Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby Neurodegeneracyjne

Choroby Neurodegeneracyjne

choroba Parkinsona
10.04.2024 14:39 Przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. To ratunek dla 80 tys. pacjentów

Drżenie samoistne (ET), jak i choroba Parkinsona (PD) to schorzenia neurologiczne, które powodują uporczywe drżenie rąk, głowy, a w niektórych przypadkach również nóg i tułowia. Mogą się rozwinąć u osoby w każdym wieku, ale najczęściej dotykają pacjentów w drugiej i szóstej dekadzie życia.W Polsce niemal 80 000 pacjentów choruje na Parkinsona. Do tego dochodzi grupa osób z drżeniem samoistnym, potencjalnie nawet 10-krotnie większa. 

Lekarka diagnozuje pacjenta
30.03.2024 14:37 Oto nowe najczęstsze choroby na świecie. Ma je nawet 5 milionów Polaków

Instytut Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia (IHME) w Stanach Zjednoczonych zaprezentował nową główną przyczynę zachorowań na świecie. Problem jest o wiele większy, niż się wydaje – może dotyczyć prawie połowy osób.Z danych IHME wynika, że w 2021 roku ponad 3,4 miliarda ludzi na świecie, a więc ponad 40 proc. populacji, zmaga się z chorobami układu nerwowego. W porównaniu do poprzednich lat to wzrost o 60 procent. Z czego to wynika i o jakich chorobach mowa?

Kobieta dezynfekuje ręce
29.03.2024 08:46 Środki do dezynfekcji rąk są niebezpieczne dla zdrowia. Nie nadużywaj ich

W trakcie pandemii płyny do dezynfekcji były obecne niemal wszędzie – nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale również w sklepach i szkołach. Niemal każdy kupował je też do domowego użytku. Naukowcy teraz przed nimi ostrzegają.Naukowcy twierdzą, że chemikalia obecne w środkach do dezynfekcji zawierają związki, które mogą sprzyjać nawet rozwojowi stwardnienia rozsianego i autyzmu. Po publikacji wyników badań amerykańskich naukowców, planowane są dalsze, by ostatecznie potwierdzić, jakie choroby może powodować częste używanie środków do dezynfekcji. 

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
13.02.2024 16:37 Włodzimierz Szaranowicz choruje. Wielu Polaków ma ten sam problem

Włodzimierz Szaranowicz znany jest prawdopodobnie wszystkim fanom sportu w całym kraju. Gdy w 2019 r. ogłosił, że przechodzi na emeryturę, zasmucił wielu z nich. Jednak w tym czasie legendarny dziennikarz zaczął chorować. Co dolega Włodzimierzowi Szaranowiczowi?