Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.09.2023 14:19

Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo

bezsenność
canva

Jednym z charakterystycznych objawów depresji są zaburzenia snu. Osoby nieświadome specyfiki choroby często odbierają chorych albo za leniwych, albo za tzw. ranne ptaszki. Jak więc śpią osoby chorujące na depresję? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

 

Zaburzenia snu a depresja

Typowym objawem depresji są problemy z nastrojem. Chory przestaje odczuwać radość z czynności i rzeczy, które wcześniej go cieszyły. Jednym z często występujących fizycznych objawów choroby są także zaburzenia snu: „Najczęściej pojawiają się problemy ze snem. Osoby chore na depresję albo za długo śpią i trudno im się obudzić, bo nie mają siły wstać, albo wybudzają się zbyt wcześnie. W związku z tym poczucie zmęczenia się nakręca i chory jest w jeszcze gorszej kondycji psychicznej”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska,  psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Zaburzeniem snu u osoby z depresją może być bezsenność lub nadmierna senność. Osoby te mogą w ciągu dnia przesypiać wiele godzin, a mimo to wciąż czuć zmęczenie. Mogą również zbyt wcześnie budzić się rano. Charakterystycznym objawem depresji niemal zawsze są problemy ze snem.

Problemy ze snem mogą również zwiastować zaburzenia psychiczne o naturze depresyjnej. Gdy bezsenność się utrzymuje, zwiększa się też ryzyko wystąpienia depresji.

Projekt bez nazwy - 2023-09-05T224217.778.png

Odpowiedź na te pytania może pomóc w zdiagnozowaniu depresji. O to pytają psycholodzy! Ten problem ma prawdopodobnie jedna z Twoich koleżanek. Ginekolog wskazał charakterystyczny objaw

Jak zmierzyć zaburzenia snu podczas depresji?

Za pomocą polisomnografii można obiektywnie sprawdzić przebieg snu chorego. Wówczas możliwie jest ustalenie, ile czasu zajmuje zasypianie, kiedy zachodzą zmiany w fazach snu. W trakcie badania dana osoba jest podłączana do aparatury na całą noc – wtedy czujniki rejestrują fale mózgowe, ruch gałek ocznych i napięcie mięśni. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in. nadmierna senność dzienna.

Jak leczyć zaburzenia snu w depresji?

Leczenie zaburzeń metodą behawioralną polega na wyeliminowaniu nawyków odpowiedzialnych za bezsenność – zastępuje się je nawykami umożliwiającymi zachowanie higieny snu. Osobie z depresją zaleca się wówczas, aby:

   • pilnowała regularności pór wstawania i kładzenia się spać, 
   • przebywała w łóżku tylko podczas snu i aktywności seksualnej, 
   • nie piła kawy, herbaty, czekolady i napojów z kofeiną 6-8 godzin przed snem, 
   • regularnie ćwiczyła, 
   • poświęcała czas na czynności relaksujące i odprężające np. medytacja/modlitwa, czytanie, muzykoterapia, 
   • godzinę przed snem nie korzystała z komórki, tabletu, laptopa i telewizora.

„Depresja jest uleczalna, natomiast czasem dochodzi do nawrotu tej choroby. Bez względu na to, jaki jest mechanizm pojawienia się depresji, ważna jest psychoterapia, ponieważ uczy tego, jak sobie radzić z objawami. Dzięki psychoterapii, w sytuacji nawrotu, będziemy wiedzieć, jak postępować. Psychoterapia uczy pewnych umiejętności, które zapobiegają pojawieniu się kolejnych epizodów depresji. Uczy radzenia sobie ze stresem i z trudnymi emocjami oraz dbania o siebie”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska,  psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 
 

Polecane