Kiedy nowa szczepionka przeciw COVID-19 w Polsce? Resort zdrowia odpowiada
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się zakupu nowych szczepionek przeciwko COVID-19, działających także przeciwko aktualnemu szczepowi wirusa, który odpowiada za falę zachorowań w Polsce i na świecie. Resort planuje zamówić ponad milion szczepionek, które mają być dostępne już pod koniec września.
Przetargi na zakup szczepionek
2 sierpnia Ministerstwo Zdrowia ogłosiło przetarg na zakup najnowszych szczepionek przeciwko koronawirusowi, czyli takich, które mają uwzględniać podwariant JN.1 koronawirusa, odpowiedzialny za gwałtowny wzrost zachorowań w Polsce i na świecie. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dwa osobne przetargi - na zakup szczepionek dla dzieci od 6 miesięcy do 11 lat oraz kobiet w ciąży, a drugi dla osób od 12 roku życia. Terminy składania ofert jednak przesunięto - w pierwszym przypadku na 28 sierpnia, a w drugim - na 2 września.
W planach jest zakup:
- 2 tys. dawek dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat,
- 2 tys. dawek dla dzieci w wieku 5-11 lat,
- 50 tys. dawek dla kobiet w ciąży,
- 1 mln dawek dla dzieci w wieku 12 lat i dorosłych.
Teoretycznie pierwsze szczepienia powinny być dostępne pod koniec września, ale wraz z opóźnieniem i przesunięciem terminu ofert, ten termin również może się przesunąć.
Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Jakie są skutki wdychania toksycznych gazów? Eksperci alarmują. O tej porze roku lepiej nie jedz bananówKiedy będzie można się zaszczepić?
- Dostępność szczepionek przeciw COVID-19 w dużej mierze zależy od postępów w procesie dopuszczania do obrotu adaptowanych wersji (decyzja Europejskiej Agencji Leków) oraz przebiegu trwającego przetargu. Prawdopodobnie szczepionka będzie dostępna w październiku - informuje Ministerstwo Zdrowia w rozmowie z money.pl.
Jakie szczepionki będą dostępne?
Rządowa Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła zaktualizowane szczepionki firm Pfizer i Moderna przeciwko SARS-CoV-2. Obie szczepionki działają przeciwko mutacji koronawirusa odpowiedzialnej za obecny w Polsce i na całym świecie wzrost zakażeń. Specjaliści zalecają także, aby przywrócić wszystkie znane nam z pandemii środki ostrożności, zwłaszcza noszenie maseczek, dezynfekcję dłoni oraz izolację. Osoby chore nie powinny wychodzić z domu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.
Objawy zakażenia COVID-19
Eksperci z CDC podkreślają, że aktualny wariant koronawirusa nie wiąże się z cięższym przebiegiem choroby, a do najczęściej występujących objawów zaliczamy:
- gorączka,
- dreszcze,
- kaszel,
- duszności,
- wodnisty katar,
- ogólne osłabienie,
- bóle mięśni,
- ból głowy,
- ból gardła,
- nudności,
- biegunka,
- utrata smaku i węchu.
Ponieważ wiele osób wykonuje testy samemu w domu, bardzo ciężko jest ustalić rzeczywistą liczbę chorych. Wiadomo jedynie, że do 22 sierpnia 2024 odnotowano 1 tys. 193 zakażenia koronawirusem, a lipcu 2024 r. zakupiono aż 186 tys. testów combo, wykrywających COVID. Dla porównania, w kwietniu 2024zakupiono ich zaledwie 93 tys.
Zobacz też:
Narasta fala zachorowań COVID-19. GIS znów zaleca powrót do noszenia maseczek
Polscy pacjenci przetestują szczepionkę na raka płuc. „To przełom”
COVID-19 przybiera na sile. Takie objawy daje atakujący Polaków podwariant. Wrócą maseczki?