji. Co może być przyczyną?
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy