Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Po tym poznasz, że zaczyna się paradontoza. To pierwszy objaw choroby
Daria  Siemion
Daria Siemion 25.06.2024 11:15

Po tym poznasz, że zaczyna się paradontoza. To pierwszy objaw choroby

Kobieta u dentysty, trzyma się za policzek, ból zęba
Fot. Shutterstock / EugeneEdge

Paradontoza to druga – zaraz po próchnicy – najczęstsza choroba jamy ustnej. Szacuje się, że cierpi na nią 70-75 proc. Polaków. Choroba jest nieuleczalna i jeśli już się rozwinie, można ją co najwyżej spowolnić. Jakie są jej pierwsze objawy i jak wygląda profilaktyka paradontozy?

Paradontoza polega na zapaleniu przyzębia, czyli tkanek, które otaczają ząb, zapewniając mu stabilność. Choroba prowadzi do "cofania się" dziąseł, rozchwiania zębów i w efekcie ich utraty. Do rozwoju paradontozy przyczynia się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, czynniki genetyczne i niektóre choroby, np. cukrzyca.

Pierwszy objaw paradontozy – zapalenie dziąseł

Paradontoza zaczyna się od zapalenia dziąseł – jest to warunek konieczny do rozwoju choroby. Można poznać go po bólu dziąseł, ich tkliwości, zaczerwienieniu i obrzęku. Przyczyną zapalenia dziąseł jest akumulacja płytki nazębnej, do której dochodzi po 4-7 dniach odkładania. Stan ten najczęściej jest odwracalny – wystarczać zadbać o higienę jamy ustnej i zmyć zalegającą płytkę. Jeśli zapalenie się rozwinie, moża zacząć się paradontoza.

Pierwsze objawy paradontozy:

  • zaczerwienie dziąseł,
  • obrzęk dziąseł,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • nadwrażliwość zębów na ciepłe zimne posiłki/napoje,
  • nadwrażliwość zębów przy nagryzaniu,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Co istotne, nie każde zapalenie dziąseł prowadzi do rozwoju paradontozy i nie wiadomo, jakie czynniki o tym decydują – możliwe, że genetyka. Niemniej wiadomo, że zapobieganie zapaleniom dziąseł i dbałość o higienę jamy ustnej (dokładne mycie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie, płukanie płynem, regularna higienizacja u dentysty) to najlepsze metody zapobiegania chorobom przyzębia.

Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł zawsze poprzedza rozwój paradontozy Fot. Shutterstock / Olga by Shefer
Mycie zębów może im zaszkodzić? Dentysta wskazuje trzy konkretne sytuacje 500+ na dentystę. Nie każdy wie, że może skorzystać z tych pieniędzy

Początki paradontozy – leczenie

Zapalenie dziąseł, które może być początkiem paradontozy, jest uleczalne, ale sama paradontoza już nie. W przypadku zapalenia dziąseł chory powinien zadbać o higienę hamy ustnej – dokładnie myć zęby, udać się do gabinetu stomatologicznego na instruktaż higieny jamy ustnej, na piaskowanie i skaling. Konieczne jest również zidentyfikowanie czynników ryzyka paradontozy, np. palenia papierosów czy cukrzycy.

Jeśli dojdzie do rozwoju paradontozy, zalecana jest wizyta u periodontologa – lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób przyzębia. Niestety, ponieważ paradontoza jest chorobą nieuleczalna, dzięki leczeniu można uzyskać co najwyżej stan remisji, w którym dziąsła nie krwawią. Nieleczona paradontoza w większości przypadków prowadzi do rozchwiania i utraty zębów – z wizytą u stomatologa, nie warto zwlekać.

Jak zapobiegać paradontozie?

Zapobieganie paradontozie polega na utrzymywaniu higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Należy pamiętać, że niektóre miejsca w jamie ustnej, np. przestrzenie międzyzębowe są trudno dostępne, dlatego zaleca się korzystanie ze specjalnych szczoteczek, past z fluorem i płynów z cytrynianem cynku. Raz na rok należy wykonać higienizację: piaskowanie (usuwanie płytki nazębnej) i skaling (usuwanie kamienia).

Zobacz też:
Poszłam do dentysty na NFZ. Wyszłam biedniejsza o 800 zł [LIST]

Dentyści apelują: “Zróbmy 800+. Ale na leczenie zębów u dzieci”

Idź prywatnie do dentysty, pieniądze za leczenie odda Unia. W życie wchodzi nowy program