Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > 9 objawów raka płuca. Nigdy ich nie ignoruj
Alina Gałka
Alina Gałka 22.01.2025 11:35

9 objawów raka płuca. Nigdy ich nie ignoruj

Objawy raka płuca
Fot. GBJSTOCK/Shutterstock

Rak płuca jest najbardziej śmiertelnym z nowotworów złośliwych w Polsce. Co roku takie rozpoznanie otrzymuje 22 tys. pacjentów w kraju. Szanse na skuteczne leczenie daje możliwie wczesne wykrycie choroby. Jakie objawy daje rak płuca na wczesnym etapie rozwoju?

Objawy raka płuca są bardzo niespecyficzne, zwłaszcza na początkowym etapie. Z tego względu wczesna diagnostyka choroby jest mocno utrudniona. Podpowiadamy, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę.

Początkowe objawy raka płuca

Pierwsze objawy raka płuca są niespecyficzne, w związku z czym na początkowym etapie choroba bywa mylona ze zwykłą infekcją dróg oddechowych. U chorych obserwuje się:

  • przewlekły kaszel,
  • duszności i świszczący oddech,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • osłabienie,
  • chrypkę.

Szczególną czujność pacjenta powinien wzbudzić kaszel, który utrzymuje się przez dłuższy czas; szczególnie jeśli zmienia swój charakter i staje się coraz bardziej uporczywy lub głęboki. Kaszel występuje u 45-75% pacjentów z rakiem płuca, z czego u 1/3 przebiega z odksztuszaniem wydzieliny. 

Symptomatyczne w raku płuc może być też uczucie braku tchu podczas niewielkiego wysiłku oraz ból w klatce piersiowej, nasilający się podczas śmiechu, głębokiego oddychania lub kaszlu. Duszności i świszczący oddech występują u ok. 30-50% chorych. Ten objaw rozwija się u palaczy w rezultacie przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy, a jeśli się nasila, trzeba niezwłocznie skonsultować się z pulmonologiem lub onkologiem.

Objawem, który powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej konsultacji lekarskiej, jest krwioplucie towarzyszące kaszlowi. Dodatkowe objawy raka płuca mogą obejmować nagłą utratę wagi oraz powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi lub nad obojczykiem. Do poszukiwania pomocy u specjalistów często skłaniają chorych dopiero objawy związane z przerzutami, takie jak bóle kości i głowy.

To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy Księżna Kate skończyła chemioterapię, a dalej ma swoje włosy. Lekarka wyjaśnia dlaczego

Diagnostyka raka płuca

Najważniejszym narzędziem w diagnostyce raka płuca jest RTG klatki piersiowej. Bardzo często nowotwór wykrywany jest przypadkiem w wyniku RTG wykonywanego z innych powodów. Obraz raka płuca na zdjęciu rentgenowskim może prezentować się różnie w zależności od lokalizacji nowotworu, jego wielkości czy obecności zmian towarzyszących.

W ocenie stopnia zaawansowania nowotworu wykorzystuje się tomografię komputerową. Do oceny obecności przerzutów w węzłach chłonnych i poza klatką piersiową coraz częściej wykorzystywana jest pozytonowa tomografia emisyjna PET.

Profilaktyka raka płuca

Wśród czynników wpływających na wzrost ryzyka rozwoju nowotworu płuca jest ekspozycja na zanieczyszczenia środowiskowe, takie jak smog i spaliny samochodowe. Natomiast najważniejszym elementem profilaktyki jest powstrzymywanie się od palenia wyrobów tytoniowych. W kontekście zapobiegania nowotworowi płuca odradza się także używanie papierosów elektronicznych. Zdrowy tryb życia, w tym regularna aktywność fizyczna oraz dieta bogata w warzywa i owoce pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten oraz inne nowotwory.

 

Czytaj także:

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce

Groźna choroba w natarciu. Nawet 50 tys. zachorowań tygodniowo