Nowe normy "witaminy słońca". Sprawdź, jak wygląda dawkowanie witaminy D zgodnie z twoim wiekiem
Witamina D jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Mówi się o niej, że jest witaminą słońca i jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór rodzi zdrowotne problemy, więc nic dziwnego, że eksperci dwoją się i troją, by dbać o odpowiednie dawki.
Lekarze wydali nowe zalecenia dawkowania dla poszczególnych grup pacjentów. Obejmują one zarówno dzieci, jak i seniorów. Lekarze przypominają, że niedobór tej witaminy jest bardzo powszechny.
Nowe zalecenia dotyczące witaminy słońca
Witaminę D możemy dostarczać naszemu organizmowi będąc na słońcu, lub też suplementować ją przez cały rok. W piśmie "The journal od Clinical Endocrinology & Metabolism zagościło badanie, którego autorzy postanowili opracować nowe zalecenia terapeutyczne, dotyczące stosowania witaminy D2 i D3 dla tych, którzy nie mają udokumentowanych podstaw do przyjmowania leków je zawierających.
W badaniu postanowiono powiązać poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy z wieloma dolegliwościami, jak choroby mięśniowo-szkieletowe, nowotwory , choroby metaboliczne, wirusowe czy sercowo-naczyniowe. Z kolei panel składający się ze specjalistów klinicznych zidentyfikował 14 bardzo ważnych problemów zdrowotnych, powiązanych z suplementacją witaminy D. Eksperci chcieli przeprowadzić badania randomizowane i kontrolowane placebo, by ocenić rzeczywisty wpływ suplementacji witaminy D na cały cykl życia pacjentów.
Suplementacja witaminy D uzależniona jest od kilku czynników
W kontekście Polski grupa 30 lekarzy postanowiła przyjrzeć się wytycznym dotyczącym dawkowania witaminy D w naszym kraju. Choć zalecenia zostały zaktualizowane w ubiegłym roku, badacze z polskich uczelni raz jeszcze wzięli pod uwagę m.in. zmiany w długości życia Polaków, ale też wydłużenie się czasu spędzanego wewnątrz pomieszczeń czy też ewolucję w diecie.
Trzeba podkreślić ważną rzecz, że suplementacja witaminy D uzależniona jest od kilku punktów, m.in. wspomnianym już punkcie długości życia Polaków czy też ile w ciągu roku przebywamy na zewnątrz oraz ile witaminy D dostarczamy naszemu organizmowi wraz z dietą. Trzeba pamiętać, by decyzję związaną z suplementacją witaminy D podejmować w porozumieniu z lekarzem. Zanim jednak zaczniemy wspomagać nasz organizm , warto oznaczyć poziom witaminy D. Pomoże to lekarzowi dobrać odpowiednie dawkowanie.
Dawkowanie witaminy D dla naszego wieku
Jak więc wygląda dawkowanie dla mieszkańców Polski?
-
Noworodki w wieku 0-6 miesięcy 400 j.m./dobę od pierwszych dni życia, niezależnie od metody karmienia dziecka.
-
Noworodki w wieku 6-12 miesięcy 400–600 j.m./dobę, w zależności od dziennej ilości witaminy D spożywanej z posiłkami.
-
Dzieci w wieku 1-3 lat Przez cały rok 600 j.m.
-
Dzieci w wieku 4-10 lat Jeśli dziecko dziennie przebywa od maja do września na słońcu krócej niż 15-30 min., to zaleca się suplementację w dawce 600–1000 j.m./dobę przez cały rok.
-
Młodzież w wieku 11-18 lat U zdrowej młodzieży, która od maja do września ma kontakt ze słońcem krócej, niż 30-45 min. należy podawać 1000–2000 j.m./dobę przez cały rok.
-
Dorośli 19-65 lat U dorosłych, którzy od maja do września ma kontakt ze słońcem krócej, niż 30-45 min. należy podawać 1000–2000 j.m./dobę przez cały rok.
-
Seniorzy w wieku 65-75 lat Ze względu na obniżoną efektywność syntezy skórnej zaleca się suplementację w dawce 1000–2000 j.m./dobę przez cały rok.
- Seniorzy powyżej 75. roku życia Zaleca się suplementację w ilości 2000–4000 j.m./dobę przez cały rok.
Niedobór witaminy D może prowadzić u nastolatków do osteomalacji, gdzie istniejąca kość nie jest całkowicie zmineralizowana. Może to prowadzić do m.in. deformacji kości, bólu w stawach czy też zmęczenia. U kobiet niedobór witaminy D związany jest z m.in. nadmiernym wypadaniem włosów.
Czytaj też:
Czy można suplementować witaminę D latem?
Tę witaminę bierzemy bez opanowania. Tak możemy bardzo sobie zaszkodzić
To jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, choć jest darmowy!