Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Szczepionki na COVID-19 powodują skutki uboczne. Są wyniki badania
Daria  Siemion
Daria Siemion 07.03.2024 15:32

Szczepionki na COVID-19 powodują skutki uboczne. Są wyniki badania

Medyk trzyma szczepionkę na COVID-19
Fot. East News / Jakub Kaminski

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Global Vaccine Data Network — specjalistycznej grupy badawczej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – sugeruje, że szczepionki na COVID-19 mogą zwiększać ryzyko zaburzeń pracy serca i mózgu.

Jest to największe przeprowadzone do tej pory w zakresie skutków ubocznych szczepionek na COVID-19. Łącznie wzięło z nim udział prawie 100 milionów osób.
 

Największe badanie dotyczące szczepionki na COVID-19

Badanie przeprowadzono w ośmiu krajach na 99 milionach zaszczepionych osób. Naukowcy badali pacjentów pod kątem wystąpienia 13 zaburzeń uznawanych za działania niepożądane szczepionki na COVID-19.
Wyniki badania wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, zespołu Guillain-Barre, a także zakrzepów.

Ujawniamy prawdę o in vitro! Pierwsze zwykle się nie udaje. A rodzice po latach tracą prawo do własnych zamrożonych zarodków i idą do “adopcji”: 

Naukowcy zastrzegają jednak, że koronawirus jest dużo bardziej niebezpieczny niż sama szczepionka.
Z danych organizacji Our World in Data na całym świecie od wybuchu pandemii w 2020 roku szczepionkę przyjęło ponad 70 proc. osób. We wszystkich krajach podano ponad 13,5 mld szczepionek.

Zobacz też: Wytyczne Ministerstwa Zdrowia ws. szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

pexels-polina-tankilevitch-3735747.jpg
To największe badanie dotyczące skutków ubocznych szczepionki na COVID-19 Fot. Pexels / Polina Tankilevich
 
Chcesz, żeby wirusy cię omijały? Schudnij! Bakterie, które troszczą się o zdrowie psychiczne. Wiesz, gdzie ich szukać?

Szczepionki na koronawirusa – skutki uboczne

W badaniu wymieniono następujące działania niepożądane szczepionek:

  • zapalenie mięśnia sercowego – rzadkie przypadki odnotowano po zaszczepieniu szczepionką mRNA firm Pfizer-BioNTech i Moderna;
  • zapalenie osiedzia – 6,9-krotnie wyższe ryzyko u osób zaszczepionych trzecią dawką szczepionki AstraZeneca, 1,7-krotne wyższe ryzyko po pierwszej dawce szczepionki Moderna i 2,6-krotnie wyższe po czwartej;
  • zespół zespołu Guillain-Barre  – 2,5 razy większe ryzyko wśród osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca;
  • zakrzepy – o 3,2 większe ryzyko u osób zaszczepionych AstraZeneca,
  • zapalenie mózgu i rdzenia – 3,8 razy większe ryzyko po podaniu szczepionki Moderna i 2,2 razy większe po podaniu AstraZeneca.
     

Liczba zaszczepionych przeciwko COVID-19 w Polsce

W Polsce pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi przyjęły ponad 22 miliony osób, ale na drugą dawkę zdecydowało się już tylko 19 milionów. Z trzeciej dawki skorzystało jeszcze mniej – zaledwie 190 tys. osób.


– Czwartą dawką szczepionki zaszczepiła się zdecydowanie mniejsza część społeczeństwa, ale podstawowe szczepienia dały już jakąś odporność i pewien procent zabezpieczenia – mówił Pacjentom prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych.

Lekarzom po szczepieniach zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów. Dotyczyły one podwyższonej temperatury, zaczerwienienia w miejscu ukłucia. Niekiedy w ramach NOP pojawiała się wysypka, kaszel lub dreszcze.

Zobacz też: Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Śmiertelność z powodu SARS-CoV-2

Od wybuchu pandemii w 2020 roku na COVID-19  i związane z nim powikłania zmarło ponad 6,9 milionów chorych. Rejonem najbardziej dotkniętym koronawirusem była Europa – to tutaj odnotowano najwięcej zgonów.

To było jak cud! Lekarze nie dawali mu szans. Pokonał raka i dziś pomaga innym:

Chorzy na koronawirusa umierali zazwyczaj na niewydolność oddechową, do której dochodziło w następstwie zapalenia płuc. Ten etap przebiegał bardzo gwałtownie u osób niezaszczepionych. Ich płuca w ciągu kilku dni przestały spełniać swoją funkcję.


Pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2 umierali również w wyniku zakrzepów i zatrzymania akcji serca. Lekarze podkreślają, że odsetek ten był o wiele większy niż w przypadku osób, które ucierpiały w wyniku szczepionek.
 

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka prawa medycznego o decyzji Rzecznika Praw Pacjenta
Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas jest specjalistką z zakresu prawa medycznego
Decyzja Rzecznika Praw Pacjenta o wznowieniu postępowań, których postawą było wystąpienie działania niepożądanego w postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest bardzo słuszna i w pełni uzasadniona – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas dla portalu Pacjenci.pl. Sama miała klienta, który był hospitalizowany 80 dni i przeszedł kilka operacji ratujących życie.- Należy podkreślić, że także pacjenci, którzy do tej pory nie złożyli wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, mogą się o nie teraz ubiegać. Warunkiem jest hospitalizacja obejmująca okres co najmniej 14 dni jako skutek żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki. To bardzo pozytywne, że Rzecznik nagłaśnia tę możliwość oraz zachęca do zgłaszania wniosków – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka z zakresu prawa medycznego,  Wiceprzewodnicząca Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej, członek PEOPIL (Pan–European Association of Personal Injury  Lawyers) międzynarodowej organizacji prawników specjalizujących się sprawach dotyczących uszkodzeń ciała i rozstroju zdrowia.Dodaje, że tej sytuacji bardzo istotne są teraz dwie kwestie.
Czytaj dalej