Nasze rodzime zioła są skarbnicą dobroczynnych substancji. Aromatyczne napary mogą wspierać profilaktykę i przynosić ulgę w rozmaitych dolegliwościach. W swoim wczorajszym Porannym Dzienniku Zdrowia dr Bartek Kulczyński wymienia pięć ziół, których okres zbioru przypada na czerwiec.
Ma łagodzić depresję, wspomagać trawienie i układ moczowy. W formie herbatki ziołowej można go kupić w spożywczych dyskontach i przez Internet. Dostępny jest także jako suplement w kapsułkach i jako ziołowa nalewka na alkoholu. Polacy używają go chętnie, podczas gdy Zachód odsądza go od czci i wiary.Ziele świętojańskie jest stosowane w ziołolecznictwie od starożytnościDziurawiec działa przeciwdepresyjnie i wspomaga trawienieDziurawiec zwyczajny może wchodzić z interakcje z lekami Na zachodzie sprzedaż dziurawca jest mocno ograniczona
Pokrzywa zwyczajna to zioło, które może okazać się wielkim sprzymierzeńcem w walce o zdrowie. Jej działanie wspierające trzustkę, regulujące poziom cukru i łagodzące stany zapalne sprawia, że warto po nią sięgnąć zwłaszcza po 60. roku życia. Wyjaśniamy, jak działa i dlaczego warto ją stosować.Pokrzywa jest wykorzystywana w medycynie naturalnej od wiekówPomaga na wiele schorzeń: kamicę nerkową, zatrzymywanie wodyZ badań na szczurach wynika, że pokrzywa wspiera trzustkę
Rośnie dziko przy drogach, ale jej właściwości zdrowotne doceniły już nasze babcie. Babka lancetowata, znana jako "matka ziół”, to prawdziwa skarbnica naturalnych leczniczych składników. Działa przeciwzapalnie, oczyszcza płuca, koi skórę i pomaga na kaszel – poznaj jedno z najcenniejszych ziół, które być może rośnie tuż pod twoim domem.Babka lancetowata zawiera wiele odżywczych substancjiOd wieków jest stosowana w medycynie ludowejTeraz wraca do łask – pomaga na wątrobę i problemy z cerą
Wszyscy wiemy, że zielona herbata zawiera mnóstwo antyoksydantów i spowalnia procesy starzenia. Jest jednak pewna roślina, która ma ich jeszcze więcej, a której praktycznie nie znamy, choć można ją w Polsce hodować. To “zioło nieśmiertelności”, które nazywa się tak bynajmniej nie bez powodu. Czym jest ta roślina, jak działa i gdzie ją kupić? Zostańcie z nami.
Drobne żółto-złote kwiatuszki, które widać teraz dosłownie wszędzie, w rowach, na skwerkach i wszelkich zielonych zakątkach, to prawdziwy skarb. Doceni go każdy, kto zmaga się z uporczywymi kurzajkami. Kurzajki, czy inaczej brodawki, czasem bardzo trudno jest wyleczyć. Bywa, że nie pomagają nawet drogie zabiegi w gabinetach dermatologicznych. W takim przypadku nie pozostaje już nic innego, jak tylko zerwać ten „chwast” i smarować zmianę jego żółtym sokiem.
Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia - niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pola i łąki zamieniają się wówczas w naturalne apteki. A jednak tak się dzieje - wiosną na łąkach kwitnie tyle ziół, że spokojnie można zrobić z nich zapas na cały rok. Oto 5 leczniczych ziół, które warto zbierać w okresie wiosennym, a następnie - suszyć i szykować je sobie na zimę.
Chętnie sięgamy po różne ziółka w nadziei, że pomogą na nasze dolegliwości i że dzięki nim unikniemy wizyty u lekarza i przyjmowania mocniejszych leków. Wiele naparów, które możemy przygotować samodzielnie, rzeczywiście jest w stanie nam pomóc.Są też takie herbaty ziołowe, które mogą nam bardzo zaszkodzić. Zwłaszcza gdy posiadamy na ich temat ograniczoną wiedzę.
Czy wiesz, że koperek należy do rodziny selerowatych? To nie jedyna niespodzianka, jaką kryje w sobie ta aromatyczna roślina. Łatwo dostępny, niedrogi i smaczny koperek to prawdziwa skarbnica prozdrowotnych substancji. Sprawdź, jak mogą ci pomóc.Drobno siekany koperek to wyborny dodatek do tłuczonych ziemniaków, kefiru i naturalnego jogurtu. Jednak smak nie jest jego jedyną zaletą. Koperek zawiera witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Jest bogaty w minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor i cynk. Zawiera również błonnik, białko, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz antyoksydanty. Wszystko to sprawia, że przynosi ciału szereg niesamowitych korzyści.