Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Trzy dni leżał w łóżku na mrozie w centrum Warszawy. Protest 24-latka w słusznej sprawie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.01.2024 12:46

Trzy dni leżał w łóżku na mrozie w centrum Warszawy. Protest 24-latka w słusznej sprawie

 Jakub Tarasewicz fot. PAP/Albert Zawada, tło: canva
Jakub Tarasewicz fot. PAP/Albert Zawada, tło: canva

Niecodzienny widok w centrum Warszawy. Jakub Tarasewicz przez trzy dni leżał w łóżku na mrozie na Krakowskim Przedmieściu. W ten sposób 24-latek chciał zwrócić uwagę na problem finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce. 

Dla ludzi z depresją łóżko jest więzieniem

W ramach protestu, dni 13, 14 oraz 15 stycznia Jakub Tarasewicz spędził w łóżku na mrozie w centrum Warszawy. Młody mężczyzna chciał zwrócić uwagę na problem niedostatecznego finansowania psychiatrii w naszym kraju. 

- Chciałbym zwrócić uwagę na problem związany ze zdrowiem psychicznym w naszym kraju, z niedofinansowaną ochroną zdrowia. – powiedział Jakub Tarasewicz w nagraniu, które udostępnił w Internecie.

- Wychodzę do ludzi, przestaję się bać. Można powiedzieć, że w końcu się obudziłem w życiu, bo zdałem sobie sprawę, że mamy jedno życie. Jeżeli je zmarnuję, to koniec. – dodał mężczyzna.

24-latek wyznał, że całe życie zmaga się z depresją. W rozmowie z Polsat News podkreślił, że dla ludzi z depresją łóżko jest więzieniem.

- Nie oszukujmy się, ale ludzie z depresją najczęściej siedzą w domu, nie wychodzą i łóżko jest ich więzieniem - powiedział w rozmowie z Polsat News.

Źródło: Polsat News

Dodaj podtytuł (2).png

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy

Objawy depresji

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie i najczęstsza przyczyna samobójstw. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 1,2 mln ludzi. Ok. 40-80% osób z depresją ma myśli samobójcze, a 15% chorych ginie śmiercią samobójczą. 

„Myślenie o samobójstwie jest jednym z objawów depresji i większość chorych mówi o tym, że taka myśl się pojawia. Kiedy jednak stan jest coraz gorszy, chory już nie tylko myśli o samobójstwie, ale zaczyna je planować.” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, związanym z permanentnym obniżeniem nastroju. Do typowych objawów depresji należą m.in. niemożność odczuwania radości, brak energii, utrata dotychczasowych zainteresowań, obniżona samoocena oraz negatywna wizja siebie, świata i przyszłości.

“Typowe objawy depresji to problemy z nastrojem. Nastrój jest mocno obniżony, a chory nie odczuwa radości z rzeczy, które do tej pory go cieszyły. Przykładowo jazda na rowerze, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi, czy inne aktywności, które wcześniej przynosiły mu radość, nagle przestają “smakować”. Chory ma także poczucie obniżonej samooceny. Osoby w depresji zaczynają myśleć o sobie bardzo negatywnie i przestają widzieć swoje pozytywy. Z ich głowy znikają sukcesy, które osiągnęły. Uważają, że do niczego się nie nadają i dostrzegają w swoim życiu same porażki. Pojawia się tak zwana triada depresyjna, czyli negatywna wizja siebie, świata i przyszłości.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Objawy fizyczne depresji

Depresja to także szereg objawów fizycznych, do których należą między innymi: uczucie ciągłego zmęczenia, problemy ze snem, zaburzenia łaknienia, problemy z pamięcią i koncentracją. Objawy psychiczne wzmagają objawy fizyczne i na odwrót, przez co chory żyje "w zapętleniu”. 

“Najczęściej pojawiają się problemy ze snem. Osoby chore na depresję albo za długo śpią i trudno im się obudzić, bo nie mają siły wstać, albo wybudzają się zbyt wcześnie. W związku z tym poczucie zmęczenia się nakręca i chory jest w jeszcze gorszej kondycji psychicznej. Kolejnym objawem są zaburzenia łaknienia. Chory może nadmiernie się objadać (tzw. zajadanie smutków), bądź też właściwie nie mieć apetytu. Pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią. Jest to objaw szczególnie trudny dla młodych ludzi, studentów i uczniów, kiedy pełnienie ich głównej roli życiowej jest właściwie niemożliwe, bo nie są w stanie się uczyć i zapamiętywać informacji. Nauka nie przynosi żadnych efektów, co dodatkowo nakręca spiralę negatywnego myślenia o sobie. W depresji występuje wiele objawów, które nawzajem się wzmagają.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Kryzys psychiczny - gdzie szukać pomocy?

Jeśli obserwujesz u siebie objawy kryzysu psychicznego, możesz zadzwonić do Centrum Wsparcia Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Telefon jest czynny 24h/dobę 7 dni w tygodniu i w święta.

Numer telefonu: 800 70 2222

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historią, serdecznie zachęcamy do kontaktu z redakcją: [email protected]

Polecane