Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Kalendarz pylenia roślin i grzybów w marcu. Na nie powinni uważać alergicy
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 04.03.2024 16:17

Kalendarz pylenia roślin i grzybów w marcu. Na nie powinni uważać alergicy

alergie, pylenie roślin
Shutterstock/ Fot. Janisbija

Alergia to bolączka wielu osób. Z pomocą przychodzi kalendarz alergika, który może pomóc uczulonym osobom na m.in. pyłki drzew i traw. Mapa pylenia umożliwi sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia poszczególnych gatunków roślin w wielu regionach Polski. 

Pozwala to na znacznie lepszą kontrolę objawów choroby. W ostatnich tygodniach zrobiło się dość ciepło, a w marcu wiele roślin jest niemal już w pełnym rozkwicie. Co obecnie pyli w marcu?
 

Kalendarz pylenia przychodzi z pomocą dla alergików

Końcówka lutego i początek marca przynoszą dość dobrą pogodę i coraz wyższe temperatury za oknem. Dla tych, którzy nie mierzą się z żadnymi alergiami, to dobra informacja. Jednak ci, którzy są uczuleni, muszą mieć się na baczności. Przyroda budzi się do życia po zimie, wiele roślin kwitnie, sprawiając, że alergicy wyjątkowo odczuwają ten zryw wiosny. 

Mapa pylenia to nic innego jak tabela, w której znajduje się zestawienie drzew, krzewów, kwiatów oraz traw, uwalniających uczulające pyłki, ale też i olejki eteryczne, z podziałem na dekady oraz miesiące. Warto dodać, że stężenie pyłków każdej z tych roślin oznaczone jest odpowiednim kolorem w odniesieniu do całego roku.

shutterstock_1642751812 (1).jpg
Fot. Shutterstock

 

Co pyli w marcu 2024? Na te rośliny warto zwrócić uwagę

Marzec przynosi pylenie leszczyny i co ciekawe, zaczyna ona przeszkadzać alergikom już pod koniec stycznia. Dwa miesiące później, czyli w marcu w dalszym ciągu utrzymuje się średnie lub wysokie stężenie pyłków leszczyny. Ci, którzy mają na nią alergię, muszą liczyć  się z kichaniem, pieczeniem spojówek, nieżytem nosa czy też łzawieniem oczu.

Topola to drzewo, które daje o sobie znać w drugiej dekadzie marca. Jeśli ktoś jest na nią uczulony, musi liczyć się z katarem siennym, bólem głowy, ale też zaczerwieniem spojówek. Kolejnym uczulającym drzewem w marcu jest brzoza. Mimo ze dokucza alergikom mocno w kwietniu, to już w marcu pojawiają się objawy jej pylenia. Są to pieczenie spojówek, wodnisty katar, duszności czy kaszel.
 

Problematyczne dla alergików są też grzyby

Poza roślinami, w marcu problematyczne są również grzyby. Cladosporium są grzybami pleśniowymi, których zarodniki przenoszone są przez wiatr. Występują one zarówno w naturalnym środowisku, ale i również w domowych warunkach. Choć największe stężenie zarodników tych grzybów występuje od maja do sierpnia, niskie rozpoczyna się już w marcu.

Alergią nazywamy nadmierną, ale i również niewłaściwą reakcję układu odpornościowego w odpowiedzi na kontakt z danym alergenem, czyli substancją lub czynnikiem, który tolerowany jest przez zdrowe osoby. Choć alergeny nie szkodzą zdrowym, u uczulonych osób wywołują objawy choroby alergicznej. Jedna z grup alergenów, która uczula najczęściej, to pyłki roślin. Objawy alergii na pyłki występują sezonowo, czyli w czasie, gdy kwitną uczulające drzewa, trawy oraz chwasty.

Czytaj też:

Prof. Ewa Mrukwa-Kominek: Zapalenie spojówek może być objawem koronawirusa

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?

3 sprawdzone sposoby na katar sienny. Zapytaliśmy farmaceutę 

Polecane