Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Polska supermodelka miała raka. Teraz Zuzanna Bijoch ma ważny apel
Daria  Siemion
Daria Siemion 25.06.2024 15:37

Polska supermodelka miała raka. Teraz Zuzanna Bijoch ma ważny apel

Zuzanna Bijoch
Fot. Instagram / @zuzannabijoch, East News / Tizana Fabi

Chodziła po wybiegach Chanel, Gucciego i Prady, brała udział w sesjach zdjęciowych i chociaż wyglądała świetnie, w jej organizmie rozwijała się groźna choroba. Mowa o Zuzannie Bijoch, polskiej topmodelce, która wygrała walkę z rakiem. Jak podkreśla, było to możliwe, dzięki regularnym badaniom.

Zuzanna Bijoch miała raka

Zuzanna Bijoch to jedna z najpopularniejszych polskich modelek. Chodziła po wybiegach najlepszych projektantów, współpracowała z największymi domami mody, jak np. Dolce&Gabbana, Versace czy Chanel. Jednocześnie 30-letnia dziś Zuzanna przez całą swoją karierę została osobą skromną i skupioną na nauce.

"Zuzanna Bijoch ukończyła ekonomię i finanse na Columbia University z prestiżowym tytułem »Valedictorian«, który otrzymuje absolwentka lub absolwent z najlepszym wynikiem" – informował magazyn Vouge. – Dzięki pasji, konsekwencji i wytrwałości można przenosić góry – komentowała pochodząca z Katowic modelka.

Niestety życie Zuzanny, choć piękne, nie było usłane różami. U modelki zdiagnozowano nowotwór tarczycy, o czym Bijoch poinformowała na Instagramie. Nie zrobiła tego jednak dla atencji, a po to, by zachęcić obserwatorów do badań. Modelka opublikowała też zdjęcie, na którym widać bliznę po operacji usunięcia guza tarczycy.

10 objawów niedoczynności tarczycy. Niektóre wyglądają bardzo niewinnie Nadczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Modelce usunięto guza tarczycy

– Chciałam podzielić się niedawnym doświadczeniem, które podkreśliło znaczenie regularnych badań kontrolnych. Rok temu przeszłam operację tarczycy z powodu guza, który okazał się nowotworem. Na szczęście został wykryty bardzo wcześnie i monitorowany za pomocą regularnych badań USG – czytamy we wpisie modelki.

I dalej: – Kilka lat temu podczas rutynowego badania lekarze znaleźli w mojej tarczycy niewielką masę, która wymagała wykonania biopsji. Początkowo wyniki były negatywne, jednak po kilku latach regularnego monitorowania nabrały dużych podejrzeń i wskazywały na konieczność operacji. Na szczęście operacja przebiegła pomyślnie i mam nadzieję, że będzie to już tylko odległe wspomnienie. To, co na początku wydawało się drobne, mogło być znacznie poważniejsze bez regularnych badań kontrolnych i profilaktyki – wyznała Bijoch.

Nowotwór tarczycy – objawy:

Przypomnijmy, że raka tarczycy trudno rozpoznać, ponieważ jego objawy są mało charakterystyczne i przypominają wiele innych chorób tarczycy. To, co powinno skłonić do wnikliwych badań to powiększenie węzłów chłonnych szyi, wyczuwalny guz w obrębie tarczycy i szybki wzrost wola. W niektórych przypadkach dodatkowo mogą pojawić się duszności i trudności w połykaniu – należy wtedy pilnie odwiedzić lekarza.

Zobacz też:

Tak objawia się niedobór selenu. Choruje nie tylko tarczyca

Które badania zrobić, by sprawdzić pracę tarczycy? Te 3 są kluczowe

7 największych grzechów Polaków. Tak niszczymy swoją tarczycę