Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Popularny lek na kaszel wycofany z aptek. GIF: "Realne ryzyko dla zdrowia"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 25.03.2024 17:26

Popularny lek na kaszel wycofany z aptek. GIF: "Realne ryzyko dla zdrowia"

Kaszel, lek na kaszel
Fot. Pexels.com/Cottonbro Studio

Lek wykrztuśny stosowany na tzw. mokry kaszel, stosowany zarówno u chorych dzieci, jak i u dorosłych, zostaje wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz go w apteczce.

Środek ten jest popularnym lekiem na kaszel, stosowanym w przebiegu kaszlu mokrego.

Popularny lek na kaszel wycofany z obrotu

Powoduje on rozrzedzanie wydzieliny, która znajduje w drogach oddechowych w celu łatwiejszego odkrztuszenia.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował się na wycofanie z obrotu leku wykrztuśnego ze względu na to, że w roztworze pojawiły się cząstki stałe, co mogłoby być groźne dla pacjentów, gdyby wypili roztwór.

Lek powoduje rozrzedzanie wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych, by łatwiej móc odkrztusić. Mowa o  ACC classic.

Boli Cię głowa? Posłuchaj podcastu:

Decyzją GIF z obrotu zostaje wycofany na terenie kraju, ale też zakazuje wprowadzania  do obrotu produktu leczniczego ACC classic (Acetylcysteinum), roztwór doustny, 20 mg/ml, 1 butelka 100 ml. Komunikat dotyczy dwóch serii leku:

seria numer MX6267, termin ważności 30.09.2025
seria numer MX6266, termin ważności 30.09.2025.
Podmiotem odpowiedzialnym jest Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria

Jak wyjaśnia GIF powodem zgłoszenia było zidentyfikowanie obecności cząstek stałych w roztworze doustnym, “w reklamowanym opakowaniu produktu leczniczego ACC Kindersaft 100 ml SOL DE dla serii wprowadzonej do obrotu na rynku niemieckim”.

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans Co dalej z hospicjami, także domowymi? Minister zdrowia zapowiada duże zmiany

Jaka jest przyczyna wady?

Z postępowania wyjaśniającego można dowiedzieć się, że przyczyną wady była niewystarczająca odporność na ścieranie wkładki uszczelniającej, która znajduje się wewnątrz opakowania bezpośredniego - od producenta Bormioli Pharma S.p.A. Według GIF, nieprawidłowość w leku wiąże się z realnym ryzykiem dla zdrowia.

Wadliwa produkcja

 Do produkcji zostały użyte te same serie materiału opakowaniowego - nakrętek, co w seriach leku, gdzie stwierdzona została obecność cząstek.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo połknięcia oderwanych z uszczelki cząstek, co mogłoby prowadzić, w zależności od ich wielkości i kształtu, do niedających się przewidzieć, negatywnych skutków zdrowotnych"  czytamy w argumentacji GIF.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl/ Wp.pl/ Twitter.com

Chcesz napisać do redakcji [email protected] i podzielić się swoją historią? Wybrane listy opublikujemy anonimowo.

Czytaj też:

Kolejny lek wycofany przez GIF w trybie pilnym! Wykryto niebezpieczny związek

Kolejny lek wycofany z obrotu. Już kilkadziesiąt z nich na czarnej liście

Kaszel budzi Cię w nocy? Ten syrop pomoże Ci zasnąć
 

Tagi: leki kaszel Grypa
"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"
Agnieszka Sztyler-Turovsky i dr Grzegorz Opielak w podcaście "Przegadaj zdrowie" Pacjenci.pl
Ma ataki psychozy, słyszy głosy, ale w czasie badania okłamie psychiatrę.  Dostanie zgodę na broń. Wyobrazi sobie, że jest Robertem De Niro w „Taksówkarzu” i wyjdzie z pistoletem w miasto, by oczyścić je z grzechu. To możliwe? – Możliwe. My, psychiatrzy, nie mamy skanera w oczach – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak psychiatra w podcaście „Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl. O co zapyta nas psychiatra, jeśli chcemy mieć broń do osobistego użytku, czy uzależnienie albo depresja nas wyklucza i czy policjant z PTSD może mieć pistolet? O tym m.in. posłuchacie w podcaście:
Czytaj dalej
„Taka młoda, a taka gruba!” – słyszała. Schudła 60 kg i pomaga innym redukować wagę
Katarzyna Kucewicz, psycholożka, odchudzanie
- W Polsce jest potężna fatobia. Sama jej doświadczyłam – wspomina Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. Dziś towarzyszy innym w redukcji wagi. Mówi o zastrzykach, które pomagają chudnąć, ale nie każdemu. Podpowiada, jak przestać jeść ze stresu, przetrwać chwile, gdy waga stoi w miejscu.  - Trzeba przejść żałobę za dawnym życiem. „Nie czekam, kiedy przyjedzie czas, kiedy będę mogła zjeść na śniadanie tort, a na obiad pizzę”. – mówi. – Wiedziałam, że muszę schudnąć dokładnie 63 kg żeby dojść do swojego celu – wspomina. To było jej noworoczne postanowienie. Tym razem się udało.Całej rozmowy posłuchacie poniżej, a na koncie Pacjenci na YouTube także innych podcastów:
Czytaj dalej