Pacjenci.pl Choroby Refundacja leczenia cukrzycy do zmiany. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na interpelację posłów
Fot. Shutterstock / LightField Studios

Refundacja leczenia cukrzycy do zmiany. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na interpelację posłów

1 grudnia 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Pacjenci cierpiący na cukrzycę mogą obecnie korzystać zaledwie z jednego systemu monitorującego glikemię, chociaż rynek oferuje im więcej rozwiązań, i to bardziej nowoczesnych. Wprowadzenie ich do systemu opieki zdrowotnej mogłoby poprawić codzienność osób chorujących na cukrzycę, ułatwić im dostęp do terapii, obniżając tym samym koszty leczenia. Z taką interpelacją zgłosili się do Ministerstwa Zdrowie posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Wiceminister Zdrowia, Marek Kos, w liście do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni,  wyjaśnił, że resort dąży do wprowadza zmian, aby zapewnić jak najszerszy dostęp do wyrobów medycznych. Stopują ich jednak ograniczenia budżetowe i nie wszystkie postulaty mogą być zrealizowane od razu.

Jakie są kryteria refundacji sprzętu dla diabetyków

Wiceminister Marek Kos przypomniał, że pacjenci z cukrzycą mogą korzystać z refundowanych wyrobów medycznych, takich jak sensory i transmitery do systemów monitorowania glikemii. Dostępność tych technologii zależy od spełnienia określonych kryteriów.

„Od 2018 r. do refundacji w ramach rozporządzenia wprowadzono cztery nowe grupy wyrobów medycznych dedykowane diabetykom: zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej, sensor do CGM-RT, transmiter do CGMRT oraz czujnik do FGM, a następnie m.in. rozszerzano kryteria przyznawania (w tym w zakresie chorób rzadkich) oraz uwzględniano możliwość refundacji nowych technologii” – zwraca uwagę Marek Kos

Podkreślił przy tym, że ministerstwo musi zmagać się z „trudnym zadaniem pogodzenia możliwości refundacji różnych terapii i technologii dla całego społeczeństwa z ograniczeniami budżetowymi płatnika publicznego” . Dlatego też nie wszystkie postulaty mogą być realizowane w tym samym momencie.

Fot. Canva/vchal, Getty Images
Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?
Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno

Wzrost kosztów refundacji wyrobów diabetologicznych

Z danych przedstawionych przez Marka Kosa wynika, że koszty związane z refundacją wyrobów diabetologicznych w ciągu ostatniej dekady wzrosły dziewięciokrotnie – z 35,5 mln zł w 2013 r. do około 339,9 mln zł w 2023 r. (wg stanu na 20 marca 2024 r.).

„W wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie znajduje się 231 grup wyrobów medycznych, które w całości lub w części są finansowane ze środków publicznych” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Kosztowne urządzenia, takie jak sensory do systemów ciągłego monitorowania glikemii, generują znaczne wydatki, a ich rozbudowa w ramach systemu publicznej refundacji napotyka trudności z powodu finansowych ograniczeń NFZ. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, że będzie kontynuowało działania zmierzające do usprawnienia systemu, zapewniając jak najszerszy dostęp do nowoczesnych technologii.

„W związku z napływającymi na bieżąco do Ministerstwa Zdrowia propozycjami zmian rozporządzenia, które są poddawane analizom, planuje się kolejną nowelizację rozporządzenia w 2025 r” – dodaje Marek Kos.

Nowelizacja rozporządzenia w 2025 roku

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że propozycje zmian są regularnie analizowane, a system refundacji będzie dostosowywany do potrzeb pacjentów.

„W projekcie nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów zaprojektowany został zapis dotyczący wprowadzenie obowiązku dokonywania co najmniej raz na 2 lata przeglądu rozporządzenia o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie” – podsumowuje wiceminister zdrowia.

Dzięki tym zmianom refundacja wyrobów medycznych ma szybciej odpowiadać na aktualne potrzeby pacjentów – w tym osób z cukrzycą.


Źródło: sejm.gov.pl

Zobacz także:

Czekasz na wizytę do lekarza ponad 60 dni? Posłowie chcą, by zapłacił za to NFZ

Z czym przychodzimy na kozetkę? Psychoterapeutka o problemach

Skręt jądra, wodniak, żylaki. Na jakie choroby jąder zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do urologa

Zmiany dla 8 mln pacjentów już od 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy
Ten objaw na stopach często bagatelizujemy. A czym naprawdę są guzki piezogeniczne?
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko