Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze od ZUS. 330 zł wypłacane razem z emeryturą
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 12.06.2024 16:43

Seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze od ZUS. 330 zł wypłacane razem z emeryturą

Dodatkowe świadczenie dla seniora
Fot. Canva

Będą dodatkowe pieniądze z ZUS dla seniorów! Osoby po 75. roku życia otrzymają świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 330 zł. Będzie ono wypłacane razem z emeryturą lub rentą. Decyzja o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego wydawana jest przez ZUS automatycznie.

Dodatkowe pieniądze dla seniorów

ZUS wypłaca tzw. dodatek pielęgnacyjny osobom po 75. roku życia, które zostały uznane za całkowicie niezdolne samodzielnej egzystencji. Dodatek ten wypłacany jest w tym samym terminie co emerytura (lub renta w przypadku osób pobierających rentę z tytuły całkowitej niezdolności do pracy), a decyzja o jego przyznaniu wydawana jest automatycznie. Oczywiście - każdy uprawniony do zasiłku otrzyma pisemne powiadomienie z ZUS, że otrzymał dodatkowe świadczenie.

Polecamy: Dodatkowe 800 zł dla rodziców. Wypłata już w piątek

Dodatek pielęgnacyjny - w tym roku to 330 zł

Dodatek pielęgnacyjny podlega waloryzacji, a więc od marca tego roku wysokość świadczenia to 330,07 zł. Należy przy tym pamiętać, że prawo do dodatku można utracić, np. w sytuacji, kiedy osoba uprawniona trafi do domu pomocy społecznej lub przebywania w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Wtedy o zmianie warunków życia należy poinformować ZUS, który każdy przypadek rozpatruje indywidualnie.

500 plus dla seniora

330 zł dodatku pielęgnacyjnego to nie jedyne świadczenie od ZUS, o które mogą ubiegać się seniorzy. Jest także tzw. 500 plus, czyli świadczenie uzupełniające dla wszystkich osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Aktualnie otrzymuje je w Polsce ok. 385 tys. osób. Natomiast o 500 plus trzeba się ubiegać - decyzja nie jest tu automatyczną, należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do którego trzeba dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji. Więcej o 500 plus dla seniora  >> TUTAJ <<

Czytaj też:

7 tys. zł dla każdego, bez względu na dochody i wiek. Ten zasiłek w końcu wzrasta

Pieniądze za opiekę nad rodzicami. Jak dostać zasiłek?

W tych godzinach umiera najwięcej osób. Po czym poznać, że chory odchodzi?