Postępowanie przy zadławieniu u dorosłych, dzieci i niemowląt. To powinien wiedzieć każdy z nas!
O zadławieniu mówimy wtedy, kiedy cząstka pokarmu lub innego ciała obcego dostanie się do dróg oddechowych, uniemożliwiając oddychanie i mówienie. Zadławienie jest stanem zagrożenia życia, dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, jak udzielić pomocy poszkodowanemu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u dorosłych i dzieci
Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu:
- efektywny – kaszląca osoba jest w stanie coś powiedzieć, nie jest sina i nie odczuwa duszności
- nieefektywny - osoba nie jest w stanie wypowiedzieć żadnego słowa, robi się sina i zaczyna się dusić
W przypadku kaszlu efektywnego, pomoc polega na motywowaniu osoby do dalszego kaszlenia. Jeśli kaszel staje się nieefektywny, należy podjąć szersze działania. Pierwsza pomoc w sytuacji zadławienia u dzieci i dorosłych jest taka sama. W nieco inny sposób należy postępować z niemowlętami.
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u dorosłych i dzieci - poszkodowany oddycha:
„Układamy dłoń w kształt łódeczki i wykonujemy 5 uderzeń w środkową część między łopatkami. Jeśli nie zaobserwujemy poprawy, obejmujemy taką osobę od tyłu, zaciskając obie pięści w nadbrzuszu i ruchem haczykowatym ku górze naciskamy nadbrzusze. Powtarzamy obie czynności w stosunku 5 do 5, do momentu wydostania się ciała obcego z dróg oddechowych.” - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u dorosłych i dzieci - poszkodowany przestaje oddychać:
W przypadku utraty przytomności przez osobę poszkodowaną, należy wezwać karetkę i rozpocząć resuscytację krążeniowo – oddechową (czyli 30 ucisków klatki piersiowej do 2 wdechów ratowniczych).
Pierwsza pomoc przy zatruciach lekami. To powinien wiedzieć każdy z nas! Jakie są przyczyny zawału serca w młodym wieku?Poszkodowany nie oddycha - jak wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową?
„Pamiętajmy, aby uciskać klatkę piersiową na środku, szybko i mocno za pomocą dwóch rąk (dolna połowa mostka na 5-6 cm grubości). Kolejną kwestią są oddechy ratownicze, ponieważ stosunek uciśnięć do oddechów to 30 do 2. Jeśli jednak czujemy obawę przed robieniem oddechów ratowniczych obcej osobie i nie posiadamy specjalnej maseczki, nie musimy tego robić. Możemy wykonywać same uciski klatki piersiowej. Robimy to do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.” - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u niemowląt
„Wykonujemy 5 pierwszych uderzeń w okolicę między łopatkami, natomiast nie będziemy uciskać nadbrzusza. Zamiast tego uciskamy dwoma palcami klatkę piersiową, tak samo jak przy resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wykonujemy obie czynności w stosunku 5 do 5, czyli 5 uderzeń między łopatki i 5 ucisków klatki piersiowej.” - powiedział ratownik medyczny Sebastian Jaworski.
Pamiętajmy, że nawet jeśli wydostaniemy ciało obce z dróg oddechowych niemowlaka, powinniśmy pilnie udać się z dzieckiem do lekarza bądź najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy bowiem sprawdzić, czy w drogach oddechowych dziecka nie pozostała jakaś cząstka pokarmu czy innego ciała obcego.