Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Na czym polega leczenie osobowości typu borderline? Wyjaśnia psychiatra Adam Bełda
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.03.2024 16:45

Na czym polega leczenie osobowości typu borderline? Wyjaśnia psychiatra Adam Bełda

zaburzenie borderline jak się leczy
Fot. Pexels/Cottonbrostudio

Euforia, smutek, radość, gniew, załamania nerwowe – dla chorego z zaburzeniem osobowości typu borderline huśtawka nastrojów to codzienność. Mimo to efektywne leczenie borderline jest możliwe i omawiamy, na czym polega. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą Adamem Bełdą. 

Sposób leczenia należy dostosować do pacjenta

Leczenie osobowości typu borderline nierzadko stanowi wyzwanie dla lekarzy i psychoterapeutów ze względu na to, że poszczególne przypadki chorobowe różnią się między sobą. Metod pracy z chorymi jest dużo. Nie istnieje też magiczna pigułka, po połknięciu której chory nagle wyzdrowieje i zapomni o trudnych stanach emocjonalnych.

Leczenie borderline to długofalowy proces. „By leczenie było skuteczne, konieczna jest psychoterapia, farmakoterapia i zmiana stylu życia. Zakresy są różnie potrzebne w konkretnych zaburzeniach”. – powiedział specjalista psychiatra Adam Bełda. 

Projekt bez nazwy (7).png

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę Nerwica lękowa – jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Psychoterapia – podstawa leczenia osobowości typu borderline

Psychoterapia jest główną formą leczenia zaburzeń osobowości typu borderline. „Dedykowanymi i uznanymi za najbardziej skuteczne terapiami do leczenia zaburzeń osobowości borderline są cztery podejścia. Dwa z nich czerpią bardzo dużo z podejścia psychodynamicznego, pozostałe z behawioralno-poznawczego ”. – powiedział specjalista, psychiatra Adam Bełda. Wspomniane formy terapii to:

  • terapia schematów – polega na zidentyfikowaniu schematów, które przyczyniły się do powstawania negatywnych wzorców obecnych w teraźniejszości. 
  • terapia dialektyczno-behawioralna – skupia się na wpływie otoczenia, bodźców i doświadczeń na myślenie chorego. 
  • terapia skoncentrowana na przeniesieniu – polega na przeniesieniu w ramach terapii trudnych uczyć z przeszłości na psychoterapeutę. 
  • terapia oparta na mentalizacji – skupia się na nauczeniu chorego rozumienia zarówno własnych, jak i cudzych stanów umysłowych.

Wielu psychoterapeutów korzysta z identycznych metod, lecz jednocześnie nie wszyscy są jednakowo skuteczni. Równie ważna co forma terapii jest relacja terapeutyczna.

„Stworzenie idealnego planu terapii, może być nic niewarte, jeśli nie złapiemy kontaktu z pacjentem. Głównym czynnikiem leczącym jest bezpieczna relacja z terapeutą, w której pacjent może próbować nowych sposobów funkcjonowania w relacjach” – powiedział specjalista psychiatra Adam Bełda.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne budzi wiele kontrowersji. Nie zawsze jest wymagane, choć bywa pomocne.”Mówiąc o chorobach, które mają mocne podłoże biologiczne — kluczem będzie farmakoterapia”. – powiedział specjalista psychiatra Adam Bełda.

Leczenie farmakologiczne ma przeważnie charakter doraźny. Jego celem jest zmniejszenie objawów takich jak:

  • lęk, 
  • depresja,
  • gwałtowne zmiany nastroju.

Najpopularniejszymi preparatami stosowanymi podczas leczenia zaburzeń osobowości typu borderline są inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) i leki przeciwpsychotyczne podawane w małych dawkach.

„Część badań pokazuje, że leki działają efektywnie na pewne grupy objawów. Racjonalne jest założenie, że u niektórych osób leki będą skuteczne, a u innych mniej. W związku z tym farmakoterapię należy bardzo skrupulatnie planować i monitorować”. – powiedział specjalista psychiatra Adam Bełda.