Tak zaczyna się rak przełyku. Ziobro bagatelizował objawy
Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, dowiedział się o swojej chorobie 13 listopada 2023 roku. W szczerych wywiadach przyznawał, że nie poświęcił należytej uwagi początkowym objawom. W emocjonalnym wpisie na swoim profilu w serwisie X namawia innych do lepszej profilaktyki zdrowia.
Rak przełyku jest nowotworem stosunkowo rzadkim – w Polsce rozpoznaje się ok. 1300 nowych przypadków rocznie, a chorują głównie mężczyźni. Niestety ten nowotwór złośliwy cechuje się bardzo złym rokowaniem.
Wczesne objawy raka przełyku
Wczesne objawy raka przełyku, jeśli w ogóle występują, są bardzo niespecyficzne. Chory może przypisywać je zwykłym dolegliwościom trawiennym, stresowi, a nawet całkiem zignorować. U podłoża rozwoju choroby często leży refluks żołądkowy. W jej przebiegu dochodzi do stopniowego zwężania światła przełyku, co utrudnia przełykanie i przyjmowanie pokarmów . W konsekwencji chory traci na wadze. Tak było właśnie w przypadku byłego ministra zdrowia. Zbigniew Ziobro w wyniku choroby schudł aż 9 kg, a następnie, w trakcie leczenia, kolejnych 16 kg.
Inne objawy raka przełyku
Nowotwór złośliwy przełyku najczęściej szerzy się miejscowo. Może naciekać na sąsiadujące narządy i zajmować węzły chłonne w obrębie śródpiersia i nadbrzusza. Wśród najczęstszych objawów raka przełyku wymienia się:
• problemy z przełykaniem,
• uczucie przeszkody w przełyku,
• zgagę i refluks kwasu żołądkowego,
• ból w klatce piersiowej lub w okolicach przełyku,
• chudnięcie bez wyraźnej przyczyny,
• krwawienie z przewodu pokarmowego (w zaawansowanych stadiach).
W przypadku wystąpienia takich objawów zawsze zaleca się wykonanie badań diagnostycznych
. Zazwyczaj obejmują one endoskopię oraz badanie radiologiczne przełyku i żołądka. W razie wykrycia zmiany w badaniu endoskopowym lekarz pobiera wycinek do badania histopatologicznego, które pozwala określić jej charakter. W badaniu radiologicznym z kontrastem sprawdzany jest pasaż w przełyku i żołądku.
Ziobro namawia do regularnych badań
Stan zdrowia Zbigniewa Ziobry po operacji wykonanej za granicą i rehabilitacji uległ znacznej poprawie , jednak polityk przyznaje, że nigdy nie odzyska 100% sprawności sprzed choroby. W pisie na swoim profilu na platformie X tuż po operacji zachęcał swoich czytelników do większej troski o profilaktykę.
Wiemy, że jest taka choroba jak rak, że zbiera swoje ofiary, ale zwykle myślimy, że nas to nie dotyczy. Nie opierajcie Państwo na takim przekonaniu swojej przyszłości, swojego życia i życia Waszych bliskich. Badajcie się regularnie, a niepokojące symptomy konsultujcie ze specjalistami. Nowotwór to podstępny wróg.
Dowiedziawszy się o swojej chorobie, polityk postanowił nie poddawać się – mimo niekorzystnych statystyk. Przyznaje, że codziennie modlił się o zdrowie do Boga, ale jednocześnie rozumiał wartość nowoczesnej medycyny. Jest wdzięczny za świetnych lekarzy, których spotkał na swojej drodze.
Czytaj także:
Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
To mięso to skarbnica wartości odżywczych. Polacy boją się je jeść
9 objawów raka płuca. Nigdy ich nie ignoruj