Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.09.2023 14:19

Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo

bezsenność
canva

Jednym z charakterystycznych objawów depresji są zaburzenia snu. Osoby nieświadome specyfiki choroby często odbierają chorych albo za leniwych, albo za tzw. ranne ptaszki. Jak więc śpią osoby chorujące na depresję? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

 

Zaburzenia snu a depresja

Typowym objawem depresji są problemy z nastrojem. Chory przestaje odczuwać radość z czynności i rzeczy, które wcześniej go cieszyły. Jednym z często występujących fizycznych objawów choroby są także zaburzenia snu: „Najczęściej pojawiają się problemy ze snem. Osoby chore na depresję albo za długo śpią i trudno im się obudzić, bo nie mają siły wstać, albo wybudzają się zbyt wcześnie. W związku z tym poczucie zmęczenia się nakręca i chory jest w jeszcze gorszej kondycji psychicznej”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska,  psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Zaburzeniem snu u osoby z depresją może być bezsenność lub nadmierna senność. Osoby te mogą w ciągu dnia przesypiać wiele godzin, a mimo to wciąż czuć zmęczenie. Mogą również zbyt wcześnie budzić się rano. Charakterystycznym objawem depresji niemal zawsze są problemy ze snem.

Problemy ze snem mogą również zwiastować zaburzenia psychiczne o naturze depresyjnej. Gdy bezsenność się utrzymuje, zwiększa się też ryzyko wystąpienia depresji.

Projekt bez nazwy - 2023-09-05T224217.778.png

Jak zmierzyć zaburzenia snu podczas depresji?

Za pomocą polisomnografii można obiektywnie sprawdzić przebieg snu chorego. Wówczas możliwie jest ustalenie, ile czasu zajmuje zasypianie, kiedy zachodzą zmiany w fazach snu. W trakcie badania dana osoba jest podłączana do aparatury na całą noc – wtedy czujniki rejestrują fale mózgowe, ruch gałek ocznych i napięcie mięśni. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in. nadmierna senność dzienna.

Jak leczyć zaburzenia snu w depresji?

Leczenie zaburzeń metodą behawioralną polega na wyeliminowaniu nawyków odpowiedzialnych za bezsenność – zastępuje się je nawykami umożliwiającymi zachowanie higieny snu. Osobie z depresją zaleca się wówczas, aby:

   • pilnowała regularności pór wstawania i kładzenia się spać, 
   • przebywała w łóżku tylko podczas snu i aktywności seksualnej, 
   • nie piła kawy, herbaty, czekolady i napojów z kofeiną 6-8 godzin przed snem, 
   • regularnie ćwiczyła, 
   • poświęcała czas na czynności relaksujące i odprężające np. medytacja/modlitwa, czytanie, muzykoterapia, 
   • godzinę przed snem nie korzystała z komórki, tabletu, laptopa i telewizora.

„Depresja jest uleczalna, natomiast czasem dochodzi do nawrotu tej choroby. Bez względu na to, jaki jest mechanizm pojawienia się depresji, ważna jest psychoterapia, ponieważ uczy tego, jak sobie radzić z objawami. Dzięki psychoterapii, w sytuacji nawrotu, będziemy wiedzieć, jak postępować. Psychoterapia uczy pewnych umiejętności, które zapobiegają pojawieniu się kolejnych epizodów depresji. Uczy radzenia sobie ze stresem i z trudnymi emocjami oraz dbania o siebie”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska,  psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.