Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Pieniądze za opiekę nad rodzicami. Jak dostać zasiłek?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 09.02.2024 16:42

Pieniądze za opiekę nad rodzicami. Jak dostać zasiłek?

opieka nad seniorem rodzicem
Shutterstock.com

Zasiłek opiekuńczy, czyli ten wypłacany osobie, która tak intensywnie opiekuje się wymagającą stałej opieki chorą czy niepełnosprawną osobą w rodzinie, że nie może połączyć tego z pracą zawodową i musi z niej zrezygnować, zwykle kojarzy się nam z symbolicznymi pieniędzmi, jakie od państwa dostaje któryś z rodziców chorego dziecka. A taki zasiłek może dostać też córka czy syn, którzy opiekują się schorowanym rodzicem.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Osoba ubezpieczona w ZUS, która sprawuje opiekę nad chorym członkiem rodziny, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Podmiotem opieki może być nie tylko dziecko, ale i małżonek, a także wspomniani już rodzice. A nawet niekoniecznie musi to być najbliższy krewny. Ale jest pewien warunek.

Chodzi o to, że zarówno osoba chora, jak i opiekun muszą zamieszkiwać wspólnie w jednym gospodarstwie domowym.

"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada" Czy ze szpitala psychiatrycznego można wyjść na przepustkę?

Rezygnacja z pracy zawodowej, by opiekować się chorym rodzicem

Jeśli chodzi o rezygnację z pracy rodzica, który chce opiekować się dzieckiem, sytuacja zwykle jest prostsza. Choćby dlatego, że dotyczy młodych osób, więc łatwiej im na rynek pracy wrócić. Za to zrezygnowanie z pracy zawodowej, tym bardziej w dobie inflacji, by opiekować się chorym rodzicem czy innym krewnym, to oczywiście trudny wybór. W grę wchodzą uczucia - miłość, ale i poczucie winy czy obowiązku. Dodatkowy dylemat może mieć osoba, która np. sama jest już w średnim wieku i boi się, że jeśli na własne życzenie wyeliminuje się z rynku pracy, to już nie nigdy na niego nie wróci, bo pracodawcy nie będą chcieli zatrudnić osoby, której np. nie będą mogli zwolnić, skoro “wpadnie” w tzw. okres ochronny, czyli przedemerytalny, gdzie jest “nie do ruszenia”. 

Jak zdobyć zasiłek opiekuńczy?

Jeśli chcemy opiekować się chorym krewnym i mamy dylemat, pamiętajmy, że możemy w każdej chwili z zasiłku zrezygnować, jeśli pojawi się dla nas oferta pracy, a z drugiej strony warto przemyśleć, czy nie możemy skorzystać z zatrudnienia opiekuna dla rodzica. Oczywiście chodzi o to, by była to na tyle zaufana i sprawdzona osoba, byśmy nie mieli poczucia winy, ani lęku, czy aby naszym rodzicom nie dzieje się krzywda. 

Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego, kwoty i wzory wniosków, znajdziecie na stronie ZUS-u, a także w magazynie “Głos Seniora", który ma nie tylko papierowe wydanie, ale i stronę internetową www.wglosseniora.pl, na których i seniorzy i dzieci, które mają rodziców w wieku senioralnym znajdą bardzo wiele przydatnych informacji. Także dotyczących leczenia, ale i np. jak szukać miłości na emeryturze. 

Szczegóły i informacje o tym, jaki formularz wypełnić znajdziecie pod tym linkiem: https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania

"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"
Agnieszka Sztyler-Turovsky i dr Grzegorz Opielak w podcaście "Przegadaj zdrowie" Pacjenci.pl
Ma ataki psychozy, słyszy głosy, ale w czasie badania okłamie psychiatrę.  Dostanie zgodę na broń. Wyobrazi sobie, że jest Robertem De Niro w „Taksówkarzu” i wyjdzie z pistoletem w miasto, by oczyścić je z grzechu. To możliwe? – Możliwe. My, psychiatrzy, nie mamy skanera w oczach – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak psychiatra w podcaście „Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl. O co zapyta nas psychiatra, jeśli chcemy mieć broń do osobistego użytku, czy uzależnienie albo depresja nas wyklucza i czy policjant z PTSD może mieć pistolet? O tym m.in. posłuchacie w podcaście:
Czytaj dalej
„Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym
dr Grzegorz Opielak, psychiatra, podcast, uzależnienie
Najczęściej człowiek “widzi” coś, czego się boi. Mogą to być np. groźne zwierzęta, potwory. Niestety osoba w takim stanie może zrobić sobie krzywdę, np. wyjść „na spacer” przez okno, bo ma wzrokowe omamy – tak o delirium po nagłym odstawieniu alkoholu po długim okresie picia mówi dr Grzegorz Opielak*, psychiatra.Claczego sięgamy po alkohol? Zwykle po to, by pozbyć się lęku i niepokoju. O tym, jak rzucić nałóg, także wtedy, gdy jesteśmy tzw. alkoholikami wysoko funkcjonującym i nie możemy pozwolić sobie na dłuższy urlop i odwyk, czy terapię, psychiatra Grzegorz Opielak* opowiada w podcaście Pacjentów „Przegadaj zdrowie”, który w całości posłuchacie i zobaczycie tu:
Czytaj dalej