Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu
Na udar mózgu w 2019 roku zmarło w Polsce 22 055 osób, co czyni go jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Jest to poważne schorzenie neurologiczne występujące w wyniku zaburzeń ukrwienia mózgu, wywołując uszkodzenia tkanki nerwowej. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów udaru jest ból głowy. Jak go rozpoznać?
Udar mózgu – częsta przyczyna zgonów
Udar mózgu , dawniej nazywany apopleksją lub incydentem mózgowo-naczyniowym, to poważne schorzenie rozwijające się na skutek zaburzeń krążenia krwi w mózgu. Dochodzi do niedostatecznego dopływu tlenu i substancji odżywczych do neuronów, co prowadzi do ich obumierania. Ryzyko wystąpienia udaru wzrasta z wiekiem – osoby starsze są szczególnie narażone na to schorzenie.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Polsce lekarze odnotowują 6070 tysięcy przypadków udaru mózgu rocznie. Niestety ok. 30 proc. chorych umiera w pierwszych trzech miesiącach od wystąpienia udaru, a duża część zmaga się z niepełnosprawnością.
Ryzyko udaru mózgu zwiększają choroby takie jak nadciśnienie tętnicze , cukrzyca, miażdżyca, a także niezdrowy styl życia. Palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz otyłość również zwiększają prawdopodobieństwo udaru. W niektórych przypadkach, udar może być spowodowany wrodzonymi wadami naczyń mózgowych, takimi jak tętniaki, które mogą prowadzić do udaru krwotocznego, jeśli dojdzie do ich pęknięcia.
Ból głowy typowym objawem udaru
Ból głowy
nie musi oznaczać udaru, ale jeśli towarzyszą mu inne objawy lub jest
wyjątkowo intensywny
, może na niego wskazywać. Najczęściej pojawia się w przypadku udaru krwotocznego, kiedy krew "wylewa" się do mózgu. Wówczas ból głowy jest zwykle silny, nagły i
umiejscowiony w konkretnej części głowy
, na przykład w okolicy skroni, potylicy lub z przodu głowy. Nie jest to ból rozproszony, lecz łatwy do zlokalizowania.
Szczególną uwagę należy zwrócić na
nagły
ból głowy u osób, które wcześniej nie miały skłonności do migren. Jeśli bólowi towarzyszy senność, problemy ze wzrokiem (na przykład widzenie tylko połowy pola widzenia), zawroty głowy lub nielogiczne zachowanie, może to być wyraźny sygnał, że mamy do czynienia z udarem. Takie objawy, zwłaszcza w połączeniu z silnym bólem głowy, wymagają natychmiastowej wizyty w szpitalu.
Nie tylko ból głowy. Inne objawy udaru
Jednym z pierwszych, najbardziej charakterystycznych
objawów udaru
są
zaburzenia mowy
. W zależności od lokalizacji uszkodzeń, osoba po udarze może mówić bełkotliwie, mieć trudności z artykulacją, bądź całkowicie stracić zdolność mówienia (jest to tzw. mutyzm). Udar może również wpływać na rozumienie mowy – jeśli uszkodzeniu ulegnie kora skroniowa, pacjent przestaje rozumieć, co mówią do niego inni.
Innym częstym objawem udaru jest
drętwienie kończyn
, zwłaszcza rąk. Chorzy ma wówczas trudności z precyzyjnymi ruchami, przedmioty wypadają mu z ręki, a nawet proste czynności, takie jak zapięcie koszuli czy zawiązanie butów, stają się niemożliwe. W niektórych przypadkach drętwienie może prowadzić do całkowitej utraty funkcji ręki. Kolejnym częstym objawem udaru jest
niedowład
jakiejś części ciała.
– Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę. Niedowład może też dotyczyć pojedynczej kończyny górnej lub dolnej, natomiast pojedyncze ognisko uszkodzenia mózgu nie może wywołać jednoczasowo niedowładu lewej ręki i prawej nogi lub odwrotnie. Bardzo częstym objawem, widocznym na pierwszy rzut oka, jest opadanie kącika ust – mówi w rozmowie z Pacjentami kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Zobacz też:
To pierwszy objaw raka pęcherza. Ten nowotwór to “przyczajony tygrys”
140 tys. Polaków jest zakażonych wirusem, który rozwija raka. Lekarka wylicza alarmujące objawy
To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem