Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Oto nowe najczęstsze choroby na świecie. Ma je nawet 5 milionów Polaków
Daria  Siemion
Daria Siemion 30.03.2024 14:37

Oto nowe najczęstsze choroby na świecie. Ma je nawet 5 milionów Polaków

Lekarka diagnozuje pacjenta
Fot. Freepik

Instytut Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia (IHME) w Stanach Zjednoczonych zaprezentował nową główną przyczynę zachorowań na świecie. Problem jest o wiele większy, niż się wydaje – może dotyczyć prawie połowy osób.


Z danych IHME wynika, że w 2021 roku ponad 3,4 miliarda ludzi na świecie, a więc ponad 40 proc. populacji, zmaga się z chorobami układu nerwowego. W porównaniu do poprzednich lat to wzrost o 60 procent. Z czego to wynika i o jakich chorobach mowa?

Choroby neurologiczne – wzrost zachorowań

Naukowcy z IHME dowiedli, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba pacjentów z chorobami neurologicznymi wzrosła  o 59 procent. Badacze sprawdzili też, jak wpłynęło to na ogólny stan zdrowia populacji w latach 1990-2021 i ile lat zdrowego życia utracono.


Okazało się, że gdyby nie choroby neurologiczne żylibyśmy łącznie o 443 mln lat dłużej. Rzeczą, która odebrała nam – jako populacji – najwięcej zdrowia, był udar. Według szacunków łącznie utraciliśmy przez niego ok. 160 mln lat życia.


Wzrost liczby zachorowań na choroby neurologiczne wynika głównie ze starzenia populacji i wzrostu liczby seniorów. Jest jednak wiele chorób mózgu, które objawiają się u młodych osób, jak chociażby migrena czy stwardnienie rozsiane i nie są one rzadkie.
 

Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy Bogumiła Wander choruje na Alzheimera. Nie pamięta już, że była gwiazdą

Najczęstsze choroby neurologiczne na świecie

Nawet co trzecia osoba doświadczy w swoim życiu zaburzeń pracy mózgu, a w samej tylko Polsce jest ok. 5 mln pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą neurologiczną. W całej Europie może to być nawet 165 mln osób.

Do najczęstszych chorób neurologicznych zaliczamy:


Skutki tych chorób mogą być poważne – zwłaszcza udaru, który jest główną przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów (po chorobach kardiologicznych i nowotworach).

– Część pacjentów po przebytym udarze nie wraca całkowicie do zdrowia. Mogą utrzymywać się zaburzenia świadomości, poważne dysfunkcje poznawcze, niedowłady z przykurczami, duże trudności w poruszaniu – mówi Pacjentom dr n. med. Ewa Uścińska

Zapobieganie chorom neurologicznym to podstawa

Przyczyną chorób neurologicznych są zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Częściowo można im zapobiec, stosując odpowiednią dietę – bogatą w orzechy, kakao, warzywa, owoce.


Należy też zadbać o odpowiednią ilość snu (minimum 7 godzin dziennie), unikać palenia papierosów i częstego spożywania alkoholu. Równie istotne są ćwiczenia fizyczne i kontrola poziomu witaminy D.


– Profilaktyka w tym przypadku to nic innego jak zmiana stylu życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz leczenie zaburzeń metabolicznych – podsumowuje w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska.

źródło: IHME

Zobacz też:

Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów

Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera

Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych

Polecane