Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dr Elsaftawy: "Polecam siłownię!". Nowy cykl: "CZY LEKARZ SIĘ LECZY?"
Edyta  Brzozowska
Edyta Brzozowska 01.12.2023 16:56

Dr Elsaftawy: "Polecam siłownię!". Nowy cykl: "CZY LEKARZ SIĘ LECZY?"

Dr n. med. Ahmed Elsaftawy
Dr n. med. Ahmed Elsaftawy/archiwum prywatne

Wielu z nas dopiero po 40. zaczyna dbać o zdrowie. Chudnie, biega, morsuje. To bez sensu, zacznijmy od dziś! – zachęca dr n. med. Ahmed Elsaftawy, szef oddziału słynnego szpitala w Trzebnicy, w którym „przyszywają” nogi i ręce. Pacjenci.pl startują z cyklem: “CZY LEKARZ SIĘ LECZY?”. Pracowników ochrony zdrowia pytamy, czy dbają też o swoje zdrowie, czy tylko o pacjentów.

W Polsce są szpitale, w których lekarze i ratownicy pracują bez przerwy ponad pięć dni i nocy. Po wstrząsającym raporcie NIK, który właśnie ujawnił, że personel medyczny* (przypominamy, że to nie tylko lekarze, pielęgniarki i ratownicy), pracuje w tak skandalicznych warunkach, że zagraża zdrowiu i życiu zarówno pacjentów, jak i swojemu, portal Pacjenci.pl postanowił zapytać samych zainteresowanych, czy i jak dbają o zdrowie. Zaczynamy rozmową Edyty Brzozowskiej z wybitnym chirurgiem, dr n. med. Ahmedem Elsaftawy, kierownikiem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki w Szpitalu im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Dla chirurga ręce to narzędzie pracy

Edyta Brzozowska: Ratuje Pan zdrowie i życie pacjentów - wykonuj Pan mnóstwo skomplikowanych operacji transplantacji kończyn, przyszywa Pan urwane palce i ręce, rekonstruuje części ciała. Dba Pan o własne zdrowie?

Dr n. med. Ahmed Elsaftawy: Dla chirurga siła fizyczna, tak zwana krzepa, jest bardzo ważna. dlatego kocham siłownię, która od zawsze była miejscem, w którym dbam o dobrą formę. Właśnie tam podnoszę ciężary, co często łączę też z treningiem kardio. Dla mnie to przyjemna rutyna. Nawet planując wakacje zawsze wybieram takie miejsce, gdzie w pobliżu na pewno jest jakaś siłownia.

Korzysta Pan z pomocy trenera?

Nie. Także dlatego, nie mam takiej potrzeby ze względu na wiedzę medyczną, a w szczególności tę ortopedyczną.

Mam świadomość, że ręce chirurga muszą być sprawne, gdyż są narzędziem pracy. 

Dlatego muszę uważać i unikam sportów kontuzjogennych, które grożą upadkiem ze złamaniami kończyn, urazami stawów czy głowy. Nie mogę sobie na nie pozwolić nie tylko ze względu na własny dobrostan, ale także z powodu pacjentów, którymi się opiekuję. Dlatego unikam na przykład jazdy na nartach.

Od dawna siłowni to dla Pana codzienność?

Trenuję od dawna, zacząłem w latach 90. ubiegłego wieku, więc można powiedzieć, że zacząłem za młodu. Kiedy obserwuję moich kolegów lekarzy to zauważam, że większa część z młodych wiekiem zazwyczaj jeszcze nie myśli o swojej kondycji.

dr Ahmed Elsaftawy na siłowni Fot. arch. prywatne.jpg

Dr n. med. Ahmed Elsaftawy na siłowni (fot. arch. prywatne)

Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają Prof. Lew-Starowicz obala wieloletni mit

Koledzy lekarze pracują od rana do wieczora i w weekendy

Młodzi mówią: „Jeszcze mam czas, jestem zdrowy i sprawny”. Inna sprawa, że moi koledzy po fachu są szalenie zapracowani i leczą pacjentów od rana do wieczora, nawet w weekendy. Przychodzi jednak taki etap w życiu nie tylko lekarza, ale każdego człowieka, kiedy więcej zaczyna myśleć o zdrowiu, podsumowuje dotychczasowy tryb życia i - zastanawiając się nad  przyszłością - chciałby coś poprawić.

Kiedy jest ten przełomowy moment? 

Zazwyczaj jest to 40 rok życia, dla wielu osób to tzw. kryzys wieku średniego. I jest pretekstem do refleksji o konsekwencji braku sportu w życiu. To dobrze, bo wtedy zaczynają o siebie dbać: starają się zrzucić zbędne kilogramy, uprawiają jogging, morsują lub robią jeszcze inne rzeczy, które są akurat na czasie.

Zwykle podejmujemy noworoczne postanowienia: „zacznę o siebie dbać od nowego roku”.

Takie podejście nie ma większego sensu. Jeśli mamy coś zmienić, to zacznijmy od zaraz, od jutra. Wszystko zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, ale jedno jest pewne: wszystko należy robić z głową. 

Dr Elsaftawy podczas operacji. Fot. arch.prywatne.jpgDr n. med. Ahmedem Elsaftawy operuje pacjenta (fot. archiwum prywatne)

Chirurg poleca siłownię

Ahmed_sklejka.jpg

Ja polecam siłownię, bo cenię ją między innymi za atmosferę: można spotkać się z ludźmi i miło z nimi porozmawiać. Bez względu na wiek wszyscy mówią sobie po imieniu i nikt nie ikt nie patrzy w komórkę. Dla mnie to czas, kiedy nikt do mnie nie dzwoni, a ja nie odczytuję ani maili, ani telefonów. Czas należy wtedy do mnie. Polecam!

* Dr n. med. Ahmed Elsaftawy - kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki w Szpitalu im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Właściciel Dolnośląskiego Centrum Chirurgii Ręki i Medycyny Estetycznej Chiroplastica we Wrocławiu, które specjalizuje się w medycynie estetycznej i dermatochirurgii. Pochodzi z Palestyny, mieszka w Polsce od 30 lat.

** Kto w polskich szpitalach nie ma etatu i pracuje jedynie na umowę-zlecenie i o dzieło? Przedstawiamy dane z kontroli NIK:

Lekarze: na 94337 skontrolowanych – większość, bo 59 proc.), lekarze dentyści: 573 (44 proc.), pielęgniarki: 149660 (22 proc.), położne: 19877 (17 proc.), magistrzy farmacji: 2226 (15 proc.), diagności laboratoryjni: 6720 (16 proc.), fizjoterapeuci: 9051 (17 proc.), technicy elektroradiologii: 8623 (32 proc.)

Więcej wniosków z raportu przeczytasz na stronie NIK:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/szpitale-zlecanie-uslug-medycznych.html

 

„Kup sobie dyplom lekarza”. Wkrótce strach będzie zostać pacjentem w Polsce?
Sebastian Goncerz. Fot.: Mikołaj Pancerz
Skala absurdów związanych z tworzeniem kierunków lekarskich na różnych uczelniach jest uderzająca. Gdyby jeszcze dwa lata temu spytać, że coś takiego będzie mieć miejsce, nikt by w to nie uwierzył – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. W Polsce ruszyło aż 39 nowych wydziałów lekarskich na uczelniach, które dotąd nie miały wiele wspólnego z medycyną. Jedna z nich życzy sobie 45 tys. zł. za semestr.Rok akademicki 2023/ 2024 to prawdziwy wysyp kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Kształceniem przyszłych specjalistów zajmie się między innymi założona przez Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Bydgoska czy filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. To wszystko jest efektem przyzwolenia, jakiego udzielił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Czytaj dalej
Dr Monika Ksieniewicz-Mil o zdrowiu psychicznym. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą
Ksieniewicz-Mil
Dzieci, które są świadkami przemocy mają dziś status osób, które jej doznają. A przed laty nie było w Polsce nawet bezpłatnej obdukcji, ani darmowej, całodobowej infolinii dla osób doznających przemocy. Dziś jest to ustawowo, a nie dopiero na wniosek sądu, zwolnione z opłat – dla portalu Pacjenci.pl mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil, członkini zarządu Europejskiego Lobby Kobiet. Dr Monika Ksieniewicz-Mil przez kilkanaście lat pracowała w rządowej komórce do spraw równości i w imieniu RP negocjowała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zwaną Konwencją Stambulską. Nadzorowała też jej podpisanie przez polski rząd.
Czytaj dalej
Polecane