Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Śmierć Gabriela Seweryna. Czym jest MZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia?
Edyta  Brzozowska
Edyta Brzozowska 29.11.2023 14:16

Śmierć Gabriela Seweryna. Czym jest MZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia?

Gabriel Seweryn
Canva,com

Nagłe zatrzymanie krążenia było prawdopodobnie przyczyną śmierci Gabriela Seweryna, którego Polacy pamiętają między innymi z “Królowych Życia”. Prokuratura zarządziła przeprowadzenie sekcji zwłok. Czym jest NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia? 

Tuż przed śmiercią Gabriel Seweryn skarżył się w mediach społecznościowych, że nie udzielono mu pomocy, gdy wezwał pogotowie ratunkowe. 

Podobno z powodu agresywnego zachowania pacjenta i towarzyszących mu osób, ratownicy poprosili o interwencję policję. Prokuratura wszczyna śledztwo. 

Teraz Prokuratura Okręgowa w Legnicy zapowiedziała czynności śledcze, które pozwolą ustalić okoliczności i przyczyny zgonu Gabriela Seweryna. W tym celu zostanie też przeprowadzona sekcja zwłok mężczyzny. 

NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia. Co to takiego?

Gabriel Seweryn miał 56 lat. Zmarł we wtorek, w głogowskim szpitalu powiatowym. Na oddział intensywnej terapii Gabriel Seweryn ostatecznie trafił samodzielnie, z objawami bólu w klatce piersiowej i dusznościami. Medycy wykonali niezbędne badania i podjęli leczenie, ale mimo reanimacji Gabriel Seweryn zmarł.

Rzeczniczka szpitala poinformowała, że u Gabriela Seweryna doszło do nagłego zatrzymania krążenia, które w medycynie nazywane jest także terminem NZK. Wyjaśniamy, co to takiego. 

Lekarz Rafał Ferenc na stronie medcasec.io, wyjaśnia, że do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi w sytuacji, kiedy ustają czynności mechaniczne serca, wtórnie dochodzi też do utraty przytomności, bezdechu i postępującego uszkodzenia mózgu.
Głównym powodem NZK jest choroba niedokrwienna serca, u osób młodszych mogą to być wady wrodzone, zaburzenia dziedziczne czy zażywanie substancji odurzających. Ale jednej przyczyny takiego stanu nie ma: może to by zarówno zawał serca, jak również arytmia, zator tętnicy płucnej czy odma.

JAK WYGLĄDA PIERWSZA POMOC I REANIMACJA W NAGŁYM ZATRZYMANIU KRĄŻENIA? RATOWNIK WYJAŚNIA (link poniżej)

Ratownik medyczny Yanek Świtała tłumaczy, jak udzielić pierwszej pomocy w NZK Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd

Omdlenia, zawroty głowy, kołatanie serca - pierwsze objawy

Nagłe zatrzymanie krążenia charakteryzują takie objawy, jak nagła utrata przytomności, drgawki, brak oddechu i wyczuwalnego tętna. Jeśli u pacjenta nie zacznie się akcji resuscytacyjnej, dochodzą kolejne symptomy: rozszerzenie źrenic niereagujących na światło, sinica ciała i plamy opadowe na skórze.
Ferenc wymienia też zwiastunowe objawy ostrzegawcze: ból w klatce piersiowej i duszność, które pojawiają się w ciągu czterech tygodni poprzedzających nagłe zatrzymanie krążenia.

Inne niepokojące i nieoczywiste objawy to omdlenia podczas wysiłku, w pozycji siedzącej lub leżącej, kołatanie serca czy zawroty głowy. Niestety, z reguły są one przez pacjentów ignorowane.

Zaawansowana interwencja medyczna w NZK polega między innymi na uciśnięciach klatki piersiowej i defibrylacji, czyli zabiegu elektroterapii z użyciem krótkotrwałego prądu o dużym napięciu, oraz podaniu leków, w tym adrenaliny.

Czy Gabriel Seweryn miał szansę żyć? O przeżyciu pacjenta decyduje czas

Według Europejskiej Rada Resuscytacji, do NZK dochodzi co roku aż u 400 tys. Europejczyków.  U większości z nich, bo u 350 tys., do tego groźnego incydentu dochodzi najczęściej w domu, w miejscu pracy i na ulicy, a zanim do takich pacjentów przyjedzie zespół ratownictwa medycznego, zwykle mija bezcennych kilka do kilkunastu minut. To czas, który może zdecydować o tym, czy ktoś przeżyje.

Jak podaje Rada, natychmiastowe i bezzwłoczne podjęcie resuscytacji dwukrotnie zwiększa szansę na wyjście z opresji z życiem. Natomiast każda minuta zwłoki przeżycie zmniejsza to prawdopodobieństwo o 10 proc.

Przed śmiercią opublikował wstrząsające nagranie. Gabriela Seweryna wspominają osoby z kręgów telewizyjnych
Gabriel Seweryn
- Gabriel z pozoru był oazą spokoju, wiódł burzliwe życie. Najpierw rozstał się z poprzednim partnerem, Rafałem Grabiasem, obok którego występował w kilku sezonach „Królowych życia”, a kiedy zakochał się w Kamilu, przeniósł się z Głogowa do Warszawy. Imprezował po klubach, sporo pił, podobno również nie stronił od twardych narkotyków - rozmowie z portalem Pacjenci.pl wspomina Gabriela Seweryna osoba z kręgów telewizyjnych. - Ale do niewielkiego Głogowa też nie pasował. Gabriel Seweryn był na tamte warunki zbyt kolorowym ptakiem, zawsze ekstrawagancko i fantazyjnie ubranym, w makijażu, a w dodatku z mężczyzną u boku. Z kolei Warszawa go przerosła. Często w naszym gronie rozmawialiśmy o tym, że jako modowy wizjoner po prostu urodził się nie w swoich czasach. Gabriel Seweryn wyprzedzał je, podobnie jak wielu innych projektantów – dodaje. - Być może właśnie z powodów zdrowotnych praca na planie była z dnia na dzień coraz trudniejsza - wspomina Gabriela Seweryna rozmowie Pacjenci.pl osoba z kręgów telewizyjnych. 
Czytaj dalej
Ratownik medyczny Yanek Świtała tłumaczy, jak udzielić pierwszej pomocy w NZK
Ratownik Janek Świtała
Nagłe zatrzymanie krążenia było prawdopodobnie przyczyną śmierci Gabriela Seweryna, którego Polacy pamiętają między innymi z “Królowych Życia”. Prokuratura zarządziła przeprowadzenie sekcji zwłok. Czym jest NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia? Ratownik Yanek Świtała tłumaczy to w jednym z rozdziałów swojej najnowszej książki “Halo, Pogotowie? Jak ratować życie i nie przesadzić”. -Nie znamy dnia i godziny, kiedy będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy, ale sami jej potrzebować - mówi ratownik Yanek Świtała. Kilka minut może zdecydować o czyimś życiu, albo uchronić go przed kalectwem. Co robić, gdy ktoś przy nas już nie oddycha? Nie każdy umie i ma odwagę robić tzw. sztuczne oddychanie usta-usta. Przeczytajcie, co radzi Yanek Świtała, doświadczony ratownik medyczny, który ratował już ludzi na najgorszych opałów, a nawet odbierał porody na ulicy.
Czytaj dalej
Polecane