Tak boli rak żołądka. Wielu może myśleć, że to refluks
Ból przy nowotworze żołądka jest niespecyficzny, jednak jest jednym z symptomów groźnej i trudnej w leczeniu choroby. Onkolodzy przestrzegają, aby nie bagatelizować objawów i w razie konieczności wykonać niezbędne badania, m.in. gastroskopię. Wszystko po to, aby uniknąć przerzutów oraz uchronić zdrowie i życie.
Grupa ryzyka i częstość występowania
Rak żołądka, według statystyk, to obecnie piąty najczęstszy nowotwór na świecie, który w Polsce dotyczy 5 proc. wszystkich zachorowań na nowotwór. Jak podaje Zwrotnik Raka, to mężczyźni są szczególnie narażeni na chorobę, w ich przypadku rak występuje dwa razy częściej niż u kobiet. Niestety, wczesna faza choroby jest niemal niezauważalna. Choroba najczęściej dotyka osób powyżej 45. roku życia.
Dlaczego mam dziwne uczucie w żołądku
Objawy nowotworu żołądka często można pomylić z innymi schorzeniami. Ze względu na niespecyficzne sygnały wielu pacjentów zakłada zatrucie, zgagę, refluks, niestrawność… W zaawansowanych stadiach ból jest jednak niezwykle uciążliwy i może już świadczyć o przerzutach, np. do wątroby. Onkolodzy, w przypadku przedłużających się dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, zalecają, aby nie czekać „aż minie”. Późniejsza diagnoza oznacza mniejsze szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia.
Trump zdecydował: USA opuszcza WHO. Jakie będą skutki? NFZ ma problem, który dotknie milionów pacjentów. Jest coraz gorzejTen objaw jest niepokojący
Pieczenie w przełyku i w nadbrzuszu, uczucie pełności i napięcia w brzuchu, to dolegliwości, które łatwo można pomylić z refluksem żołądkowo-przełykowym czy chorobą wrzodową żołądka. Przewlekły ból to sygnał alarmowy, którego nie należy ignorować, zwłaszcza jeśli dojdą do niego takie objawy jak: utrata masy ciała, jadłowstręt, wymioty, częste odbijanie i uczucie sytości. W takim przypadku konsultacja ze specjalistą jest obowiązkowa.
Warto pamiętać, że zlecone badania pomogą określić ewentualne ryzyko nowotworu, a zwłaszcza zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest najsilniejszym czynnikiem powodującym rozwój raka. Według danych, wśród najczęściej wykrywanych nowotworów żołądka (aż w 90 proc.) znajduje się gruczolakorak. Poza nim wykrywane są również guzy i chłoniaki.
Jak diagnozuje się nowotwór żołądka?
Gastroskopia to jedno z najważniejszych badań pomocnych w ocenie stanu żołądka. Jej wykonanie w znieczuleniu miejscowym nie należy do przyjemnych, jednak nawet w tym wypadku medycyna idzie na rękę pacjentom, oferując im możliwość wykonania gastroskopii cieńszą rurką przez nos lub w zupełnej narkozie. Badanie to umożliwia dokładne zbadanie wnętrza żołądka i pobranie wycinków do analizy histopatologicznej. Poza gastroskopią stosuje się również metody obrazowe, m.in. tomografię komputerową z kontrastem.
Zobacz także:
Okulary za półdarmo na NFZ? Sprawdź, komu się należą
Profilaktyka zdrowia. Skierowania na bezpłatne badania tylko do końca kwietnia
Nawyk, który zwiększa ryzyko migreny. Wielu z nas wciąż to robi