Pacjenci.pl
Prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

fot. Tomasz Adamaszek

Prof. Ryszard Gellert: Pacjenci dializowani powinni znaleźć się w grupie priorytetowej do szczepionki

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

W Polsce dializowanych jest ok. 30 tys. osób. Leczenie nerkozastępcze, dializoterapia, jest konieczne w sytuacji, kiedy już doszło do całkowitej niewydolności nerek. Ta metoda pozwala chorym na doczekanie do przeszczepu. Niestety, nie w każdym przy

Leczenie nerkozastępcze wymaga regularnych i wielogodzinnych wizyt w stacji dializ – 3 razy w tygodniu pacjenci są poddawani ponad 4-godzinnym zabiegom. Co prawda i polscy pacjenci mają teraz możliwość dializowania w warunkach domowych (dializa otrzewnowa), ale, po pierwsze, nie każdy chory decyduje się na takie rozwiązanie, a po drugie, również i przy takiej możliwości kontrolne wizyty w stacji dializ są niezbędne.

Dlatego też chorzy, poddający się dializom, należą do grupy pacjentów szczególnie narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i ciężki przebieg choroby, jeśli ulegną zakażeniu. Śmiertelność wśród pacjentów dializowanych wynosi w naszym kraju nawet 25 proc.

- Uważamy, że wszyscy pacjenci dializowani, znajdując się w grupie podwyższonego ryzyka, powinni znaleźć się wśród osób z priorytetowym dostępem do szczepionki przeciwko COVID-19 – mówi prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

I właśnie z takim apelem zwróciła się do Ministra Zdrowia DaVita, sieć stacji dializ, prowadząca w Polsce ok. 70 takich placówek. Czy apel znajdzie pozytywne dla pacjentów rozwiązanie, jeszcze nie wiadomo.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >