Szczęście Greków i Włochów kryje się w jedzeniu. Oto jak działa dieta śródziemnomorska
To, jak jemy, ma wpływ na ryzyko rozwoju depresji. Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników rozwoju choroby jest nasza dieta. Uczeni dowiedli, iż dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych.
Aby temu zapobiec, lekarze zwracają uwagę na to, by stosować dietę śródziemnomorską, bogatą w ryby czy świeże owoce. Jak podkreślają naukowcy, tego typu jadłospis najwięcej korzyści dostarcza dojrzałym kobietom.
Te produkty zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji
Gdy niezdrowo się odżywiamy, spożywając duże ilości słodyczy czy wysoko przetworzonych produktów, cierpi na tym nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Według naukowców niezdrowa żywność może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych.
By być mniej narażonym na ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, warto sięgnąć po zdrowe przekąski i dania. Co to znaczy zdrowe? Tutaj naukowcy nie mają wątpliwości, że chodzi o dietę śródziemnomorską. Jej podstawą są ryby, ale też świeże warzywa, owoce, czy oliwa z oliwek dodawana do wielu dań.
Z kolei spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, większej ilości błonnika pokarmowego i białka pochodzenia roślinnego oraz zawierających cenne kwasy tłuszczowe omega -3, potrafi zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia chorób psychicznych, w tym oczywiście depresji. Z kolei u pacjentów zmagających się z tą chorobą, łagodzi objawy.
Przeczytaj też: Sałatka caprese w nowym wydaniu
Badanie pokazało wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie
Badanie opublikowane zostało na łamach akademickiego czasopisma “British journal of Nutrition” i wykazało, że w zapobieganiu depresji skuteczne jest stosowanie diety śródziemnomorskiej. W jej skład wchodzą wspomniane już ryby, owoce, warzywa, oliwa z oliwek, produkty pełnoziarniste czy orzechy. Z kolei nie warto jeść czerwonego mięsa, ale też produktów, które poddawane są zaawansowanej obróbce technologicznej.
Naukowcy z Włoch postanowili przeanalizować dane zebrane od 325 mężczyzn oraz 473 kobiet, będących w wieku 65-97 lat. kobiety i mężczyźni wypełnili kwestionariusz, gdzie pojawiło się ponad sto pytań dotyczących codziennego menu badanych osób. Uczestnicy badania zostali ocenieni pod kątem zaburzeń depresyjnych, zgodnie z tzw. Skalą Depresji CES-D (The Centre for Epidemiological Studies Depression Scale).
Przeczytaj też: Sałatka grecka według receptury Ani Starmach. Zachwytom nie będzie końca
Warto wyłączyć z diety używki oraz słodycze
Jest to jedno z najbardziej powszechnych, ale też miarodajnych badań przesiewowych, pomagających ustalić, czy osoby zmagają się z depresją. Jak się okazuje, dieta śródziemnomorska najwięcej pozytywnych korzyści dostarcza kobietom uchodzącym za dojrzałe, w przedziale 50+.
Kobiety ściśle przestrzegające zaleceń zdrowej diety śródziemnomorskiej, były o 60 proc. mniej n arażone na rozwój depresji, niż te, które zastosowały inną dietę. Odkrycie, zgodnie z którym ochronne działanie składników diety śródziemnomorskiej występuje głównie u kobiet, jest zaskakujące. Mechanizmy biologiczne, które stoją za skutecznością tej diety, zazwyczaj są bowiem niezależne od płci - powiedziała w rozmowie z serwisem Medical News Today dietetyczka Michelle Routhenstein.
Lekarze, w tym oczywiście również dietetyczka Michelle dodała też, że aby bardziej zadbać o swoje zdrowie psychiczne, warto wyłączyć z diety wszelkiej maści używki oraz słodycze.
Zobacz też:
Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele!
Jakie są objawy niedoboru cynku? Częste infekcje, problemy skórne i depresja to niektóre z nich