Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Zator płucny. Objawy mogą być subtelne, ale śmiertelne
Daria  Siemion
Daria Siemion 06.06.2025 13:23

Zator płucny. Objawy mogą być subtelne, ale śmiertelne

kaszląca kobieta
Fot. Shutterstock/Krakenimages

Zatorowość płucna to stan zagrażający życiu. Niestety, problemy z jej rozpoznaniem mogą mieć nawet doświadczeni lekarze. Zdarza się, że chorzy słyszą błędną diagnozę i są odsyłani do domu. To błąd, który może kosztować życie. Jakie sygnały mogą świadczyć o rozwijającym się zatorze płucnym? Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zatorowość płucna – co to takiego, skąd się bierze?

Zatorowość płucna to poważne schorzenie, które rozwija się, gdy skrzeplina krwi zablokuje jedną z tętnic płucnych lub jej odgałęzienia. Taki zator utrudnia przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia narządów – przede wszystkim mózgu i płuc. W efekcie może dojść również do przeciążenia i niewydolności prawej komory serca.

Najczęstszą przyczyną zatorowości płucnej zakrzepy, które tworzą się w żyłach kończyn dolnych lub miednicy – często jako konsekwencja długotrwałego unieruchomienia, zaburzeń krzepliwości (tzw. nadkrzepliwości) czy uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych, np. po zabiegach operacyjnych lub urazach.

Skazy zakrzepowo-zatorowe - przyczyny, objawy, leczenie
Zator płucny prowadzi do niedotlenienia mózgu i płuc Fot. Canva

Typowe objawy zatorowości płucnej

Zator płucny najczęściej objawia się nagle. Wśród najczęstszych symptomów znajdują się duszności, ból w klatce piersiowej oraz suchy kaszel. Niestety, te objawy bywają bagatelizowane przez pacjentów i przypisywane przeziębieniu, natomiast lekarze niekiedy mylą je z zapaleniem płuc. 
 
Zator płucny zazwyczaj bywa diagnozowany dopiero wtedy, gdy pojawiają się inne, groźniejsze objawy. U części pacjentów dochodzi bowiem do omdlenia (około 14 proc. przypadków) czy krwioplucia (7 proc.). 

W niektórych sytuacjach pierwszymi sygnałami są dolegliwości związane z zakrzepicą żył głębokich – obrzęk, bolesność i zaczerwienienie jednej z nóg.

zakrzepica
Obrzęk i zaczerwienienie jednej z nóg – objawy zatoru Fot. Wikipedia /  James Heilman

Typowe objawy zatorowości płucnej:

  • nagła duszność,
  • ból w klatce piersiowej (nie musi występować u każdego!),
  • suchy kaszel,
  • osłabienie lub zasłabnięcie,
  • krwioplucie.


Zdarza się jednak, że zator płucny nie daje żadnych objawów. Niestety, to właśnie w takich przypadkach ryzyko zgonu jest największe. Czytaj także: Tak bolą nogi przy zakrzepicy. Nigdy nie ignoruj tego bólu

Zator płucny – co robić, gdy wystąpią objawy?

W przypadku podejrzenia zatorowości płucnej nie można zwlekać z wizytą u lekarza. Samo nic się nie poprawi, a ryzyko zgonu będzie wzrastać.

Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, internistą, angiologiem lub kardiologiem. Jeżeli objawy są ostre i pojawiły się nagle, konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu – najlepiej na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), gdzie lekarze wykluczą inne schorzenia.

Diagnostyka zatoru płucnego opiera się na kilku podstawowych badaniach – m.in. EKG, RTG klatki piersiowej, USG żył kończyn dolnych czy echokardiografię serca. W razie potrzeby wykonywane są również bardziej zaawansowane testy obrazowe. Czytaj także: Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”

Czy zatorowość płucną da się wyleczyć?

Leczenie zależy od nasilenia objawów. W łagodnych przypadkach stosuje się leki przeciwzakrzepowe, które rozpuszczają skrzeplinę – najczęściej jest to heparyna drobnocząsteczkowa. 

W cięższych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja, często na oddziale intensywnej terapii. W skrajnych sytuacjach chorzy są wprowadzani w stan śpiączki farmakologicznej, aby odciążyć organizm i umożliwić organizmowi regenerację.

Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby objawy zatorowości płucnej, nie lekceważ ich. Szybka reakcja może uratować życie. Po podaniu leków przeciwzakrzepowych, wszystko może szybko wrócić do normy. Czytaj także: Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje