Według badań Ministerstwa Sportu i Turystyki z 2023 roku, aż 94,2% Polaków w wieku 15–69 lat deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej trwającej co najmniej 10 minut. Jednak tylko 7% społeczeństwa spełnia zalecenia WHO, według których należy wykonywać przynajmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 minut intensywnych ćwiczeń aerobowych tygodniowo.Brak zainteresowania regularnym ruchem może wynikać także ze strachu przed siłownią. Czym dokładnie jest tzw. "gym anxiety"? Co wywołuje to zjawisko? I jak mu zaradzić? Wyjaśniamy z pomocą eksperta.
Trening siłowy polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na określone grupy mięśniowe w kilku seriach. Pozwala to ukształtować sylwetkę, wzmocnić pewne pożądane partie mięśni i poprawić ogólną wytrzymałość organizmu. Siłownia kojarzy się jednak z ludźmi młodymi i generalnie sprawnymi fizycznie, a co z osobami w wieku średnim, a zwłaszcza z kobietami? Powszechnie uważa się, że ćwiczenia z pewnym obciążeniem mogą być dla nich niezdrowe, a nawet niebezpieczne, bo grożą kontuzjami.
Wielu z nas dopiero po 40. zaczyna dbać o zdrowie. Chudnie, biega, morsuje. To bez sensu, zacznijmy od dziś! – zachęca dr n. med. Ahmed Elsaftawy, szef oddziału słynnego szpitala w Trzebnicy, w którym „przyszywają” nogi i ręce. Pacjenci.pl startują z cyklem: “CZY LEKARZ SIĘ LECZY?”. Pracowników ochrony zdrowia pytamy, czy dbają też o swoje zdrowie, czy tylko o pacjentów.W Polsce są szpitale, w których lekarze i ratownicy pracują bez przerwy ponad pięć dni i nocy. Po wstrząsającym raporcie NIK, który właśnie ujawnił, że personel medyczny* (przypominamy, że to nie tylko lekarze, pielęgniarki i ratownicy), pracuje w tak skandalicznych warunkach, że zagraża zdrowiu i życiu zarówno pacjentów, jak i swojemu, portal Pacjenci.pl postanowił zapytać samych zainteresowanych, czy i jak dbają o zdrowie. Zaczynamy rozmową Edyty Brzozowskiej z wybitnym chirurgiem, dr n. med. Ahmedem Elsaftawy, kierownikiem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki w Szpitalu im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.