Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Tak można wykryć raka żołądka. Te 3 metody powinien znać każdy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.07.2023 16:40

Tak można wykryć raka żołądka. Te 3 metody powinien znać każdy

ból żołądka
canva.com

Rak żołądka to drugi pod względem częstości występowania nowotwór przewodu pokarmowego. Rozwija się skrycie i powoli, a jego objawy mogą być niespecyficzne, przez co łatwo pomylić je z innymi schorzeniami układu trawiennego. Jakie są główne metody diagnostyczne raka żołądka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską. 

Gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem, które pozwala na dokładną ocenę stanu zdrowia żołądka oraz przełyku. Jest to nieinwazyjna procedura, polegająca na wprowadzeniu przez usta cienkiego, elastycznego węża z kamerą na końcu. Kamera przesyła obraz na monitor, na którym można zobaczyć wnętrze przewodu pokarmowego. Podczas gastroskopii lekarz może również pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Gastroskopia pozwala wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori, która jest główną przyczyną wrzodów i zapalenia żołądka. Ponadto jest ważnym narzędziem w diagnostyce i monitorowaniu raka żołądka. Podstawowym badaniem diagnostycznym potwierdzającym lub wykluczającym nowotwór jest gastroskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska. 

Ponieważ rak żołądka często nie daje charakterystycznych objawów, w przypadku utrzymujących się dolegliwości trawiennych, zaleca się wykonanie gastroskopii. Jest to bardzo dokładna i bezpieczna metoda badania żołądka i przełyku. U pacjenta z przewlekłymi dolegliwościami, u którego standardowe leczenie nie przynosi rezultatów, należy zawsze wykonać gastroskopię, aby wykluczyć nowotwór, ewentualnie potwierdzić zakażenie Helicobacter pylori, które jest znanym czynnikiem predysponującym do rozwoju raka żołądka. (...) W Polsce gastroskopia nie jest badaniem przesiewowym, w przeciwieństwie do Japonii, gdzie jest to rutynowe badanie, ponieważ w populacji japońskiej częstość raka żołądka jest znacznie większa niż w Europie.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-23T144705.252.png

Ten objaw raka żołądka łatwo zlekceważyć! Onkolog podzielił się z nami cenną wiedzą Chcą by pacjent poniósł odpowiedzialność za nieodwołanie wizyt lekarskiej! Adam Niedzielski zabrał głos

Tomografia komputerowa z kontrastem

Tomografia komputerowa jest jednym z najważniejszych badań obrazowych stosowanych w diagnostyce onkologicznej. Dzięki niej lekarze mogą dokładnie zobaczyć strukturę i położenie guzów nowotworowych w różnych częściach ciała. Badanie TK wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i środek kontrastowy podawany dożylnie, który poprawia widoczność tkanek. W zaawansowanej postaci choroby przerzutowej, USG jamy brzusznej może wykazać zmiany najczęściej o charakterze przerzutów w wątrobie jednak we wczesnych stadiach raka żołądka wiodącym badaniem obrazowym oceniającym zaawansowanie choroby jest tomografia komputerowa z kontrastem.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska. 

Promieniowanie rentgenowskie może mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego należy ograniczać jego stosowanie do niezbędnego minimum. Badanie tomografem komputerowym jest bezpieczne, jeśli jest wykonywane rzadko i zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku kobiet ciężarnych lub planujących ciążę, badanie tomografem komputerowym może być ryzykowne dla płodu, ponieważ promieniowanie jonizujące może uszkadzać komórki rozwijającego się organizmu. Przed badaniem należy więc poinformować lekarza o ewentualnej ciąży lub jej podejrzeniu.

Badanie PET-CT

PET - pozytonowa tomografia emisyjna to zaawansowana metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę funkcji komórek nowotworowych. Jest szczególnie przydatna w onkologii, ponieważ pozwala na wykrycie nawet niewielkich ognisk nowotworowych w całym ciele. Dzięki pozytonowej tomografii emisyjnej lekarze mogą zobaczyć, jak zachowuje się rak w organizmie i jak reaguje na leczenie. U niektórych chorych wykonuje się także badanie PET CT w celu oceny zaawansowania choroby i wykluczenia przerzutów odległych.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska. 

Badanie PET-CT jest zaawansowaną metodą obrazowania medycznego, która łączy w sobie dwie techniki: tomografię komputerową (CT) i pozytonową tomografię emisyjną (PET). Dzięki temu można uzyskać szczegółowe informacje o budowie i funkcjonowaniu narządów i tkanek w organizmie. Badanie PET-CT polega na podaniu dożylnie niewielkiej ilości znakowanej fluorem radioaktywnym glukozy, która jest wykorzystywana przez komórki jako źródło energii. Następnie wykonuje się skanowanie za pomocą specjalnego aparatu, który rejestruje promieniowanie emitowane przez znakowaną glukozę. W ten sposób można zobaczyć, które obszary organizmu mają zwiększone zapotrzebowanie na glukozę, co może świadczyć o obecności chorób takich jak nowotwory, zapalenia czy choroby neurologiczne. Komórki nowotworowe zużywają więcej glukozy niż zdrowe, więc są lepiej widoczne na obrazach PET-CT. W ten sposób lekarz może zlokalizować guzy, ocenić ich rozmiar, typ i stopień zaawansowania. Badanie PET-CT trwa około 15 - 30 minut, jest bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu.

Tagi: Nowotwór
Polecane