Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Rak apokrynowy – rodzaje nowotworu, objawy, charakterystyka
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:32

Rak apokrynowy – rodzaje nowotworu, objawy, charakterystyka

Rak apokrynowy – rodzaje nowotworu, objawy, charakterystyka
pixabay.com

Nowotwór gruczołów potowych – rodzaje

Rak apokrynowy – charakterystyka

Rak apokrynowy – diagnostyka i leczenie

Nowotwór gruczołów potowych – rodzaje

Rak apokrynowy, który zaliczany jest do nowotworów gruczołów potowych, to rzadka postać tego typu nowotworu. Najczęściej pojawia się u osób po 50 roku życia i objawia się guzami w pachwinach i pachach. Zdarza się także, że wspomniane guzy występują tez na kończynach i tułowiu. W zaawansowanej fazie choroby guzy mogą naciekać na sąsiednie tkanki i w ten sposób tworzyć przerzuty na inne narządy i organy.

Najczęściej spotykane rodzaje nowotworu gruczołów potowych to rak śluzowy, złośliwy gruczolak potowy, pierwotny skórny gruczolakorak torbielowaty.

1.    Rak śluzowy lokalizuje się na twarzy lub skórze głowy, która porośnięta jest włosami. Badania pokazują, że zdarzają się przypadki, w których choroba dotyka także powieki, nos, pachy i podbródek. To rzadki nowotwór o charakterze złośliwym, a znacznie częściej chorują na niego mężczyźni. Rak śluzowy charakteryzuje się różową lub czerwoną barwą i strupem na jego powierzchni, który w trakcie trwania choroby rośnie. Rak ten w przeciwieństwie do złośliwego gruczolaka potowego nie zajmuje okolicznych węzłów chłonnych i nie przerzuca się na inne tkanki. Leczy się go metodą chirurgiczną.

2.    Złośliwy gruczolak potowy pojawia się zwykle na policzku, nosie, wargach lub podbródku. Zdarzają się tez przypadki występowania raka w okolicy pach. Złosliwy gruczolak potowy to rzadko występujący nowotwór skóry, ale niezwykle trudny do wyleczenia. Bardzo często daje przerzuty i prowadzi do śmierci. Podczas badania histopatologicznego można zaobserwować torbiele rogowe zatopione w zrębie tkanki łącznej. Pokrywają dużą część zmiany, są bardzo liczne. Leczenie tego typu nowotworu polega na radioterapii, jeśli doszło do zajęcia węzłów chłonnych, oraz przede wszystkim wycięciu chirurgicznym zmiany. Metoda, na którą decyduje się lekarz, to zwykle metoda Mohsa, która usuwa zmianę wraz z jej marginesem, ale przede wszystkim dbając o to, by zostawić jak najwięcej tkanki nie objętej chorobą.

3.    Pierwotny skórny gruczolakorak torbielowaty to rzadka postać choroby nowotworowej pojawiająca się na twarzy, głowie i klatce piersiowej. Pojawia się przede wszystkim u osób powyżej 60 roku życia, ale tak jak inne rodzaje nowotworów gruczołów potowych występuje na tyle rzadko, że brak wielu informacji na temat jego przyczyn, objawów oraz leczenia. Pierwotny skórny gruczolakorak torbielowaty charakteryzuje się okresem reemisji oraz wzrostu choroby, ale rzadko przerzuca się na inne tkanki. Objawia się sitowatym wzorem rozrostu poprzez mikrotorbielowate przestrzenie wokół. Bardzo charakterystycznym objawem tego nowotworu gruczołów potowych jest naciekanie warstwy siateczkowatej skóry właściwej i okolicy okołonerwowej. Przyczyna powstania raka jest nieznana, ale istnieją przypuszczenia, że pochodzi on z gruczołów ekrynowych lub gruczołów apokrynowych. Leczenie polega na operacji chirurgicznej oraz, w przypadku przerzutów, leczeniu chemioterapią, radioterapią lub połączeniem obu tych metod.

Rak apokrynowy – charakterystyka

Rak apokrynowy jest jednym z rodzajów nowotworów gruczołów potowych. Objawami raka apokrynowego są twarde, nieprzesuwalne guzki, które nie dają objawów bólowych. Zmiany nowotworowe mogą mieć czerwony lub fioletowy kolor o sinym odcieniu. Charakterystyczną cechą tego typu nowotworu jest występowanie zmian w formie pojedynczej lub jako kilka a nawet kilkanaście guzków. Objawem nowotworu – raka apokrynowego – jest także dobrze rozwinięte światło gruczołów a także wydzielanie apokrynowe, co jest widoczne w badaniu mikoskopowym.

Gruczoł apokrynowy charakteryzuje się gromadzeniem wydzieliny w szczytowej części komórki, która odrywa się i dostaje do światła odcinka wydzielniczego. Wówczas część komórki ulega degradacji, ale z pozostałych części pojawia się odnowa powstałego ubytku, co charakteryzuje nowy cykl wydzielniczy. Kiedy dochodzi do nowotworu o charakterze apokrynowym mechanizm ten jest zaburzony, co można uznać za przyczynę pojawiania się raka apokrynowego.

Rak apokrynowy – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka raka apokrynowego przebiega w gabinecie lekarskim. Rozpoznanie polega przede wszystkim na badaniu histochemicznym oraz badaniu palpacyjnym, ponieważ zmiany mają niejednolity charakter. Warto zdać sobie sprawę, że jest to rzadka postać raka gruczołów, co znacznie wpływa na jakość diagnostyki i późniejsze leczenie nowotworu.

Leczenie raka apokrynowego przede wszystkim polega na najskuteczniejszej metodzie leczenie nowotworu, czyli operacji chirurgicznej. Chirurg zazwyczaj wycina zajętą chorobowo tkankę oraz sąsiadujące węzły chłonne. Niestety z powodu małej ilości badań i informacji na temat leczenia tego rzadkiego rodzaju raka, nie wiadomo, jakie dalsze kroki podejmuje lekarz prowadzący, by pomóc choremu i zlikwidować nowotwór.

Tagi:
Polecane