Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uzależnienie Od Alkoholu

Uzależnienie Od Alkoholu

WHO bije na alarm
10.07.2024 15:12 Ponad 3 mln zgonów rocznie z tych dwóch powodów. WHO bije na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia zaalarmowała odnośnie tematu nadużywania alkoholu oraz leków. Choć wciąż funkcjonują kampanie uświadamiające odnośnie uzależnień, ten temat wciąż mocno wybrzmiewa.WHO alarmuje, że z powodu nadużywania alkoholu oraz leków psychoaktywnych co roku umiera na świecie ponad 3 mln osób. Jak się okazuje, ofiarami tych używek najczęściej są młodzi mężczyźni.

dr Grzegorz Opielak, psychiatra, podcast, uzależnienie
05.02.2024 11:19 „Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym

Najczęściej człowiek “widzi” coś, czego się boi. Mogą to być np. groźne zwierzęta, potwory. Niestety osoba w takim stanie może zrobić sobie krzywdę, np. wyjść „na spacer” przez okno, bo ma wzrokowe omamy – tak o delirium po nagłym odstawieniu alkoholu po długim okresie picia mówi dr Grzegorz Opielak*, psychiatra.Claczego sięgamy po alkohol? Zwykle po to, by pozbyć się lęku i niepokoju. O tym, jak rzucić nałóg, także wtedy, gdy jesteśmy tzw. alkoholikami wysoko funkcjonującym i nie możemy pozwolić sobie na dłuższy urlop i odwyk, czy terapię, psychiatra Grzegorz Opielak* opowiada w podcaście Pacjentów „Przegadaj zdrowie”, który w całości posłuchacie i zobaczycie tu:

wizyta u lekarza
10.12.2023 17:34 Uzależnionym od alkoholu należy się renta. Świadczenie budzi kontrowersje

Zgonów po alkoholu z roku na rok jest więcej. Niestety, alkoholizm jest także problemem wielu Polaków, którzy coraz częściej umierają z powodu tego nałogu. Jednak mało kto wie, że istnieje takie świadczenie jak renta alkoholowa. Komu się należy? Ile pieniędzy może otrzymać taka osoba?

None
18.11.2023 22:51 Bezpłatna pomoc dla rodzin uzależnionych od alkoholu. Wchodzi nowy przepis

Z pomocy psychologa w ramach NFZ będą mogły skorzystać również bliscy osoby uzależnionej od alkoholu – i nie chodzi tu o fizyczną rodzinę alkoholika. Dzięki projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 października zmian będzie jednak jeszcze więcej. Czego będą dotyczyć? 

sklep dziecko matka
13.10.2023 09:39 Pijani rodzice aresztowani w sklepie! Co z ich synkiem?

Robili zakupy i już mieli płacić przy kasie, gdy dopadli ich policjanci. Na ich widok uciekali w głąb sklepu. Nieskutecznie. Badanie wykazało, że ojciec 15-miesięcznego chłopca miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi. Matka promil. Co im grozi?To zdarzyło się kilka dni temu w sklepie w Stalowej Woli - w województwie podkarpackim. - Niewinne picie na początku pandemii pomagało rozładować stres. Teraz jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Moje obserwacje potwierdzają panie pracujące w sklepie. Zdarzają się braki na półkach z alkoholem, niewidziane od lat - mówił na początku pandemii COVID-19 psychiatra, dr hab. n. med. Grzegorz Opielak.