Kołatanie serca, duszność, napady potów, osłabienie – tak może objawiać się jeden z najczęściej diagnozowanych rodzajów arytmii. Mowa o migotaniu przedsionków. Na całym świecie zmaga się z nim ok. 10 proc. populacji powyżej 80. roku życia, a w Polsce cierpi z tego powodu co czwarta osoba po 65. roku życia. Pacjentów z migotaniem przedsionków będzie niestety przybywać. Wszystko przez tryb życia, jaki prowadzimy.
Nadciśnienie tętnicze to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do wielu zagrażających życiu stanów z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Mimo to wielu ludzi bagatelizuje je, nie stosuje się do zaleceń lekarskich i nie bada się tak często, jak jest to wymagane.Jednak jeśli zauważymy "epizody" podwyższonego ciśnienia, nawet niewiele ponadto wzorcowe 120/80, powinniśmy zgłosić to lekarzowi. Zwłaszcza że właśnie podano nową kategorię, jeśli chodzi o nadciśnienie – tzw. ciśnienie podwyższone.
Smutna wiadomość dotarła do mediów. Nie żyje Jerzy Stuhr. Legendarny aktor miał 77 lat. Przez długi czas zmagał się z problemami zdrowotnymi, przeszedł dwa zawały serca, udar mózgu. Swego czasu wygrał walkę ze złośliwym nowotworem przełyku. Wiadomość o jego śmierci potwierdził z Onetem syn aktora, Maciej Stuhr.Jeszcze w lutym tego roku Jerzy Stuhr był gościem Mariusza Szczygła, gdzie w programie TVP “Rozmowy (nie)wygodne opowiedział o trudnej walce z nowotworem. Aktor podkreślił, że „choroba jest dobrą nauczycielką pokory” i dzięki niej nauczył się „słuchać ludzi i lekarzy”. “Swoje też trzeba robić. Różnie ze mną bywało w tym czasie, ale jakoś tak się składa, że zawsze się wymigam” – mówił. W ostatnich miesiącach: czerwcu i lipcu przedstawienia z udziałem aktora zostały odwołane.
Upały doskwierają nam nie tylko w ciągu dnia, ale i nocą. W przegrzanym mieszkaniu ciężko usnąć. Pocimy się, pościel klei się do naszych ciał, to żaden komfort. Jak się wyspać w takich warunkach? Triumfują ci, którzy zawczasu zadbali o zamontowanie klimatyzatora w domu, ale nie każdy przecież może sobie na to pozwolić.Na szczęście jest kilka niezłych sposobów, dzięki którym da się przetrwać takie trudne noce. Tu pomóc mogą wiatraki ustawiane w strategicznych miejscach, ale warta polecenia jest także metoda zaczerpnięta od Egipcjan. Trzeba przyznać, że są oni dobrze przystosowani do upałów, warto więc ich naśladować. Coś ciekawego w tej kwestii mają do powiedzenia także Japończycy.
Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną umieralności w Polsce 1 . Jednocześnie świadomość dotycząca profilaktyki pierwotnej i wtórnej, która może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia jest wciąż niewystarczająca. Eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja” wskazują na rehabilitację kardiologiczną jako niezbędny element opieki nad pacjentem po incydentach sercowo-naczyniowych. W tym celu opracowali specjalny program KardioRehab składający się z 4 filarów: zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz regularnego stasowania leków. Stanowią one potwierdzone metody skutecznie redukujące zachorowalność i ryzyko ponownych hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale też są doskonałym narzędziem w profilaktyce pierwotnej.
Naukowcy udowodnili, że pomaga na wiele schorzeń, w tym na choroby układu krążenia, kamicę i infekcje. Żurawina to owoc, który sprawdzi się zarówno jako dodatek do owsianki, jak i do wypieków. Można też zrobić z niej koktajl albo sok. To bogate źródło witamin i minerałów. Jak działa i ile jej jeść, by odczuć pozytywne działanie?Z tego tekstu dowiesz się, jakie są właściwości prozdrowotne żurawiny, w jakiej postaci jest najlepsza i jak wpływa na serce.
Za niemal połowę zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu krążenia. Choroby serca są także jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Dr Lucy McGrath-Cadell z Sydney, australijska kardiolog, wymieniła 3 największe zagrożenia dla zdrowia serca. Jednak wśród nich wymieniał czynnik ryzyka, o którym wciąż mówi się bardzo mało. Co to jest?