Postrzegamy depresję tak: człowiek jest smutny, płacze, ma myśli samobójcze, to ma depresję. To tak nie wygląda. Gdyby to tak wyglądało, byłoby dużo łatwiej, także leczyć - mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra. - Jeżeli ktoś jest szczęśliwy, uśmiechnięty, ma pieniądze, względnie uporządkowane życie rodzinne, depresja go nie spotka? Takie myślenie to błąd - mówi psychiatra Grzegorz Opielak, psychiatra z Centrum Terapii Dialog w Warszawie, szef oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.W społeczeństwie nadal powszechne jest wyobrażenie osób cierpiących na depresję, jako wiecznie przygnębionych i apatycznych. To przekonanie jednak tylko w częściowej i bardzo uproszczonej formie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi tej choroby. Nierzadko zdarza się, że chorzy na depresję mają skłonności do jej maskowania oraz trudności w przyznaniu się do nasilających się objawów, co utrudnia postawienie diagnozy. Jak może objawiać się depresja? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśnia psychiatra dr n. med. Grzegorz Opielak w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną portalu Pacjenci.pl w podcaście na “Zdrowo przegadane” na YouTube.
Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Choroba ta powoduje, że człowiekowi brakuje energii i chęci do życia. To, co wcześniej sprawiało mu radość, przestaje cieszyć, a wszystko dookoła go przytłacza. Gorsze momenty zdarzają się każdemu z nas, jednak jak odróżnić, czy mamy do czynienia z chwilowym kryzysem czy już z depresją? Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie depresję? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Euforia, smutek, radość, gniew, załamania nerwowe – dla chorego z zaburzeniem osobowości typu borderline huśtawka nastrojów to codzienność. Mimo to efektywne leczenie borderline jest możliwe i omawiamy, na czym polega. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą Adamem Bełdą.
Jakiś czas temu Katarzyna Bosacka bardzo schudła i zaskoczyła fanów nową figurą. Dziennikarka przyznała, że straciła 15 kg, jednak nie był to efekt diety, a jadłowstrętu w reakcji na stres związany z życiem osobistym. Obecnie dziennikarka jest w znacznie lepszej kondycji psychicznej i jak przyznała, było to możliwe dzięki pomocy psychiatry. To ważne przesłanie dla wszystkich, aby nie bać się szukać pomocy, kiedy przeżywamy kryzys psychiczny.
Niecodzienny widok w centrum Warszawy. Jakub Tarasewicz przez trzy dni leżał w łóżku na mrozie na Krakowskim Przedmieściu. W ten sposób 24-latek chciał zwrócić uwagę na problem finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce.
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny w Polsce i na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju choruje na nią ok. 1,2 mln osób. Skąd się bierze depresja? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
Depresja to jedna z najbardziej powszechnych chorób o podłożu psychicznym. Niestety to poważne zaburzenie często jest bagatelizowane, a późno rozpoznane może prowadzić do tragicznych skutków. Obniżenie nastroju i niechęć do działania mogą być chwilowe, jednak gdy objawy przybierają na sile, koniecznie interweniuj. Jak rozpoznać depresję i jakie pytania pomogą w jej rozpoznaniu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralna.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Przewlekle obniżony nastrój, niska samoocena oraz negatywna wizja świata i przyszłości to nie jedyne objawy depresji. Pamiętajmy, że depresja to także szereg dolegliwości fizycznych! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
W ostatnim czasie dużo mówi się o depresji i jej tragicznych skutkach. Mało kto wie, że istnieje wiele jej odmian, które nie zawsze objawiają się przewlekłym smutkiem i brakiem energii. Jednym z rodzajów depresji jest choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), charakteryzująca się ciągłym, naprzemiennym wahaniem nastroju, od stanu euforii i silnego pobudzenia do gwałtownego spadku energii i silnego uczucia smutku.
Depresja to choroba, zaburzenie nastroju, które powoduje, że nie mamy energii i jest nam trudno funkcjonować. To, co wcześniej sprawiało nam radość, przestaje cieszyć. Warto wspomnieć, że chwilowy kryzys i okres gorszego nastroju nie jest depresją. Jeśli jednak objawy są nasilone i osoba chora na depresję nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się odebraniem sobie życia.Depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym na świecie. Jeśli objawy są nasilone i chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może doprowadzić do śmierci.Czym jest i jak objawia się depresja? Jak leczyć depresję? Skąd się bierze i jak wygląda u dzieci i nastolatków? Na te i inne pytania odpowiada mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.