Zmiany w wystawianiu recept. Tego podczas teleporady już nie załatwisz
Od 7 listopada weszły w życie zmiany dotyczące wystawiania recept podczas popularnych teleporad. Lista substancji jest inna niż pierwotnie zakładano, a zmiany weszły w życie w trybie pilnym, czyli już obowiązują.
Leki, których nie otrzymasz podczas teleporady
Ministerstwo Zdrowia przygotowało ostateczną wersję zmian w procesie wystawiania recept. Na etapie konsultacji lista leków obejmowała sześć substancji – fentanyl, morfinę, oksykodon, tramadol, tapentadol i buprenorfinę. Ostatecznie zdecydowano się na pozostawienie fentanylu, morfiny i oksykodonu, a po konsultacjach dołożono kolejne:
- ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste,
- żywicę konopi.
Na te leki nie będzie można uzyskać recepty podczas teleporady. Wymagany jest osobisty kontakt z lekarzem. Zmiany weszły w życie w trybie pilnym, czyli siedem dni po publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Obowiązują od 7 listopada.
Donald Tusk przeszedł zabieg medyczny. Komunikat rządu Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złegoOdstępstwa od tej reguły
Nowelizacja zakłada pewne odstępstwa od tej reguły. Otóż wymóg osobistego zbadania pacjenta przed wystawieniem recepty nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, który przepisuje lek w celu kontynuacji leczenia. Jednak uwaga - wyjątkiem nie są objęci lekarze pracujący w systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Recepty wystawione przed 7 listopada nie przepadną
Ponieważ prawo nie działa wstecz, recepty wystawione przed dniem 7 listopada 2024 r. będzie można zrealizować, nawet jeśli zostały one wystawione podczas teleporady. Ministerstwo Zdrowia wprowadzając te zmiany miało na celu uniknięcie sytuacji, kiedy recepty na silne leki - opioidy - były wystawiane przez tzw. receptomaty.
Ponieważ leki działające przeciwbólowo mają działanie uzależniające, w trosce o zdrowie pacjentów powinni oni znajdować się pod stałym nadzorem lekarskim. Nie powinno się stosować tego typu środków na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem.
Zobacz także:
Masz siniaki bez powodu? Może Ci brakować jednej z witamin
Po tym poznasz miażdżycę nóg. Objaw jest wyraźny
Ten zespół poznasz po oczach. To ważny objaw, nie bagatelizuj go