Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.07.2023 10:17

Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego

laboratorium
canva.com

Badanie to jest przydatne w wykrywaniu wielu schorzeń, między innymi stanów zapalnych, polipów i raka jelita grubego. Badanie na krew utajoną w kale jest proste, tanie i nieinwazyjne, a wynik badania zazwyczaj mamy już po kilku dniach. 

Na czym polega badanie na krew utajoną?

Badanie na krew utajoną w kale polega na pobraniu próbki kału i zbadaniu jej pod kątem obecności niewielkich ilości krwi, niewidocznych gołym okiem. Jeśli w kale występuje krew, może świadczyć to o krwawieniu z przewodu pokarmowego. Obecność krwi utajonej w kale może być pierwszym symptomem nowotworów układu pokarmowego, między innymi raka jelita grubego. 

Test jest stosowany do wczesnego wykrywania raka jelita grubego i innych chorób przewodu pokarmowego, które mogą powodować krwawienie. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-21T183445.216.png

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii Kto najczęściej choruje na raka jelita grubego? Ta grupa osób jest szczególnie narażona

Jak interpretować wyniki badania na krew utajoną?

Dodatni wynik testu na krew utajoną w kale świadczy o krwawieniu z przewodu pokarmowego i może sygnalizować raka jelita grubego. Warto podkreślić, że dodatni wynik testu nie jest równoznaczny z nowotworem, jednak skłania do dalszej diagnozy. Pacjent z dodatnim wynikiem wymaga dalszych badań diagnostycznych, takich jak m.in. kolonoskopia i morfologia krwi obwodowej. 

U pacjentów z rakiem jelita grubego, częstym objawem jest anemia z niedoboru żelaza. Wynika to z faktu, że nowotwór rozwijający się w świetle jelita często krwawi w sposób niezauważalny dla pacjenta. Wykonanie morfologii krwi obwodowej może wykazać niedokrwistość z niedoboru żelaza i skłonić lekarza POZ do dalszej diagnostyki.” - powiedziała lek. med. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej. 

Ujemny wynik badania na krew utajoną w kale nie wyklucza całkowicie nowotworu, dlatego należy regularnie wykonywać kolonoskopię, a w razie jakichkolwiek niepokojących objawów zgłaszać się do lekarza. (...) kolonoskopia obok badania na krew utajoną w kale są badaniami przesiewowymi w kierunku raka jelita grubego. Badanie kolonoskopii jest dostępne w wielu ośrodkach onkologicznych bezpłatnie w ramach badań przesiewowych u pacjentów w wieku 50-65 lat lub u pacjentów młodszych obciążonych rodzinnie zachorowaniem na nowotwór jelita grubego.” - powiedziała lek. med. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej. 

Podstawą diagnostyki jest badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kolonoskopia, które pozwala nam zwizualizować i zlokalizować umiejscowienie raka. Jeśli podczas badania stwierdzimy zmiany chorobowe, pobieramy wycinki do badania histopatologicznego, będącego podstawą szczegółowego rozpoznania choroby nowotworowej.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Co powinno nas zaniepokoić?

Rak jelita grubego zazwyczaj daje objawy bardzo późno, kiedy jest już w stadium zaawansowanym, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań. 

Czerwona lampka powinna się zapalić w momencie, kiedy zaobserwujemy następujące objawy: 

  • niespecyficzne bóle brzucha (zwłaszcza wybudzające nas w nocy), 
  • smoliste stolce,
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • zaburzenia rytmu wypróżnienia,
  • stolce ołówkowate,
  • krwawienia z odbytu,
  • spadek masy ciała.

„Należy pamiętać, że objawem alarmowym są bóle, które wybudzają nas w nocy.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

„Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w prawej połowie okrężnicy wówczas mogą występować niespecyficzne bóle brzucha w prawej połowie jamy brzusznej, smoliste stolce oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jeśli mówimy o lewej części okrężnicy i odbytnicy charakterystycznymi objawami oprócz dolegliwości bólowych o charakterze skurczowym będą zaburzenia rytmu wypróżnienia, krwawienia z odbytu, biegunki naprzemiennie z zaparciami oraz zmieniony kształt stolca, tzw. stolce ołówkowate.” - powiedziała lek. med. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej. 

Polecane