Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > rodzeństwo

Rodzeństwo

rodzeństwo
06.03.2025 12:11 To najlepsza różnica wieku między rodzeństwem. WHO radzi wszystkim rodzicom

Świeżo upieczeni rodzice, którzy marzą o kolejnym dziecku, zastanawiają się, jaka różnica wieku między ich pociechami będzie najkorzystniejsza. Okres czasu, który dzieli rodzeństwo, nie pozostaje dla maluchów obojętny. Co więcej, kobiety powinny pamiętać, by po pierwszym dziecku dać swojemu ciału czas na regenerację przed kolejną ciążą. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, podpowiadamy, jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza — nie tylko dla dzieci, ale również rodziców. 

Syndrom złotego dziecka. Rodzice nie mogą się przed tym powstrzymać, a jest bardzo szkodliwy
07.02.2025 10:20 Syndrom złotego dziecka. Rodzice nie mogą się przed tym powstrzymać. Jest bardzo szkodliwy

Syndrom złotego dziecka jest częstszy, niż nam się wydaje. Rodzice, którzy do niego doprowadzają, często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może nieść. Wyjaśniamy, czym jest syndrom złotego dziecka i dlaczego jest tak szkodliwy.

Nierówna matczyna miłość
07.01.2025 08:37 To fakt. Większość matek ma swoje ulubione dziecko

Matczyna miłość postrzegana jest jako instynktowna, bezwarunkowa, ciepła i ofiarna. Jednak czy wszystkie dzieci doświadczają jej tak samo? Oczywiście, że nie. Co ciekawe, różnic w przejawach miłości i codziennej trosce może doświadczać nawet rodzeństwo wychowujące się pod jednym dachem. Większość rodziców stara się nie faworyzować żadnego ze swoich dzieci. Mało kto przyzna otwarcie, że jedna z pociech jest bliższa sercu. Jednak równy, „sprawiedliwy” podział uczuć w rodzinie nie zawsze jest możliwy. Dobitnie pokazują to badania amerykańskich naukowców.

jedynak
30.06.2024 11:24 Wychowujesz jedynaka? Te 6 jego cech sprawi, że świetnie poradzi sobie w dorosłym życiu

Do jedynaków przylgnęło wiele krzywdzących stereotypów, których nie potwierdzają żadne badania. Psychologowie są pewni, że dziecko nie potrzebuje rodzeństwa, aby było szczęśliwe. Co więcej, egoistami, a nawet narcyzami w dorosłym życiu mogą stać się zarówno jedynacy, jak i dzieci z rodzin wielodzietnych. Dzieci dorastające w pojedynkę wyróżniają się wieloma przydatnymi w dorosłości cechami. Te 6 zalet daje jedynakom wielką przewagę nad ich rówieśnikami."Musi mieć rodzeństwo, żeby mieć się z kim bawić!", "szybko myślcie o drugim, bo wyrośnie na samoluba!" Te i wiele podobnych zdań rodzice jedynaków słyszą od swoich bliskich. Czy rzeczywiście tak źle jest być jedynym dzieckiem? Wnioski psychologów są zaskakujące. Jedynak nie tylko nie jest skazany na samotność i egoistyczne podejście do życia, ale ma szansę na ogromną przewagę nad dziećmi, które wychowywały się w większej rodzinie.

dziecko rozmawia z matką w ciąży
17.04.2024 09:29 Tego nigdy nie mów dziecku, czekającemu na rodzeństwo. Zniszczysz ich relację

Czas oczekiwania na nowego członka rodziny jest szczególny dla całej rodziny. Mamie, tacie i dziadkom towarzyszy radość i ekscytacja. Ale dla starszego rodzeństwa ten czas wcale nie musi być szczególnie szczęśliwy.Cała rodzina stara się zainteresować malucha pojawieniem się dzidziusia w domu. I przygotować go na to, że będzie to duża zmiana. Czasami jednak to właśnie te rozmowy sprawiają, że jego nastawienie do młodszego rodzeństwa jest coraz gorsze.

ciąża dziecko
27.03.2024 13:27 Kiedy drugie? Wyjaśniamy, kiedy można bezpiecznie zajść w kolejną ciążę

"Szybko róbcie drugie, będzie miało się z kim bawić!" Babcie i ciocie lubią tak doradzać młodym mamom. Tymczasem z decyzją o poczęciu kolejnego dziecka nie ma się co spieszyć. Z drugą ciążą warto poczekać przynajmniej półtora roku, przede wszystkim ze względu na zdrowie mamy.Dwoje dzieci to dwa razy więcej niż jedno – mówiłam, gdy rodzina pytała mnie, jak sobie radzę po drugim porodzie. Ale kwestia logistyki w powiększaniu rodziny schodzi na dalszy plan. Jeżeli chcemy bezpiecznie zajść w drugą ciążę, powinnyśmy poczekać także ze względu na ryzyko, jakim obciążone są dzieci poczęte zbyt szybko po poprzednim porodzie.