Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Zmiany w realizacji recept jeszcze nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin na lipiec
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.05.2024 11:18

Zmiany w realizacji recept jeszcze nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin na lipiec

Recepta, realizacja recept, zmiany
Fot. Freepic

Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.

Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.

Kolejne zmiany Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia, mimo wcześniejszych zapowiedzi, postanowiło wydłużyć ten okres przejściowy odnośnie realizacji recept do 30 czerwca 2024 roku. W związku z czym lekarze jeszcze przez kolejne dwa miesiące będą mogli wystawiać pacjentom recepty według dwóch schematów: nowego, ale również i starego. Po tej dacie recepty wystawiane według starego sposobu będą blokowane.

“Od 1 lipca 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany do dostosowania się do tych wymagań” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

pismo-lekarza-z-bliska.jpg
Fot. Freepic
Nie żyje znany muzyk. "Walczył z chorobą jak kaszubski twardziel" Ostatni dzwonek na zrobienie darmowych badań. Sprawdź, kiedy mija termin

Skąd decyzja o wydłużeniu okresu przejściowego?

Skąd decyzja o wydłużeniu okresu przejściowego nowego schematu dawkowania do końca czerwca? Chodzi dokładnie o skierowanie 6 maja 2024 do konsultacji publicznych rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. recept.

Projekt uwzględnia zmiany, których oczekują zarówno farmaceuci, jak i lekarze. Dotyczą one m.in. możliwości zwiększania przez farmaceutę ilości wydawanych opakowań leku w różnych przypadkach zapisu dawkowania na recepcie.

Duże zmiany w dawkowaniu leków na receptach

Chodzi też o zmiany w przypadku rozbieżności między ilością wynikającą z dawkowania i wskazanej ilości opakowań oraz doprecyzowania zasad anotacji nanoszonej na recepcie przez osobę,  która uprawiona jest do wystawiania recept.

Jak podkreślało Ministerstwo Zdrowia “przepisy zawarte w projekcie rozporządzenia” będą wymagały zmiany algorytmów oraz zmiany systemu informatycznego, który funkcjonuje w ramach tzw. systemu P1. Co ważne już wcześniej lekarze wystosowali apel do minister zdrowia, by opóźnić termin wprowadzenia zmian. Jako argument podawali m.in. to, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i powodować dezorientację wśród pacjentów.

Chodzi o dużą zmianę dawkowania. Przykładowo jeśli pacjent wcześniej podawał sobie 18 jednostek insuliny, będzie musiał podać 0,2 ml substancji. Podobnie jak osoba dawkująca dwie kropli leków do oka przeciw jaskrze, będzie musiała podać 0,04 ml. Taka sytuacja może powodować liczne pomyłki w przeliczaniu dawek oraz ich stosowaniu.

Czytaj też:

Nowe zasady dotyczące realizacji recept. Mogą być problematyczne dla pacjentów

Co zrobić, gdy potrzebujesz leku, a nie masz recepty? Pomóc może specjalny dokument

Co wie o tobie lekarz rodzinny? Więcej, niż ci się wydaje

 

Polecane