Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Sport > Piłka nożna - od czego zacząć treningi?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 30.11.2021 01:00

Piłka nożna - od czego zacząć treningi?

Piłka nożna - od czego zacząć treningi?
Materiały Partnera

Artykuł zewnętrzny

Już od najmłodszych lat wielu młodocianych sportowców marzy o tym, aby zostać profesjonalnym piłkarzem. Aby uzyskać realną wartość swoich treningów warto je jednak dobrze zaplanować. Od czego więc zacząć? Podpowiadamy.

Praca nad kondycją

Jednym z najważniejszych aspektów związanych z grą w piłkę nożną jest odpowiednia kondycja. To dziewięćdziesiąt minut na boisku w którym trzeba wykazać się równomiernym stopniem zaangażowania. Nie jest to łatwo osiągnąć, szczególnie na początku. Dlatego też warto po prostu ćwiczyć kondycję, a więc wytrzymałość. Najlepszym i najprostszym pomysłem propagowanym przez sportowców wielu dyscyplin jest po prostu bieganie. Ogromną zaletą takiego treningu jest to, że można dostosować jego intensywność do własnych potrzeb zmieniając po prostu szybkość przemieszczania się.

Opanowanie piłki

Podstawową kwestią na boisku jest zawsze umiejętne panowanie nad piłką. Niezależnie od tego jaka jest nasza ulubiona pozycja na boisku. Liczy się przede wszystkim to, aby trzymać ją umiejętnie przy nodze i planować kolejne posunięcia. Oznacza to więc konieczność intuicyjnego wyczucia oraz poznania zachowania piłki. To także łatwość w dyktowaniu jej kolejnych zadań i spodziewanie się tego, że będzie w stanie podążać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Szybkość poruszania się po boisku

Jeśli już opanujemy piłkę to kolejną kwestią jest szybkość poruszania się po boisku. Dotyczy to zwłaszcza momentów w których trzeba dobiec do konkretnej jego sfery. Należy przy tym uwzględnić szybkie poruszanie się zarówno z piłką, jak i bez niej. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć to kiedy szczególnie jest to istotne i w jakich momentach meczu przydaje się taka umiejętność to warto obserwować zmagania zawodowych piłkarzy. Szczególnie w trakcie Ligi Mistrzów, gdzie zaangażowanie poszczególnych zawodników jest największe.

Współpraca drużynowa

Piłka nożna to sport drużynowy, więc nie może być sytuacji w której jeden, samotny piłkarz jest w stanie samodzielnie poprowadzić kolegów do zwycięstwa. Trzeba na początek nauczyć się swojej roli na boisku. Poznać dokładnie oczekiwania konkretnej pozycji oraz wiedzieć to jakie sytuacje są w takim przypadku najgroźniejsze i jakie wymagają szczególnej uwagi. Inne oczekiwania są od obrońcy, a inne od napastnika. Wszystko musi to działać niemalże jak w szwajcarskim zegarku i bazować także na oczekiwaniach kolegów z drużyny. Dlatego trenując piłkę nożną warto to robić w co najmniej kilka osób, aby zacząć rozumieć podstawy, które staną się niezwykle ważne jest w trakcie pełnowymiarowego meczu.

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Tagi: