Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Używasz go zamiast cukru? Może zwiększać ryzyko zawału i udaru
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.10.2023 18:15

Używasz go zamiast cukru? Może zwiększać ryzyko zawału i udaru

słodzik
Shutterstock.com

Popularny zamiennik cukru może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także szkodzić jelitom. Chodzi o erytrol zwany „dobrym cukrem”. Okazuj się, że wcale nie jest aż taki dobry. 


 

Erytrol jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym

Erytrol to organiczny związek chemiczny, powszechnie stosowany jako dodatek do żywności i napojów, znany jako niekaloryczny zamiennik cukru. Na etykietach oznaczony jest symbolem E968. Ze względu na niski indeks glikemiczny, po produkty z erytrolem sięgają najczęściej osoby zmagające się z cukrzycą, insulinoopornością, nadwagą i otyłością. 

Słodzik ten cieszy się dużą popularnością, ponieważ w porównaniu do stewii czy ksylitolu, jego smak jest przyjemniejszy i bardziej zbliżony do prawdziwego cukru. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-03T164351.023.png

Czego unikać na śniadanie? Dietetyk zdecydowanie odradza tych produktów! Mleko przyczyną przewlekłego zmęczenia i anemii? Zaskakujące fakty na temat mleka

Erytrol nie taki zdrowy!

Erytrol to związek naturalny, dlatego uważa się go za zdrową alternatywę dla cukru. Nie ma jednak stu procentowej pewności, czy rzeczywiście jest bezpieczny dla zdrowia, ponieważ nie został jeszcze wystarczająco przebadany. Jak sugerują niektóre badania, erytrol może zwiększać ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych, a także szkodzić jelitom. 

Co prawda erytrol należy do substancji naturalnych, jednak powstaje w procesie fermentacji, co przybliża go do sztucznych słodzików, które nie pozostają obojętne dla zdrowia. 

Naukowcy wiążą erytrol z zaburzeniami krzepnięcia krwi, które są poważnym czynnikiem ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Erytrol zwiększa poziom homocysteiny we krwi. Jest to aminokwas mogący uszkadzać ściany naczyń krwionośnych i sprzyjać powstawaniu zakrzepów prowadzących do zawału i udaru. 

Erytrol czynnikiem ryzyka zawału i udaru

Najnowsze badania opublikowane na łamach czasopisma "Nature Medicine” potwierdzają, że spożycie erytrolu może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawałów serca, udarów mózgu i zgonów. Zaobserwowano, że pacjenci, u których wykryto erytrol we krwi, wykazywali wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepów, zawału serca lub udaru mózgu.

Mimo że nie istnieją wytyczne dotyczące ograniczeń stosowania erytrolu, nie należy przesadzać z jego ilością w diecie. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci ze schorzeniami układu sercowo – naczyniowego. Zaleca się, aby osoby z chorobami serca lub wysokim ryzykiem ich wystąpienia unikały produktów z erytrolem lub ograniczyły ich spożycie.

Erytrol nieprzyjazny dla jelit

Erytrol może przyczyniać się do problemów jelitowych. Związek ten silnie fermentuje w jelitach, przez co może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów mających problemy z układem pokarmowym.