Zaginięcia to temat skomplikowany i pełen emocji, za którym stoją trudne, osobiste historie. Decyzja o zniknięciu nie zawsze jest świadoma, czasem wynika z impulsu, przeciążenia czy potrzeby odpoczynku. Zdarza się również, że zaginieni nie chcą być odnalezieni. Niezależnie od przyczyny, każda taka sytuacja niesie ogromne emocjonalne konsekwencje dla rodziny i bliskich osoby zaginionej.W rozmowie z dziennikarką portalu Pacjenci.pl Anna Fuksiewicz — psycholog i psychoterapeutką związaną z fundacją “Itaka” wyjaśnia, z czym mierzą się rodziny osób zaginionych oraz co sprawia, że dorosły człowiek podejmuje dramatyczną decyzję o zniknięciu.
Mniej więcej połowa właścicieli psów deklaruje, że śpi razem z pupilem każdej nocy. Ich entuzjazm ma moc porównywalną do oburzenia, jakie wyrażają przeciwnicy takiego rozwiązania. Dzielenie łóżka z czworonożnym pupilem to bardzo powszechny zwyczaj. Ale czy zdrowy?Eksperci już wiedzą, że spanie w łóżku z psem jest… dobre albo potencjalnie niedobre, w zależności od tego, co badamy. Obecność zwierzęcia w pościeli może budzić zastrzeżenia w kontekście higieny. Jednocześnie są do wody na to, że ma zbawienny wpływ na psychikę i zdrowie serca.
Wielu z nas spędza święta z rodziną, z którą niestety łączą jedynie geny. Wielu samotnie i na smutno, albo z ulgą, bo nie muszą tłumaczyć się „kiedy dziecko,„kiedy skończysz studia?”. I że unikną porównań do rodzeństwa, dzieci sąsiadów z przynajmniej na pozór, perfekcyjnym życiem. Ile procent z nas musi sięgnąć po alkohol, najlepiej wysokoprocentowy, żeby to przetrwać? Czy to z powodu traumy wielu z nas, Polaków, nie jest w stanie przetrwać świąt na trzeźwo?