Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nietypowe objawy choroby Parkinsona. Zobaczysz je na palcach stóp
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 12.04.2024 10:25

Nietypowe objawy choroby Parkinsona. Zobaczysz je na palcach stóp

Parkinson, choroba Parkinsona
Fot. Freepic

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, niszczącym komórki nerwowe mózgu. Większości ludzi może kojarzyć się z m.in. drżeniem dłoni, które pojawia się dość późno. 

Warto wiedzieć, że są inne, wczesne symptomy choroby. Oznaki rozwoju choroby Parkinsona można dostrzec na stopach. Amerykańscy lekarze potwierdzili, że wczesnymi objawami mogą być zwinięte, zaciśnięte palce u nóg, ale też bolesne skurcze w obrębie stóp.

W kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona

11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. 269 lat temu urodził się w Londynie James Parkinson, który jako pierwszy opisał objawy choroby, nazywanej potem chorobą Parkinsona. To choroba neurodegeneracyjna, u której podłoża leży obumieranie komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu, produkujących dopaminę.

 To z kolei neuroprzekaźnik, odpowiadający za przesyłanie impulsów nerwowych, warunkujących prawidłową pracę mięśni, ale również ruch czy postawę. Myśląc o chorobie Parkinsona, jako jeden z głównych objawów wymieniane jest drżenie rąk. Jest to jednak objaw, który pojawia się dość późno.

osoba-w-sypialni-z-wystrojem-lozka.jpg
Fot. Freepic
Brak tej witaminy może powodować depresję oraz impotencję. Warto o nią zadbać Truskawkowe nogi - czym są, jak im zapobiegać?

Wczesne objawy choroby Parkinsona pojawiają się na stopach

Nie wszyscy wiedzą, że wczesnymi objawami choroby Parkinsona mogą być “zwinięte, zaciśnięte u nóg lub bolesne skurcze w obrębie stóp". Eksperci z amerykańskiego stowarzyszenia Parkinson's Foundation potwierdzają, że wczesnymi objawami choroby Parkinsona są właśnie te objawy. Palce u stóp mogą podwijać się, ale też uniemożliwiać chodzenie. Zdarza się, ze niekiedy bolesne skurcze prowadzą też do niekontrolowanych ruchów całej stopy.

Zjawisko to nazywane jest dystonią, czyli neurologicznym zaburzeniem prowadzącym do mimowolnych skurczów mięśni umiejscowionych w różnych partiach ciała. Może pojawić się zarówno na początku choroby Parkinsona. Razem z rozwojem choroby Parkinsona sposób poruszania się ulega stopniowo zmianom. Wynika to z postępującej sztywności mięśni nóg, ale też coraz większym przygarbieniem sylwetki.

 

Typowe jest stawianie coraz mniejszych kroków

Typowe jest również stawianie coraz mniejszych kroków. Ułatwia to zachowanie równowagi podczas chodzenia. Jakiś czas temu Parkinson's Foundation zwrócił uwagę, że u chorych osób, u których choroba została zdiagnozowana, dystonia może objawiać się szczególnie rano, gdy stężenie hormonu o nazwie dopamina jest najniższe. Z kolei gdy dotyka mięśni pleców czy rdzenia, może wpływać na postawę ciała, a to powoduje mimowolne pochylenie do przodu.

Wśród innych objawów Choroby Parkinsona wymienia się również m.in. drżenie rąk, brak stabilności ruchowej, bradykinezja, czyli spowolnienie ruchów, ale też zahamowanie szeregu zdolności motorycznych, związanych z mówieniem, a nawet pisaniem.

Źródło: Parkinson Foundation

Czytaj też: 

Przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. To ratunek dla 80 tys. pacjentów

Choroba Parkinsona – objawy, diagnostyka, leczenie

Leki na Parkinsona – jak dobrać odpowiedni lek i rodzaj terapii?


 

Polecane