Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zatorowość płucna - jak się objawia i jakie są czynniki ryzyka? Ekspert tłumaczy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.12.2023 15:45

Zatorowość płucna - jak się objawia i jakie są czynniki ryzyka? Ekspert tłumaczy

zatorowość płucna
canva.com

Zatorowość płucna jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów sercowo-naczyniowych, zaraz po zawale serca i udarze mózgu. W większości przypadków do zatoru tętnicy płucnej dochodzi pod wpływem działania czynników sprzyjających powstawaniu zakrzepów w układzie żylnym. Jak objawia się zatorowość płucna i czym jest spowodowana? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim. 

Co to jest zatorowość płucna?

Zatorowość płucna jest ostrą chorobą kardiologiczną, do której dochodzi najczęściej wskutek utknięcia materiału zatorowego w tętnicach płucnych. Zatorowość płucna może być spowodowana przez różny materiał zatorowy. W większości przypadków są to skrzepliny powstałe w żyłach kończyn dolnych i jamy brzusznej.

Z ostrą zatorowością płucną mamy do czynienia w momencie, kiedy zator blokuje przepływ przez tętnice płucne. Jest to najgroźniejsza postać kliniczna żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Przewlekła zatorowość płucna, czyli choroba zakrzepowo – zatorowa charakteryzuje się powtarzalnymi epizodami ostrego zatoru płucnego, co wiąże się z występowaniem całego szeregu objawów związanych z rozwojem nadciśnienia płucnego i przeciążeniem krążenia płucnego. 

„Dochodzi do kolejnych epizodów ostrej zatorowości, przebudowy poprzednich rzutów, przebudowy tkanki płucnej i przeciążenia krążenia płucnego.” - powiedział dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Projekt bez tytułu - 2023-05-08T191901.275.png

Udar mózgu krwotoczny a niedokrwienny – czym się różnią i który jest groźniejszy? Choroba wieńcowa a styl życia - główne zasady postępowania w chorobie wieńcowej

Objawy zatorowości płucnej

„Pierwszym objawem zatorowości płucnej może być ostry stan, wstrząs kardiogenny, utrata przytomności i niewydolność krążenia. Na szczęście, zazwyczaj objawy są znacznie łagodniejsze.” - powiedział dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Wstrząs kardiogenny to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Mówimy o nim w momencie, kiedy serce w wyniku znacznego uszkodzenia nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi i tym samym tlenu do narządów. Wskutek upośledzenia funkcji wyrzutowej serca, ciśnienie krwi zaczyna spadać i uruchamia się proces niewydolności wielonarządowej.

„Najczęściej pacjenci zgłaszają się z dusznością, nagłym pogorszeniem stanu ogólnego, którym towarzyszy niskie ciśnienie tętnicze i przeciążenie prawej komory w badaniu echo.” - powiedział dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Pomimo, że zatorowość płucna kojarzona jest z bólem w klatce piersiowej, nie jest to często występujący objaw.

„Najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu niewydolności oddechowej, częściowej bądź całkowitej oraz niewydolności krążenia. Ból w klatce piersiowej, mimo że wymieniany klasycznie jako jeden z częściej występujących objawów, często nie występuje.” - powiedział dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Objawy zatorowości płucnej to między innymi:

 • duszność,
 • niskie ciśnienie tętnicze,
 • nagłe pogorszenie stanu ogólnego,
 • omdlenie lub stan przedomdleniowy,
 • kaszel,
 • niewydolność oddechowa, płytki oddech,
 • ból w klatce piersiowej. 

Przyczyny zatorowości płucnej

W większości przypadków do zatoru dochodzi wskutek oderwania się kawałka skrzepliny, której przyczyną jest przede wszystkim zakrzepica żył głębokich.

Wyróżnia się 3 główne grupy przyczyn zakrzepicy:

1) Zaburzenia w żylnym przepływie krwi - mogą być spowodowane m.in. unieruchomieniem lub uciskiem na naczynia żylne;

2) Hiperkoagulacja, czyli stan, w którym zaburzona zostaje ilość czynników krzepnięcia - może być spowodowana m.in. operacjami, chorobami autoimmunologicznymi lub przyjmowaniem niektórych leków (np. doustnej antykoncepcji hormonalnej);

3)  Uszkodzenie śródbłonka, czyli komórek wyściełających naczynia krwionośne – może do niego dojść w efekcie działania różnych czynników, m.in. infekcji, przewlekłego stanu zapalnego czy ekspozycji na toksyny zawarte w dymie tytoniowym.

Czynniki ryzyka zatorowości płucnej to:

 • unieruchomienie,
 • choroba nowotworowa,
 • wrodzone choroby prowadzące do nadkrzepliwości,
 • choroba zakrzepowo – zatorowa w obrębie żył kończyn dolnych,
 • otyłość,
 • wiek 40+,
 • płeć żeńska,
 • doustna antykoncepcja hormonalna,
 • palenie papierosów,
 • stan po zabiegach operacyjnych.

Długotrwałe unieruchomienie w pozycji siedzącej, bądź leżącej jest istotnym czynnikiem ryzyka zatorowości płucnej. Z tego właśnie powodu przy długotrwałym unieruchomieniu pacjentów w szpitalu stosujemy profilaktycznie leczenie przeciwzakrzepowe. Kiedy lecimy samolotem, czy jedziemy ściśnięci autobusem w wysokich temperaturach, przypadłość ta może nas dotknąć.” - powiedział dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Potężnym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. „Palenie papierosów zgodnie z danymi medycznymi zwiększa szanse na wystąpienie zatoru płucnego u kobiet o ponad 50 procent. Zachęcam więc palaczy do rzucenia nałogu.” - powiedział dr n. med. Przemysław Kwasiborski. 

Polecane