Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > 3 rzeczy, przed którymi ostrzega kardiolog. O nr.1 mało kto mówi
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.11.2023 12:17

3 rzeczy, przed którymi ostrzega kardiolog. O nr.1 mało kto mówi

None
canva

Za niemal połowę zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu krążenia. Choroby serca są także jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Dr Lucy McGrath-Cadell z Sydney, australijska kardiolog, wymieniła 3 największe zagrożenia dla zdrowia serca. Jednak wśród nich wymieniał czynnik ryzyka, o którym wciąż mówi się bardzo mało. Co to jest?

Za choroby serca nie są odpowiedzialne tylko czynniki zewnętrzne

Choroby układu krążenia zależą także od materiału genetycznego. Uszkodzenia materiału genetycznego w chromosomie X kobiety, powoduje, że nosi ona wadliwy gen – mimo iż nie jest chora, może go przekazać dziecku. Następstwem tego będzie choroba układu krążenia u dziecka. Częściowo poznaliśmy już mechanizmy dziedziczenia niektórych z chorób, lecz przewidzenie efektu danej mutacji genowej jest trudne – duże znaczenie ma wciąż wiek, płeć osoby i czynniki środowiskowe.

Dr McGrath-Cadell stwierdziła, by nie zapominać o historii chorób w swojej rodzinie – jej zdaniem oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia konieczne jest regularne badanie poziomu cholesterolu i ciśnienia.

Za dziedziczne choroby układu sercowo-naczyniowego uznaje się: kardiomiopatie, dziedziczne arytmie, rodzinne tętniaki i rozwarstwienia aorty.

Koniec produkcji ważnego leku dla chorych na serce? Jest problem z dostępem kluczowej substancji czynnej Przeszczepiono mu serce świni. Żył z nim sześć tygodni i nic nie zapowiadało, że umrze

Złe nawyki senne

Z badań American College of Cardiology w Nowym Orleanie wynika, że osoby zmagające się z bezsennością są o 69% bardziej narażone na zawał serca. Termin bezsenność obejmuje także problemy z zasypianiem, utrzymanie snu i dobrą jakość snu. W szczególności tę prawidłowość zauważa się wśród kobiet.

Według Dr McGrath-Cadell ryzyko wystąpienia chorób serca jest większe u osób śpiących mniej niż siedem lub więcej niż dziewięć godzin w ciągu doby – to sprawia, że są bardziej narażone na otyłość, mają wyższe ciśnienie krwi.

Brak ruchu i niezdrowa dieta

Osoby zaniedbujące codzienną aktywność fizyczną poważnie sobie szkodzą. Dr McGrath-Cadell zwróciła uwagę, że wskazane jest unikanie długotrwałego siedzenia i leżenia – warto ruszać się kiedy tylko jest to możliwe. Wbrew pozorom by cieszyć się dobrym zdrowiem nie trzeba intensywnie ćwiczyć – wiele korzyści przyniesie nawet 30 minutowy spacer.

Sercu szkodzi także żywność przetworzona. W codziennym menu zbyt często nie powinno pojawiać się czerwone mięso, gęsina i wieprzowina. Warto nawet rozważyć całkowitą rezygnację z wymienionych gatunków mięsa. Podobnie jest z kaczym mięsem i baraniną. Natomiast warto uwzględnić w menu owoce i warzywa – Twoje serca w szczególności „podziękuje” Ci za większe spożycie brokuł, sałaty, natki pietruszki i roślin strączkowych, owoców i pełnoziarnistego pieczywa.