Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > „Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 05.02.2024 11:19

„Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym

dr Grzegorz Opielak, psychiatra, podcast, uzależnienie
CT Dialog, w tle: Shutterstock

Najczęściej człowiek “widzi” coś, czego się boi. Mogą to być np. groźne zwierzęta, potwory. Niestety osoba w takim stanie może zrobić sobie krzywdę, np. wyjść „na spacer” przez okno, bo ma wzrokowe omamy – tak o delirium po nagłym odstawieniu alkoholu po długim okresie picia mówi dr Grzegorz Opielak*, psychiatra.

Claczego sięgamy po alkohol? Zwykle po to, by pozbyć się lęku i niepokoju. O tym, jak rzucić nałóg, także wtedy, gdy jesteśmy tzw. alkoholikami wysoko funkcjonującym i nie możemy pozwolić sobie na dłuższy urlop i odwyk, czy terapię, psychiatra Grzegorz Opielak* opowiada w podcaście Pacjentów „Przegadaj zdrowie”, który w całości posłuchacie i zobaczycie tu:

Trzy miliony małpek kupują Polacy w ciągu doby

Polacy zawsze lubili alkohol, poradnie leczenia uzależnień i grupy AA mają w naszym kraju wieloletnią tradycję i jest ich mnóstwo. Jednak po pandemii i towarzyszącej jej pracy zdalnej, która trwała trzy lata, a dla niektórych trwa do dziś, okazało się, że jest jeszcze gorzej. Wieczorne picie dla relaksu przy okazji oglądania seriali na „Netflixie” wpędziło wiele osób w nałóg. Już do południa każdego dnia w polskich sklepach sprzedaje się ponad miliom małpek. Do północy - trzy miliony.

„Najczęstsze zwierzę domowe w Polsce” – to małpka – mówi prof. Witold Zatoński, lekarz, który przez lata kierował Zakładem Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie. Przez picie umiera 35 tys. Polaków rocznie. Wiele osób bezskutecznie próbuje rzucić nałóg. Okazją jest np. początek nowego roku.

Jak wygląda przyjęcie do szpitala psychiatrycznego? Lekarz ujawnia. Będziecie zaskoczeni!

 Jednak, gdy kogoś nie spotka ich dramat życiowy – utrata zdrowia, rodziny czy pracy, z realizacją sylwestrowego postanowienia zwykle idzie mu kiepsko. W dodatku rzucenie alkoholu po długim codziennym piciu jest niebezpieczne. 

- Zaczyna się hardcore. Pacjent ma wizje, ale katastroficzne. Zawsze jest to coś, co go straszy, czego się boi. Mogą to być np. groźne zwierzęta, potwory. Niestety człowiek w takim stanie może zrobić sobie krzywdę, np. wyjść „na spacer” przez okno, bo ma wzrokowe omamy. Pacjenta trzeba wtedy unieruchomić – mówi dr Grzegorz Opielak, psychiatra w podcaście Pacjenci.pl na YouTube. 

Terapeuta uzależnień Robert Rutkowski: "piwo uzależnia bardziej" Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają

Wszywki alkoholowe i kroplówki w domu są ryzykowne

O wszywkach alkoholowych krążyły przez lata teorie, że jeśli pacjent mając ją wypije alkohol, może umrzeć. Jaka jest prawda? – Wszywki naprawdę zabijały – potwierdza dr Grzegorz Opielak. Wiele firm w internecie oferuje szybki detoks od alkoholu w domu. Ktoś przyjeżdża i podłącza uzależnionego do kroplówki, która ma pomóc usunąć alkohol i pochodne jego rozpadu, a równocześnie uzupełnić w organizmie m.in. elektrolity. - Nie odważyłbym się podać pacjentowi takiej kroplówki bez zrobienia wcześniejszych badań, choćby morfologii – psychiatra ostrzega przez takimi eksperymentami ze swoim zdrowiem. 

Jeśli ktoś z Was ma narcystycznego partnera, psychiatra podpowiada, kiedy taki związek ma szansę przetrwać:

Leki zmniejszają ochotę na picie, więc łatwiej wyjść z nałogu

Mówi, że nawet ktoś, kto przerywa ciąg alkoholowy ma prawo zgłosić się samodzielnie na dyżur do szpitala psychiatrycznego z prośbą o pomoc. W dodatku są dziś leki, które zmniejszają ochotę na alkohol. – Pijąc alkohol nie czuje się wtedy wcześniejszej euforii. Picie nie daje już takiej radości – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak. Choć dodaje, żeby się nie łudzić, że są leki, które zagwarantują w 100 procentach, że ktoś, kto wyszedł z nałogu nie będzie miał już nigdy nawrotu. 

Tu dr Grzegorz Opielak, który jest psychiatrą z uprawnieniami strzeleckimi opowiada, że w Polsce często łatwiej dostać pozwolenie na broń niż np. w Nowym Jorku: 

* Dr hab. n. med. Grzegorz Opielak z Centrum Terapii Dialog w Warszawie jest też szefem oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim i wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

„Taka młoda, a taka gruba!” – słyszała. Schudła 60 kg i pomaga innym redukować wagę
Katarzyna Kucewicz, psycholożka, odchudzanie
- W Polsce jest potężna fatobia. Sama jej doświadczyłam – wspomina Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. Dziś towarzyszy innym w redukcji wagi. Mówi o zastrzykach, które pomagają chudnąć, ale nie każdemu. Podpowiada, jak przestać jeść ze stresu, przetrwać chwile, gdy waga stoi w miejscu.  - Trzeba przejść żałobę za dawnym życiem. „Nie czekam, kiedy przyjedzie czas, kiedy będę mogła zjeść na śniadanie tort, a na obiad pizzę”. – mówi. – Wiedziałam, że muszę schudnąć dokładnie 63 kg żeby dojść do swojego celu – wspomina. To było jej noworoczne postanowienie. Tym razem się udało.Całej rozmowy posłuchacie poniżej, a na koncie Pacjenci na YouTube także innych podcastów:
Czytaj dalej
"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"
Agnieszka Sztyler-Turovsky i dr Grzegorz Opielak w podcaście "Przegadaj zdrowie" Pacjenci.pl
Ma ataki psychozy, słyszy głosy, ale w czasie badania okłamie psychiatrę.  Dostanie zgodę na broń. Wyobrazi sobie, że jest Robertem De Niro w „Taksówkarzu” i wyjdzie z pistoletem w miasto, by oczyścić je z grzechu. To możliwe? – Możliwe. My, psychiatrzy, nie mamy skanera w oczach – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak psychiatra w podcaście „Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl. O co zapyta nas psychiatra, jeśli chcemy mieć broń do osobistego użytku, czy uzależnienie albo depresja nas wyklucza i czy policjant z PTSD może mieć pistolet? O tym m.in. posłuchacie w podcaście:
Czytaj dalej