Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Niedoceniana polska "oliwa północy". Zastąpisz nim drogie oliwy z marketów
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.03.2024 09:58

Niedoceniana polska "oliwa północy". Zastąpisz nim drogie oliwy z marketów

olej
canva.com

Jak twierdzą dietetycy, najzdrowszą dietą na świecie jest dieta śródziemnomorska. Opiera się ona na rybach, owocach morza, warzywach i owocach oraz zdrowych tłuszczach z oliwy z oliwek. Nasz klimat nie sprzyja uprawie oliwek, jednak mamy swoją „oliwę północy”. Mowa o oleju rzepakowym, który posiada podobny skład do legendarnej oliwy z oliwek, a pod niektórymi względami nawet ją przewyższa.

Olej rzepakowy: właściwości odżywcze

Olej rzepakowy ma wysoką wartość odżywczą i jest zdecydowanie zbyt mało doceniany. Porównując go do oliwy z oliwek: 

  • Ma 10-krotnie wyższą zawartość cennego kwasu alfa-linolenowego (omega-3) niż oliwa z oliwek.
  • Zawiera większe ilości witamin A, E, i K niż oliwa.
  • Ma najniższą zawartość niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu do wszystkich olejów, w tym również oliwy z oliwek.

Olej rzepakowy to doskonały dodatek do surówek i sałatek. Przepis na uwielbianą przez wszystkich surówkę z marchwi z dodatkiem oleju znajdziesz tutaj

Projekt bez nazwy - 2024-03-02T221811.574.png

Nie tylko pomidory. Te produkty są równie dobrym źródłem potasu w diecie Ułatwiają zasypianie i wzmacniają włosy. Te ziarna goszczą w naszych kuchniach za rzadko

Dlaczego warto spożywać olej rzepakowy?

Kwasy omega-3, których bogatym źródłem jest olej rzepakowy, są bardzo cennym składnikiem diety. Zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi, chroniąc przed rozwojem poważnych chorób układu krążenia, takim jak miażdżyca i nadciśnienie, będącymi głównymi czynnikami ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Ponadto, kwasy omega-3 zapobiegają stanom zapalnym i obniżają ryzyko zachorowania na schorzenia, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Kwasy omega-3 wykazują też korzystne działanie na układ nerwowy. Poprawiają koncentrację i pamięć, a także pomagają zapobiegać poważnym schorzeniom, takim jak choroba Alzheimera. 

Kwasy omega-3 odgrywają również ważną rolę w profilaktyce depresji, bowiem zwiększają wydzielanie serotoniny przez neurony presynaptyczne.

Ponadto, kwasy omega-3 pozwalają zachować piękną skórę. Wzmacniają barierę hydrolipidową, opóźniają procesy starzenia, a także wspierają ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Mogą być też pomocne w leczeniu trądziku. 

Olej rzepakowy zamiast majonezu? Przeczytaj: Wyrzuć z sałatki jarzynowej ten składnik. Przestanie być "kaloryczną bombą", a będzie tak samo pyszna

Rafinowany czy tłoczony na zimno - jaki olej wybrać?

Do przygotowywania potraw na gorąco, m.in. smażenia, pieczenia czy duszenia, lepiej sprawdzi się olej rafinowany, ponieważ jest on bardziej odporny na działanie wysokiej temperatury niż olej tłoczony na zimno. 

Jeśli chodzi o dania na zimo, takie jak surówki czy sałatki, lepszym wyborem będzie olej tłoczony na zimno. 

źródła: ncez.pzh.gov.pl, dobretluszcze.pl