Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Skręt jądra, wodniak, żylaki. Na jakie choroby jąder zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do urologa
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 28.11.2024 06:21

Skręt jądra, wodniak, żylaki. Na jakie choroby jąder zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do urologa

schorzenia jądra, moszna
Fot. Canva/Syda Productions

Problemy zdrowotne jąder nie ograniczają się wyłącznie do nowotworów. Warto wiedzieć, jakie inne schorzenia dotykają okolic intymnych mężczyzn, aby w razie konieczności odpowiednio wcześnie zareagować. Ból, obrzęk czy dyskomfort mogą wymagać pilnej interwencji lekarskiej, a nawet wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym. Pewne sygnały powinny nas zaniepokoić od razu.

Zapalenie jądra i najądrza oraz wodniak jądra

Gorączka, ból, powiększenie i zaczerwienienie worka mosznowego to sygnał, że mogło dojść do zapalenia jądra i najądrza. Zwykle jest spowodowane infekcją bakteryjną związaną z chorobą układu moczowego, ale też z przenoszeniem mikroorganizmów drogą płciową. Nieleczone, może prowadzić do zaburzeń płodności. Z kolei nagromadzenie płynu wokół jądra, pojawiające się zwykle bez wyraźnej przyczyny (choć powodem może być również reakcja organizmu na infekcję lub uraz mechaniczny) jest oznaką wodniaka jądra. 

Do często diagnozowanych męskich chorób należą także żylaki powrózka nasiennego. Jest to schorzenie objawiające się rozszerzeniem żył moszny. Prowadzi ono do cofania się krwi żylnej, powodując nierzadko uczucie ciężkości i dyskomfortu. Część męskich chorób może być również związana z układem hormonalnym, należy do nich m.in. niedoczynność hormonalna jąder. Mężczyźni mogą uskarżać się również na torbiele, zwapnienia oraz zwłóknienia w osłonkach jądra. 

Mężczyźni badają się rzadziej. Nie pamiętają też o samobadaniu „Przychodzi facet do lekarza potwierdzić zdrowie…”. Jak postępować w przypadku nowotworu jądra i prostaty?

Moszna pod kontrolą

W profilaktyce męskich chorób warto również wspomnieć o schorzeniach, które nie dotyczą bezpośrednio jąder, ale mogą obejmować mosznę, np. przepuklina pachwinowa. W takiej sytuacji  może pojawić się ból i obrzęk, ale tylko odpowiednia diagnostyka pozwoli wykluczyć poważniejsze schorzenia. Pamiętajmy, że samobadanie jąder i regularne kontrole u urologa oraz szybka reakcja na niepokojące symptomy pozwalają uniknąć powikłań i zachować zdrowie.

Niebezpiecznym dla zdrowia pacjenta może być również skręt jądra. Dotyka on głównie młodych mężczyzn. Ta ostatnia przypadłość  to stan nagły, w którym jądro skręca się wokół własnej osi, powodując tym samym zablokowanie dopływu krwi. Objawy nie należą do najprzyjemniejszych i wymagają natychmiastowej reakcji: ostry ból, obrzęk i uniesienie jądra kończą się zwykle interwencją chirurgiczną. Kontakt ze specjalistą jest w tym wypadku niezbędny – pozwala uniknąć trwałego uszkodzenia jądra. 

Kiedy konieczna jest natychmiastowa interwencja

Pamiętajmy, że każde pojawienie się nowej zmiany w worku mosznowym, uczucie dyskomfortu utrzymujące się przez dłuższy czas, nawet do kilku tygodni, wymaga konsultacji ze specjalistą.

Gorączka i dreszcze, a do tego silny ból i obrzęk jądra są wyraźnym sygnałem, że w organizmie doszło do ostrego stanu zapalnego, a pacjent wymaga konsultacji z lekarzem – najlepiej jak najszybciej, aby uniknąć groźnych komplikacji. Jeśli reakcja organizmu nie ustępuje po przyjęciu ogólnodostępnych leków przeciwbólowych, a ból pojawia się nagle i niespodziewanie, charakteryzuje się przy tym dużym natężeniem – możemy mieć do czynienia właśnie ze skrętem jądra. Najbliższym miejscem, do którego należy się udać, jest SOR.

Kiedy natychmiast udać się do lekarza?

  • Silny, nagły ból jądra
  • Gorączka i dreszcze
  • Obrzęk i zaczerwienienie moszny
  • Uczucie ciężkości lub dyskomfort w jądrze
  • Nowa, wyczuwalna zmiana w mosznie

Regularna profilaktyka i szybka reakcja na niepokojące objawy pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Zobacz także:

Męskie zdrowie pod lupą. Samobadanie i diagnostyka raka jąder

Różnice między nowotworem i łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Urolog tłumaczy

Subtelny objaw raka prostaty. Mężczyźni mogą sądzić, że chodzi o stres 

Rak jądra. Niewiedza młodych mężczyzn a potrzeba edukacji zdrowotnej
rak jąder, movember, nowotwór jąder
Rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy, który dotyka młodych mężczyzn. Niestety, w większości nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest profilaktyka. Wiedza o możliwych konsekwencjach braku badań i profilaktyki jest na alarmująco niskim poziomie. Z ankiety przeprowadzonej wśród studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wynika, że większość młodych mężczyzn do tej pory nie interesowała się tematem choroby i zagrożeniem, jakim jest brak profilaktyki. Młodzi mężczyźni nie znają objawów, czynników ryzyka ani wieku, w jakim należy być szczególnie czujnym. Ponad 70% studentów, którzy nie studiują medycyny, nawet nie szukało informacji na temat raka jąder, a zaledwie co trzeci mężczyzna czasami wykonuje samobadanie jąder. Edukacja w tej kwestii w dalszym ciągu jest niezbędna, by zwiększyć szanse na wczesne wykrycie choroby. Dlatego akcje, takie jak Movember, które od kilku lat możemy obserwować nie tylko w mediach, ale i w wielu instytucjach, są niezbędnym narzędziem edukacyjnym i informacyjnym – nie tylko wśród mężczyzn. 
Czytaj dalej
Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno
Rak przełyku (zdjęcie ilustracyjne)
Rak przełyku to niezwykle podstępna choroba. Objawy pojawiają się stosunkowo późno i łatwo przypisać je innej chorobie, więc jest niezwykle groźna. Podpowiadamy, jakie sygnały od organizmu, powinny nas zaniepokoić. Jak podaje zwrotnikraka.pl, w Polsce każdego roku rozpoznaje się około 1300 nowych przypadków raka przełyku, co oznacza, że jest to dość rzadko występujący nowotwór. Ponadto, to ósmy pod względem częstości występowania nowotwór na świecie. Częściej atakuje mężczyzn niż kobiety, zwykle osoby po 40. roku życia.
Czytaj dalej