Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy, że może ubiegać się o świadczenie z ZUS, które znacząco może poprawić ich domowy budżet. Mowa o 200 złotych miesięcznie, które mogą otrzymać osoby spełniające określone kryteria. Sprawdź, na czym dokładnie polega to świadczenie i czy możesz skorzystać!
Już niedługo ruszą wypłaty nowego świadczenia, które może wynosić do nawet 5600 złotych miesięcznie. Choć pieniędzy będzie można spodziewać się dopiero od lipca 2025 roku, to do tej pory do ZUS wpłynęło już ponad 600 tysięcy wniosków! Zainteresowanie jest ogromne, a kwota zdecydowanie warta zachodu. Kto i na jakich zasadach może otrzymać świadczenie?
Renta alkoholowa to potoczna nazwa, wykorzystywana w odniesieniu do niezdolności do pracy spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Jednak to nie choroba alkoholowa jest podstawą do uzyskania świadczenia, a poważne powikłania zdrowotne, które powoduje. Lekarz musi wydać specjalne orzeczenie, że nadużywanie alkoholu spowodowało określone szkody w organizmie, które powodują częściową lub całkowitą niezdolność do pracy. I wtedy można uzyskać świadczenie.
Już w maju bieżącego roku ruszą pierwsze wypłaty nowego dodatku dopełniającego. Nowe świadczenie będzie przysługiwało osobom na rencie socjalnej, które spełniają określone warunki. Miesięczna wysokość świadczenia to 2610,72 zł.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 stycznia 2025 roku już ponad pół miliona osób złożyło wnioski o nowe świadczenie, które wejdzie w życie w lipcu 2025 roku. Zainteresowanie jest ogromne, a kwoty, które będzie wypłacać ZUS — ogromne, bo nawet do 5600 zł miesięcznie! Sprawdź, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać.
Renta wdowia to rozwiązanie mające ułatwić utrzymanie osobom, które straciły swoją drugą połówkę. Koszty życia, takie jak wynajem mieszkania, czynsz czy inne opłaty nie maleją, dlatego rząd wyszedł z propozycją renty wdowiej. Renta wdowia zakłada, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie oraz rentę po zmarłym małżonku. Jednak niezbędne jest, aby spełnione zostały trzy kluczowe warunki - bez nich świadczenie może być niemożliwe do otrzymania.
1 marca odbędzie się waloryzacja rent i emerytur. Wypłacane świadczenia wiosną wzrosną o 5,5%. Zwiększą się również kwoty wypłacanych dodatków, w tym dodatku pielęgnacyjnego. Jednak najwięcej emocji w społeczeństwie wywołują renty dla osób cierpiących na jedną, konkretną chorobę.
Od 1 marca 2025 roku obowiązywać będą nowe stawki. Wzrosną świadczenia rentowe wypłacane przez ZUS – zmiany dotyczą też renty socjalnej oraz renty wypłacanej z tytułu niezdolności do pracy. Jakich pieniędzy można się spodziewać? Odpowiadamy.