Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Po czym poznać, że bliski umiera? 5 oznak, że ukochana osoba odchodzi
fot. freepik

Po czym poznać, że bliski umiera? 5 oznak, że ukochana osoba odchodzi

24 sierpnia 2024

Umieranie to nie zawsze tylko jedna krótka chwila. Czasem jest to cały proces, który może trwać kilka dni, a nawet tygodni. To niezwykle trudny czas – zarówno dla osoby chorej, jak i jej bliskich. Oto objawy zbliżającej się śmierci, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Po czym poznać, że śmierć jest blisko? Warto to wiedzieć, by móc zapewnić bliskiej osobie godne odejście w jak najbardziej komfortowych warunkach. Te sygnały wysyła organizm, by poinformować, że koniec jest nieuchronny.

Oto pięć objawów, które wskazują, że śmierć nadchodzi.

1. Zmiany w wyglądzie

Jak rozpoznać, że ktoś niedługo umrze? Zmiany w wyglądzie mogą na to wskazywać. Jeśli zauważysz, że twarz wydaje się ściągnięta, występuje szare zabarwienie skóry wokół ust, rysy twarzy się zaostrzają, a blasku skóry szukać na próżno – może być to oznaka, że śmierć niedługo nadejdzie. Niepokojące powinny być też zasinienie palców u rąk i stóp oraz plamy opadowe.

Jak wygląda diagnostyka choroby afektywnej dwubiegunowej? Odpowiada psychiatra
Ta historia może być przestrogą. Zjadła popularną rybę, straciła ręce i nogi

2. Dolegliwości bólowe

Nasilone dolegliwości bólowe również mogą być oznaką, że śmierć jest tuż tuż. Bóle w jamie ustnej, z powodu odleżyn oraz zatrzymanie moczu i zaparcia powinny nas zaniepokoić. W przypadkach bardzo silnego bólu warto zadbać o to, by na ostatniej drodze, bliska osoba mogła skorzystać z silnych leków przeciwbólowych.

3. Brak apetytu i dolegliwości żołądkowe

Brak apetytu i pragnienia pojawiają się zazwyczaj w ostatnich dniach życia. Osłabiony chorobą organizm nie potrzebuje już energii, więc nie domaga się jedzenia i wody. Niestety, to bardzo trudna sytuacja dla bliskich, którzy obserwują niechęć chorego i jego utratę wagi. W przypadku występowania nudności, wymiotów lub zaparć , ale chęci do jedzenia, warto przygotować choremu lekkostrawne potrawy, które nie będą obciążać żołądka.

4. Lęk i omamy

W ostatnich chwilach życia umierającego może ogarnąć silny lęk . Warto wspierać go jak tylko potrafimy. W przypadku wystąpienia omamów – widzenia osób zmarłych, majaczenia - warto zachować spokojną głowę i być wyrozumiałym.

5. Zmiany w oddychaniu

Gdy śmierć się zbliża, oddech się zmienia. Pojawiają się spłycony oddech i bezdechy . W ostatnich godzinach pojawia się też tzw. mokre oddychanie. W błonach śluzowych gromadzi się wydzielina, która jest niemożliwa do samodzielnego usunięcia przez umierającego. Oddech zaczyna przypominać grzechotanie.

Zobacz też:

Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego

Ten błąd przy smażeniu sprawia, że olej uwalnia rakotwórcze związki

Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku. Ta decyzja jest już przesądzona
Tyle wyniesie renta wdowia. ZUS więcej nie da – to pewne
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko